Kasutajainfo

Karen A. Simonjan

17.03.1936-9.07.2018

Teosed

· Karen A. Simonjan ·

Ainult kolm pääsevad Maale

(kogumik aastast 1973)

eesti keeles: Tallinn «Eesti Raamat» 1973

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

Viis lugu selles raamatus pärinevad autori jutukogust «Aas» (Margagetin; 1967), nimilugu on aga tõlgitud käsikirjast.

Esimese märksõnana võiks nimetada Ray Bradbury. Ka pole Karen A. Simonjan kunagi salanud, et Ray Bradbury on tema lemmikkirjanik. Samas tuleb ka kohe öelda, et tegu pole mingil juhul plagiaadiga. Jutud erinevad Bradbury omadest tunduvalt. Kui Bradbury jutud on (reeglina) ulmevormis meie aja kriitika või lihtsalt mõistulood, siis Simonjani jutud oleks justkui tulevikust meieni jõudnud lood sealsete inimeste igapäevasest elust.

Jutud on natuke nukra alatooniga ning reeglina on tegelasteks lapsed. Tegelikult ongi see lasteulme selle sõna parimas tähenduses: lihtne (mitte lihtsustav!) ja pisut õpetlik. Teemad: põlvkondade laev, inimeste ja igasuguste (mõtlevate) masinate suhted ja loomulikult elu tulevikus.

Soovitan soojalt eelarvamustevabale lugejale.

Raamat on valminud kahe inimese suurepaärase koostööna: tõlkija Andres Jaaksoo ja illustraator Jaan Tammsaar. Muideks (peaaegu) kogu eesti keeles ilmunud armeenia ulme on nende meeste vahendatud.

Teksti loeti eesti keeles

Nukra poeesiaga segatud jutukesed, tõepoolest ilmselt lastele või noorsoole kirjutatud. Heal kirjanduslikul tasemel, soovitan kahtlemata.
Teksti loeti eesti keeles

Tjah, Simonjani jutukesi sai Pioneeridest päris huviga loetud. Ta on ka ainuke Armeenia kirjanik, kelle teoseid ma lugenud olen. Simonjanil on sellised mõnes mõttes veidrad ja samas huvitavad lookesed. Võtame kasvõi selle sama "Ainult kolm pääsevad Maale". Mingi tervet planeeti hõlmav olend, mis toitub astronautide skafandritest. Kolm astronauti niisiis põgenevad selle eest. Mis edasi juhtub lugege ise, see on niivõrd lühike jutt. Sügava mulje jättis mulle ka "Aga Ruben ei teadnud...", milles sõbrutsevad üks poiss ja inimese välimusega robot. Lisaks veel "Aas", "Korrapidaja", "Homo Sapiens".
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: