Kasutajainfo

Robert E. Howard

22.01.1906-11.06.1936

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert E. Howard ·

Pimeduse rahvas

(kogumik aastast 2002)

eesti keeles: Tartu «Fantaasia» 2002 (Maailma fantaasiakirjanduse tippteosed)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
3
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Kui just ühes hiljutises arvustuses Howardi kirjutatud lugu kehvapoolseks hindasin, siis selle kogumiku puhul saan hea meelega kinnitada, et REH on tegelikult siiski hämmastavalt osav haaravate fantasyjuttude konstrueerimisel. "Pimeduse rahvas" hõlmab endas mitmeid autori väljaspool Conani tsüklit seisvaid lugusid (kuigi kogumiku nimilugu on siiski selle napisõnalise musklimehega seotud). Esimesed kaks juttu räägivad Normandia aadlikust de Montourist ja tema seiklustest. Järgmised kaks lugu pajatavad Aafrika neegernõidadest. "Vanas Garfieldi südames" liigub Howardi indiaani müstiliste uskumuste maailma ning kahes viimases loos on kokku põimitud kirjaniku fantaasia ja Põhjala (eriti iiri) mütoloogia.

Tegelikult peangi kaht viimast lugu kogumiku parimateks. Minu jaoks oli äärmiselt intrigeerivaks jutt "Kivikalme neemel", mille põhitegevus hargneb ümber Dublini lähedal asuva kivihaua. Üks uudishimulik ahnepäits asub seda lahti kaevama, kuid oodatud rikkuse asemel leiab sealt hoopis midagi muud. Lugu tundus mulle eriti huvitav, sest olen ise veidi viikingite ajalugu ja nende jumalusi uurinud. Omaaegsele tõesti aset leidnud Clontarfi lahingule Iirimaal on Howard andnud hoopis üllatava tähenduse.

Ülejäänud lugudest tõstaks rohkem esile ehk "Hundipead" ja "Vana Garfieldi südant". Kõige nõrgemaks jutuks pean "Hüääni", mis ekspluateerib tuntud kehamoondamise ideed.

Kõrgeimat hinnet vääriv kogumik, sest seitsmest loost neli-viis on tõsiselt head tükid.

Teksti loeti eesti keeles

Mõtlesin piirduda hindega, aga ilmselt pean seda siiski paari sõnaga põhjendama, sest paljudele ei ole minu argumentidel mingit tähtsust - no ei ole võimalik mulle tõsise näoga pajatada moondumistest, mingitest muudkui jälitavatest kurjadest vaimudest ja "äravõitmatutest" nõidustest. Sellise jutu kvlifitseerin juraks ja kogu päästis vaid väga eluterve suhtumine neegritesse ;-) Ja "Pimeduse rahvas" oli hea.
Teksti loeti eesti keeles

Kellele Robert E. Howard nimi ei ütle midagi - temast sai alguse esiteks moodne fantasy ja teiseks selle verest tilkuva mõõgaga allhoovus "sword & sorcery" - ehk siis mõõga ja maagia kirjandus. Näiteks barbar Conani tegelaskuju on tema loodud (keda kinolinal Arnold Schwarzenegger kehastas).
 
Antud raamat koondab seitset lühilugu, kõik siis sellessamas vanakooli fantaasiarikkas kastmes. Selline kergestiloetav kraam, kus on parasjagu sisu, kus on nii õilsad kui pahelised kangelased, igasuguseid veidraid elukaid, libahunte, -hüääne ja muid jõurameid. Ning lugude keerkäikude lahtisõlmimiseks tuleb nii mõnigi kord käed küünarnukkideni veriseks teha.
 
Enda jaoks oli kohati sarnasust Lovecraftiga, kus õhkkonna loomisel on jutus kohati oluline osa (kuigi ma neid kirjanikke omavahel ei võrdleks, enda peaks tekkis lihtsalt natuke seoseid). Või teise nurga alt kodumaine Lew R. Berg, kelle looming on üsna lihtsakoeline testosterooni täispumbatud action. Ning taas - liiga palju neid ei võrdleks, mingi nurga alt aga kipub ühiseid jooni olema. Howardi looming on (praeguseks) üsnagi stiilipuhas žanrikirjandus, kasutatakse ka väljendeid "pulp" ja "ajaviitekirjandus". Ning täpselt nii ka on. Ma ei saa jätta ikka ja jälle mainimata, et igasugust kirjandus on vägagi vaja ning omas kategoorias on Howard äärmiselt mõnus lugemine.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: