Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Apteeker Melchior ja Zarieli raamat

(jutt aastast 2011)

eesti keeles: Indrek Hargla «Suudlevad vampiirid» 2011

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.6
Arvustused (5)

"Apteeker Melchior ja Zarieli raamat" kirjutati Tallinna Raekoja ruumides asuva väikese kõrtsi "Tristan ja Isolde" tellimuse peale. Gooti šriftis vihiku tiraažiks jäi 50 eksemplari ja vabamüüki see ei jõudnud. Tuletame meelde, et tiraaži piiriks, mis nõuab sundeksemplaride saatmist mõnedele raamatukogudele, on 51. Ilmus see 2011. aasta aprillis. Kordustrükk nägi ilmavalgust kogumikus "Suudlevad vampiirid", mille eessõnas viidatakse esmatrükile ja väidetakse, et ka kõige fanaatilisem bibliofiil pole esmatrükki näinud. Vaidlen vastu, tõsi, bibliofiil oli autori tuttav ja arvustamata jäi see BAASis vaid seetõttu, et autor ei pidanud Tristani ja Isolde olematu kujundusega köidet ilmumiseks selle sõna otseses mõttes, ja BAASis võetakse ette ju vaid avaldatud teoseid.

Zarieli raamat on Hargla jutu järgi üks nn grimoire, okultistliku sisuga teos, mille jõudmist profaanide kätte tuleb igati vältida, sest nood ei mõista esoteerilist teadmist ja rituaale õigesti tarvitada. Hedvig, ajaloolane ja muinsuste uurija, kuuleb lugu Zarieli raamatust kodus Mustamäel magades, kui ebamäärase poolune ajal võtab temaga ühendust tema surnud vanaema, kes siis "annab toru" keskaegsele apteekrile Melchiorile, kelle jutustus ongi Hargla loo põhisisuks. Melchiori poole pöördub lesknaine Martha - selgub, et lisaks Melchiori esimene armastus - ja palub mehel lahendada tema kadunud tütre mõistatus. Linna lähedal kõrtsi pidava Martha juurde tuli öömajale kummaline seltskond mehi, keda võis pidada palveränduriteks. Martha tütar läks neile sauna asemeid kätte juhatama ja rohkem tüdrukut ei nähtud. Küll leiti aga saunast palitäis verd...

Melchior, kes on kunagi lubanud vajadusel Martha eest kas või oma hingeõnnistuse ära anda, peabki seda tegema, sest muidu näib kuritöö lahendamine võimatu olevat.

Lugu jõuab otsapidi tagasi tänapäeva ja on seotud Tallinna Raekojas asuvate ruumidega, kus asub jutu tellinud kõrts. Millegi erilisega autor ei üllata - krimivõtmes süžee, armastus, ajalugu, Melchior - raske oleks ette kujutada, et keegi teine sellise loo kirjutaks. Samas ei saaks öelda, et Hargla, Eesti vanema põlve ulmekirjanik, oleks vormist väljas.

Teksti loeti eesti keeles

Seda ulmelist osa oli selles keskaegses kriminaaljutus küll üsna mõtteline osa ainult. Lugu ise oli kobe ja korralik, Melchiori - sarjale tüüpiliselt küllalt jõhker ja verine ning kergelt satanistlikki - juba loo nimes esinenud raamat oli mingitsorti saatanakummardajate palvlemisobjekt. Nii või naa, mulle igastahes lugu meeldis, nagu meeldivad ka Melchiori romaanid.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: