Kasutajainfo

Veiko Belials

20.07.1966–

  • Eesti

Teosed

· Veiko Belials ·

Vanaema, miks sul nii suured silmad on?

(jutt aastast 2001)

eesti keeles: antoloogia «Mardus: Juubeliväljaanne» 2001
Veiko Belials «Helesiniste Liivade laul» 2003

Tekst leidub kogumikes:
  • Mardus
Hinne
Hindajaid
3
8
1
3
0
Keskmine hinne
3.733
Arvustused (15)

Ainus "Marduse" juubelinumbri arvustamata lugu? Seda lünka annab täita.:)Mõneleheküljeline etüüd visandab totalitaatse tulevikuilma, kus lapsi kasvatatakse standardiseeritud laagrites kuulekateks kloonideks - alluma süsteemile. Jutuvestja, kes söandab lastele rääkida muinasjutte ja ärgitada nende kujutlusvõimet, tembeldatakse raskesti haigeks ning saadetakse "raviks" mäluvahetusele... mis aga ei lähe päris robotite ootuste kohaselt. Alles jutu teistkordsel lugemisel tuli esile autori poolt Punamütsikese ja libavanaema anatoomiaainelisele dialoogile antud uus dimensioon, sellest ka hea hinne. Taolisi inimvaenuliku tulevikuilma kirjeldusi on küllalt visandatud, kuid mitte igaühest ei loe sõnumit/hoiatust välja.Robot ikka oma vanaema ei asenda.
Teksti loeti eesti keeles

Üks väheseid kodumaiseid antiutoopiaid, mis järgib liigagi parimaid traditsioone. Kõigi raamatute keelatus meenutab vast veidi Bradbury "Fahrenheiti", õhustik aga Orwelli "1984". Küllalt hea jutt, ent siiski mitte meistriteos.
Teksti loeti eesti keeles

Kena lugu. Pealkirja vaadates ootasin mingit hästi puist ja pingutatud naljalugu, nagu neid vahel sealtkandist tulema kipub, aga oh seda meeldivat üllatust, kui lugema sai hakatud. Olgugi,et sihukesi antiutoopiaid või mida iganes ilmas juba küllaldaselt liikvel, ei sundinud ta ennast käest panema, vaid vastupidi... Hea lugu. Tundub, et Belials hakkab viimasel ajal rohkem oma lugude kvaliteedile mõtlema ja igasugu tobedusi on üksjagu vähemaks jäänud. Edu igatahes.
Teksti loeti eesti keeles

Suurepärane ja hoiatav lugu. Minimalistlikult kirjutatud ja sellisena suurepärane. Oleks kindlasti saanud pikemalt - ausalt öelda hakkasid Jutuvestja seiklused dystoopias hirmsasti huvitama. Ja mis p6hiline - kuidas oli ta suutnud nii vanaks elada ilma hammasrataste vahele jäämata?

"Väga hea" vääriline lugu.

Teksti loeti eesti keeles

Kui ma seda juttu esimest korda "Mardusest" lugsin, jättis see mulle väga hea mulje. Nüüd ma enam nii vaimustunud pole, sest mõningad pisiasjad häirisid mind natuke. Esmalt loo hüplev stiil, mis ei lasknud korralikult keskenduda. Ma saan aru, et autor on püüdnud võimalikult väheste sõnadega võimalikult palju ära öelda, kuid see pole eriti veenev. Siis tekkisid mul veel küsimused, millele ma jutust vastuseid ei leidnud: kuidas õnnestus Jutuvestjal nii kaua vabalt tegutseda? miks mõjusid tema muinasjutud lastele nii, nagu need mõjusid. Samuti oleks lugu veenvamaks teinud süsteemi kirjeldamine. Aga üldiselt võttes oli see päris hea ja omapäran lugu, mis on oma hinnet väärt.
Teksti loeti eesti keeles

Kaks asjaolu muudavad selle jutu mulle vastumeelseks. Paralleel Bradbury "Fahrenheit 451"-ga (mulle see romaan eriti ei meeldinud) ja see, kuidas räägitaksemingist Suure Algustähega Asjast. Autori kavatsuse järgi peaks see viimane võte vist tekitama lugejas tunde millestki vägevast ja salapärasest, tegelikult agatekitab tunde millestki tühjast, mis õõnsalt kõmiseb.
Teksti loeti eesti keeles

Samuti "kena" nägemus me tulevikust. Siiski paneb mõtlema, et miks peaksid inimesed loobuma raamatutest ja muinasjuttudest? Kindlasti on inimesi, kes arvavad, et suudavad sellega teiste üle võimus saavutada, kuid seda ka teoks teha ... raske küsimus. Hindan neljaga, kuna oleks võinud paremini.
Teksti loeti eesti keeles

Loo antiutoopilisest, hoiatavast ja totalitarismivastasest toonist ja sõnumist sain aru, aga aru ei saanud valitud vormist, ega ka sellest, miks sellele loole nii palju "viisi" on pandud. Suhteliselt keskpärane lugu ju, lisaks on väga õilis kujutada muinasjuttude vestmist passiivse vastupanuna robotlikule totalitarismile (eelpool arvustajad on juba märganud seda "Fahrenheit 451" meenutavat moraali), see töötab paraku aga ainult jutus, tegeliku eluga sel mingit erilist kokkupuudet pole. Aga ehk ei peagi olema. Sel juhul annan selle hoiatava muinasjutu eest sellise keskmise hinde.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: