Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Dom Ramon

(lühiromaan aastast 2006)

eesti keeles: Indrek Hargla «Roos ja lumekristall» 2006

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Käesoleva lühiromaani( võiks ju ka vabalt romaaniks nimetada, 116 lehekülge ikkagi) tegevus toimub maailmas, mis meenutav väga "Palverännu uude maailma" oma. Kirjeldatud alternatiivajaloolises 16. sajandi alguse reaalsuses on mõned asjad siiski teisiti, ent jutt käib samadest isikutest, täpsemalt vehklemisõpetaja Dom Ramon del Esterost, tema majas peavarju leidvast Aidannist ja Galicia kuninga Diogo vennast, spioon-menestrel Juanist. Täpsemalt on see dom Ramoni elulugu, mida Aidannile jutustavad Juan ja itaalia kunstnik Bartolome Ordonez.

Dom Ramon oli Galicia aadlik, kelle isa tapeti ja ema ning õed orjastati mauride poolt, kui ta oli teismeline ehk siis 1491. aasta (alternatiivajalugu! ) . Järgnenud Andaluusia ristisõja käigus võitles ta vapralt mauridega ja sai juba kuueteistkümneselt rüütliks Galicia õukonnas. Kuninganna päästmine metskuldi käest jahi käigus parandas veelgi ta positsiooni õukonnas. Paraku juhtus ta armuma Navarra aadlidaami Beatrix de Brujasesse, kes oli lubatud naiseks kaasmaalasele Antonio las Casta del Nedale ja sattus seejärel eluohtlike intriigide võrku. See kõik oli vaid tema seiklusliku ja ootamatuid pöördeid tulvil nooruse algus. ( Pürenee rahvaste meelest lõpeb noorus vist varem kui meie jaoks, igatahes ei loe kolmekümne kahe aastane Ramon end enam nooreks, mida enamik eestlasi ilmselt teeks. Sarnast suhtumist kohtasin ka Potocki "Zaragozast leitud käsikirjas" , mida käesolev lühiromaan meenutab nii stiililt kui tegevuskohtadelt. )

Leidub ulmefänne, kelle meelest "Palverännus uude maailma" ja eriti "Maris Stellas" oli liiga palju ajalugu ning liiga vähe ulmet või kelle meelest"Palverännu" algus ulmelisepürokineesikirjeldusega liialt suuri ootusi äratas. Nemad ei kaota midagi, kui "Dom Ramoni" lugemata jätavad, sest sarnast stiili jätkab ka see tekst. Romantika ja seiklusi on siin küllaga, ent ulmeline osa piirdub vaid alternatiivajaloolise tegevusmaailmaga. Mulle see meeldis, kuna olen olnud ajaloost alati teatud määral huvitatud. Samuti ei soovita lugeda neil, kelle mõttemaailm liialt postmodernne. "Dom Ramon" paistab silma romantika, ülevuse ja ingellike naistegelastega ning vaid erootilised stseenid eristavad seda näiteks 19. sajandi alguse kirjandusest. Mäletan, et autor mainis kunagi
" Labürindis" , et see tekst tuleb äärmiselt romantiline. Selles vallas on ta oma eesmärgi igatahes täitnud.

Paljudele võib lühiromaani pealkiri meenutada Heiti Talviku luuletust "Don Ramon" , ent erinevalt Talviku tegelaskujust on Hargla oma läbinisti positiivne. Nii aus ja samas ennastohverdavalt vapper, et lausa raske uskuda. Ent kindlasti leidus 15.-16. sajandi Euroopas ka selliseid inimesi.

Teksti loeti eesti keeles

"Dom Ramoniga" ühte sarja kuuluv "Palveränd uude maailma" oli natuke ebaühtlane raamat. Alguses väga detailne ja aeglane ja lõpus liiga kiirustav ning otsi nagu meelega lahti jättev. Läksid liikvele kõlakad järjest ning kus suitsu, seal ka tuld. Tegelikult pole küll "Dom Ramon" "Palverännu" otsene järg, vaid samas maailmas aset leidev lühiromaan, mis jagab oma eelkäijaga enam-vähem sarnaseid õnnestumisi ja vigu. Taust on endiselt huvitav ning näib väga põhjalikult läbimõelduna. Fakte ja andmeid on küll palju, kuid see ei häiri. Pigeb tekitab küsimusi jutustamislaad. Ma kaldun arvama, et esimeses või teises isikus kirjutatuna oleks see jutt märksa veenvam ja emotsionaalsem välja kukkunud, kuid siis oleks lugejatel seost "Palverännuga" ka raskem märgata olnud. Loetavust see eriti ei mõjutanud. Mind isiklikult häiris kõige rohkem lõpp. Paljudest olulistest sündmustest libiseti natuke liiga kiiresti üle ning peategelase hilisemate otsuste motiveeritus muutus küsitavaks. Ka tema tegelaskuju traagilisus kahanes tänu sellele kõvasti. Loomulikult oleks kõikide Dom Ramoni elu üksikasjade juures peatumine nõudnud märksa suuremat mahtu, mida autor ei saanud või ei tahtnud kasutada. Üldiselt on "Dom Ramon" meeldiv seikluslugu ajast, mil armastus oli ülim ning tülid lahendati mõõgaga. Neli
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: