Kasutajainfo

Veiko Belials

20.07.1966–

  • Eesti

Teosed

· Veiko Belials ·

Rongomoro

(lühiromaan aastast 2005)

eesti keeles: Veiko Belials «See, mis tuikab su veres» 2005

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

Cassili-sarja kolmas tekst ilmus värskes Belialsi kogumikus "See, mis tuikab su veres" . Pärast Sippini valge hüdra tapmist otsustab Cassil teda petnud nõia Agazungaga arved klaarida. Kava katkestab Cassili ja Wakanga vangilangemine röövlite kätte. Kauni Ilga ootamatu abi aitab mehed hädast välja, ent sellega pole sugugi kõik lõppenud. Salaliku käitumisega Ilga, kelle eesmärgiks näib olevat sõprade vahele armukadedusleegi süütamine, on tegelikult Cassili mägises kodukandis levinud võika Rongomoro-kultuse ärakaranud preestrinnaõpilane. Sündmustiku arenedes peab võõramaa kollidega võitlema harjunud ja Yamura deemonist jälitatud Cassil seisma silmitsi õudusega oma kodukandist-teda lapsepõlvest peale painanud košmaariga Kaikuvate Kivide kurust...
Teksti loeti eesti keeles

Kaks momenti on Rongomoro puhul pisut kahetsusväärsed. Esiteks pole see teksti kuigi isikupärane ega originaalne, on hoopis kuidagi liiga tuletatud ja tavaline. Teiseks on see liialt lakooniline ja kiirustav, mistõttu vähemasti minul ei tekkinud teksti sees ja selles maailmas olemise tunnet. Mõnest episoodist libiseb Belials ikka natuke liiga kiiresti üle, visandades olukorra mõne lihtlausega. Mitte et ma tahaks lugeda pikki jahvatamisi ja kirjeldusi, aga mõnes situatsioonis oleks ehk tempo langetamine kasuks tulnud. Sündmustik oleks olnud mõjuvam, kui oleks olnud pisut rohkem olustikulsi detaile, rohkem rikastatum ja rasvasem. Samas tundub, et need puudujäägid on kompenseeritud ühe väga lihtsa asjaga – ei ole igav. Nagu ikka Belialsi tekste lugedes ei hakka ka „Rongomoro” käigus igav ja lugemine kulgeb huviga ja ladusalt. Iseasi, et lõpus tuleb lugejal taas pisut käsi laiutada – me ei tea kõiki reegleid ega selle fantasymaailma „loodusseadusi”, autor saab maagiat ja üleloomulikkust käänutada igas suunas, nii nagu parasjagu süžee jaoks vajalik tundub… Jah, võib-olla selle pärast ongi ulme lugemine huvitav. Teisalt jälle ei oota ma alati fantasy’d lugedes, et mind üritataks vapustada mingite ilgelt suurte needuste ja teiste dimensioonide kurjuseväravate krigistamisega. Kokkuvõttes ongi minu elamus „Rongomorost” selline kahetine ja kõhklev. Igav ei olnud aga samas oleks oodanud midagi natuke enamat. „Nelja” teenib aga igal juhul ära.
Teksti loeti eesti keeles

Eriti igav tõepoolest lugedes ei hakka. Aga seda mitte sellepärast, et loo edenedes tekiks kange tahtmine teada saada "mis lõpuks saab" või soov hirmust judisedes voodi alla pugeda - selles osas autoril mingeid suurüllatusi varuks ei ole. "Rongomoro" väärtus peitub muus. Oma eeldatavasti õudsest sisust hoolimata jätab ta 24 tunniks pärast lugemist umbes sellise järelmaitse, nagu oleks lugenud mingeid Robin Hoodi lustlikke seiklusi Vanal Heal Inglismaal. Tuttavad ja turvalised (ja kes julgeks väita et mitte piisavalt lustlikud) peategelased päästavad järjekordselt maailma nurjatute feodaalide sepitsuste tõttu interdimensionaalsete jubedike saagiks langemast. Mida veel tahta.
Teksti loeti eesti keeles

Belialsi Cassili-sari on igati mõnus lugemine. Tuletab kenasti fantasi algus-aastate mõõga ja maagia lugusid meelde. See pole küll eriline miinus, kuid tuleb tunnistada, et aeg on natuke edasi liikunud. "Rongomoro" süžee keerleb mingisuguse samanimelise kultuse ümber ning loomulikult tuleb sarja kangelastel mitmesuguste usulahu esindajatega rinda pista. Loomulikult pole kahtlust, mis tulemusega see kokkupõrge lõppeb. Selles ei kahtle tõenäoliselt keegi, et Belials kirjutada oskab. Jutt jookseb ladusalt ning lugeda on lihtne. Kahjuks jätab tema tekstide sisu tihtipeale soovida. "Rongomoro" pole selles suhtes mingi erand. Süžee on liiga tavaline ja kulunud. Lugeda kõlbab, kuid midagi uut ei paku. Minu arust on sarja kõige õnnestunum osa Cassili ja tema sidekicki vaheline tajutav keemia. Autor on meestevahelise dialoogi kenasti jooksma saanud, mis paneb tühjaks imetud vormile ka natuke elu sisse. Neli
Teksti loeti eesti keeles

Juba tuntud seiklejatepaari Cassili ja Wakanga kolmas seiklus. Seekord liigub tegelaste teekond juba tuntuks saanud rannikust sisemaale. Jõudes välja Cassili kodukanti. Teepeal korjavad nad kaasa mõõgavõluriks ja maagiks osutunud Ilga. Samuti avab autor meile natuke peategelase päritolu tagamaid. Edasi tuleb tegemist Cassili kodukandis võimutseva Rongomoro kultuse ja ülepreestriga. Lugu kokkuvõttes meenutab mulle natuke osasid Tarzani palu, kus mingis džungliplatool elutseb iidne inimrass, kes kummardavad tumedaid jõude ja kelle juhiks usuhullust preester. Kümneid kord kasutatud süžee. Just originaalsusest jäi tiba puudu (seepärast ka hinne 4), kuigi lugu sai kiiresti ning põnevusega läbi loetud.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: