Kasutajainfo

Veiko Belials

20.07.1966–

  • Eesti

Teosed

· Veiko Belials ·

Keskpäeva varjud

(antoloogia aastast 2015)

eesti keeles: Tartu «Fantaasia» 2015 (Sündmuste horisont, nr 40)

Sisukord:
  • Stalker
  • Sündmuste horisont
Hinne
Hindajaid
4
2
0
1
0
Keskmine hinne
4.286
Arvustused (7)

Väärtuslik antoloogia, eriti vene keelt mittevaldavate Eesti ulmelugejate jaoks. Nii koostaja-tõlkija kui ka kirjastaja väärivad selle raamatu olemasolu eest kiidusõnu. Samas neil, kellele Strugatskite looming absoluutselt ei meeldi, on parem sellest raamatust eemale hoida-peale vendade loomingu ja nende Keskpäeva-maailma käsitlevate pastiššide siin muid tekste ei ole.
Teksti loeti eesti keeles

Hea, vajalik ja ka tootena väga hästi õnnestunud raamat. Ca. 400 lk. peale on ainult üks nõme tõlkeviga - kuskil on "ordust" saanud "orden"... Veiko on järjekordselt suure töö hästi teinud. Kogumikule tervikuna ei tule kõne allagi panna muud kui kõrgeimat hinnet, kuigi tekstidest ei saanud seda ükski.

Tie-in või fan fiction on ainult näiliselt lihtne žanr. Praktikas kipub aga vahel olema nii, et võetakse jäljendatavast butafooria (tegevuspaik, tegelased, probleemid, mõistatused) ning lajatatakse sellele mingisuguse üldlamestava vahendiga. Näiteks kuulutatakse, et kuskil taustal toimis ajamasin. Või Platoni koopamüüdiga. Ja ongi mured murtud, linnuke kirjas ja võib loometeel reipalt edasi astuda... Selja taga suitsemas "vaimustava lõpetamatuse" varemed. Nii et "Rästikupiima" ja "Kõik on hästi" pean sisu poolest nõrkadeks ja tüütuteks, kuigi hästi kirjutatud tekstideks. Mida kiiremini ununevad, seda parem.

Teine lugu on "Operatsioon "Viirusega"", mis on juurdekirjutamise kõrgtase. Kui võrdlust otsida, siis väga võimalik, et siin on vähemalt niisama palju Strugatskeid kui Christopher Tolkieni teostes tema papakest. Kirjanduslikult tasemelt ja stiili poolest võiks jutustus vabalt seista "Asustatud saare" triloogia kõrval ja sulanduda algsesse Keskpäeva tsüklisse, kui autorid oleksid suutnud leida mingi vähegi mõistuspärasema idee, millest "leidlaste" üle teoretiseerimisel lähtuda. Väga ja väga kahjuks aga kukkusid nad siinkohal silmini auku ja paiskasid lugeja ette midagi totaalselt ajuvaba - asi, mida nii loodus- kui humanitaarteadustes (füüsik ja jaapani filoloog!) orienteeruv Strugatskite tandem vältida suutis.

Teksti loeti eesti keeles

Otsustasin oma 2019. aasta lubadustes, et enam ma raamatuid, mis ei kõneta või mille lugemiseks end sundima pean, lõpuni ei loe.
 
"Keskpäeva varjude" lugemisega alustasin 2018. aastal ja suure surmaga sain läbi esimese loo, "Kauge vikerkaar". Mõtlesin, et jätaks pooleli, aga kuna järgmised kaks juttu olid isegi loetavad, siiski jätkasin. Viga.
 
Sest sattusin "Operatsioon "Viiruse"" peale ja anna kannatust - see fanfiction üritab vist kõiki Strugatskite teoseid kokku võtta ning eeldab, et lugeja mäletab detailideni kümneid aastaid tagasi loetut. Ei mäleta! Seega - ei kõnetanud! Ja jäi pooleli, mis on minu puhul vägagi ebaharilik.
 
Nüüd, uue aasta alguses, vaatasin raamatule peale ning ei tundnud kohe kuidagi, et peaksin selle taas kätte võtma. Võimalik, et teen viimase loo autorile, Andrei Lazartšukile liiga, et ilma tema lugu "Kõik on hästi" lugemata raamatule sellise hinde panen, aga no kui tunned, et seal ei ole midagi, mille seltsis aega viita tahaks, siis no ei, ei pea ennast piinama.
 
Hinne on täiesti ebaõiglane ja subjekiivne - objektiivne oleks ilmselt "kolm" - aga nii ma tunnen ja nii ta jääb.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: