Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Roos ja lumekristall

(lühiromaan aastast 2006)

eesti keeles: Indrek Hargla «Roos ja lumekristall» 2006

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
3
3
0
0
Keskmine hinne
3.714
Arvustused (7)

Võib öelda, et esmakordselt on Hargla kirjutanud küberpunkteksti. Tõsi küll, see pole ˛anripuhas teaduslik fantastika, vaid segatud tugeva müstikaelemendiga.

Taani 2004. Ajakirja "IT & Inimene" reporter, kaks korda lahutatud keskealine suitsumaias taanlanna Mette Lund Sondergaard naaseb autoreisilt Saksamaalt oma koju Kopenhaagenisse, kui ta arvutiseeritud luksusauto keset Lõuna-Jüütimaa metsi ootamatult üles ütleb. On palav suvepäev, külamehed ei oska moodsat masinat kuidagi putitada ja autoabi ei taha kah kohale tulla. Äkitselt ilmub kohale keegi Kaj-nimeline noormees vana sõjaväejalgrattal, kes kannab veidraid prille, ja pakub end abiks. Veidral moel õnnestub tal masin korda teha. Koju Kopenhaagenisse jõudnud, avastab Mette, et Kaj on talle saatnud segase sisuga meili, ilma, et ta läptop olnuks üldse võrku ühendatud, lisaks on arvuti ekraanile ilmunud lumes õitsva roosi kujutis. Peagi hakkab selguma, et Kaj isik on identne saladusliku, peaaegu üleloomulike võimetega "viirusetapja" Mordaunti omaga...

Ega rohkem tahakski rääkida. Seda teksti peab tasapisi lugema ja ta ise avastama. Lisaks Hans Christian Anderseni
"Lumekuningannale", millel lühiromaan osalt baseerub, tekivad ilmsed assotsiatsioonid ka Pullmani "Tema tumedate ainete" ja Lukjanenko "Peegelduste labürindiga" . Viimasega eelkõige seetõttu, et arutatakse suhteid inimese ja virtuaalmaailma vahel emotsionaalsel tasandil. Ei maksa ära ehmatada, sellist filosoofilist soigumist nagu Lukjanenkol siit lühiromaanist ei leia.

Üldiselt, meeldis. Väga.

Teksti loeti eesti keeles

Selle loo lõpuni nautimiseks peaks vist perfektselt teadma kummalise kuulsusega muinasjutumehe Anderseni lugu "Lumekuninganna". Küberpunk pole mulle ka kunagi istunud, aga Hargla on oma tavapärasel (heal) tasemel. Siiski, mulle tundub millegipärast, et kuigi lugu oli hea (aga natuke liiga pikk), seda just väga tihti üle lugema ei hakka.
Teksti loeti eesti keeles

Teab nüüd mis põhjusel, aga mind see lugu eriti ei köitnud. Ma ei oska seda eriti küberpungiks pidada ega leida põhjapanevaid sarnasusi Lukjanenko "Peegelduste labürindiga". Minu meelest on tegu pigem mingi crossoveriga mis balansseerib kuskil ulmekirjanduse ja nn "tavakirjanduse" osaks oleva maagilise/müstilise realismi piiril. Selline balansseerimine iseenesest ei ole loomulikult asi, mida peaks autorile ette heitma. Lihtsalt see konkreetne lühiromaan on teadmata põhjusel välja kukkunud sellisena, mis mulle midagi eriti ei pakku (ega muidugi autori eesmärk ei olnudki mulle midagi pakkuda). Võib-olla on Harglal "Lumekuninganna" lugemisest vähem aega möödas kui minul (saab vist varsti veerand sajandit).
Teksti loeti eesti keeles

"Roos ja lumekristall" on Indrek Hargla samanimelise kogumiku esimene lugu. Tegevus toimub ilmselt tänapäeva Taanis, kus üks arvutiajakirja ajakirjanik kohtub juhuslikult, mingisuguse tüübiga, kes hiljem osutub legendaarseks arvutivõluriks. Üldiselt mulle igasugused sega˛anrid meeldivad, kuid see jutt jättis mind pehmelt öeldes külmaks. Anderseni "Lumekuninganna", millel see tekst osaliselt põhineb, võib küll olla tore muinasjutt, kuid sellise sisu ja ülesehitusega juttu see ei sobi. Kõik seosed mõjuvad otsituna ja ei haaku eriti omavahel. Eriti jaburaks läheb asi lõpus, kus autor üritab dramaatiliselt legendaarsele Taani muinasjutuvestjale prohvetlike elemente külge pookida. Esiteks ei anna see jutule midagi olulist juurde ja teiseks hävitab viimasegi usutavuse, mis jutul veel alles oli. Kirjatehnilisele poolele pole midagi etteheita, see on igati tasemel. Kahjuks jääb ainult sellest natuke väheks. Kolm
Teksti loeti eesti keeles

Idee meeldis ja meeldis väga. Nõuab ikka ajugümnastikat ja muinasjutulembust, et millegi sellise peale tulla. Kui paljud on lugenud "Lumekuningannat" täiskasvanueas? Vähesed, ma pakun.

Mis ei meeldinud? Ärajoonud ja -karatud küüniline rikkurist elatanud ajakirjanikudaam peategelasena ja sümpaatse Kaj armumise objektina.

Ei meeldinud teatud segadus - miks just Mette? Lugesin loo läbi ja siis veel teist korda läbi, kuid ei saanudki täpselt aru, et miks just Mette? Kes olid need teadlased? MIS lõppkokkuvõttes toimus?

Ja siis ei meeldinud see, et:

Mette ei saanud Mordauntiga ühendust, kuna Mordaunti e-maili aadress on kodeeritud tema nimesse. Küsimus: Kuidas sai selle kirja saata lk. 24 toimuvas tegevuses mingi arvutiguru? Kes ei teadnud ju Mordaunti aadressi ja kellele Mordaunt ei olnud mingit kirja saatnud, millele saaks "Reply" panna?

Nõrk neli.

Teksti loeti eesti keeles
1.2021

Lugesin seda lugu teist korda, sest ta ilmus uues antoloogias ja mõistagi alustasin tolle uue raamatuga otsast peale, et saada õige tunnetus.
Pealegi oli mul meeles, et see oli suhteliselt meeldiv lugu.
Anderseni "Lumekuninganna" ulmeline uusversioon.

 

Hakkasin lugema ja läks lausa lennates.

Olin hämmastunud ja siis veel enam hämmastunud. See ei ole ju lihtsalt "üsna meeldiv", see on ju väga hea lugu! Usutavad ja armsaks saavad tegelased: noor hellust tekitav poiss ja jõukas peen kolmekümne viie ümber naine, kompetentne ajakirjanik. Usutav intriig (viirus, mis tuleb läbi arvuti ja inimesed hakkavad tajuma maailma kui vastikut kohta, "Lumekuningannast" väga vingelt tuletatud)), see maagiliste arvutivõimetega liigutavalt noor mees, täiega põnev ... 

... ja siis kadus see kõik. Umbes poole loo peal. Või noh, jäi mingil määral alles, ent lugu lõpetas loogilise hargnemise. Peategelanna (ikka veel sümpaatne ahelsuitsetav ajakirjanik, kelles segunevad empaatia ja kaine mõistus) oli nüüd "äkitselt veendunud" selles ja teises. Ta hakkab nägema seoseid seal, kus nende adumine on täiesti suvaline ("Astrid, sa oled ju röövlitüdruk!" selle peale, et hulluks ja haigeks jäänud sõber andis talle põlglikult pihku maas vedelenud prillid - mitte põdra, mitte abi ja lahkust pikal teel arvatavalt võõralt, too Astrid oli just väga ebasõbralikuks ja vastikuks muutunud. Ma TÕESTI ei taipa, kust see röövlitüdruku paralleel saanuks tekkida), jutustab ja "teab" asju, mis tegelikult võinuksid parimal juhul olla üks oletus paljude seast ... ühesõnaga, lugu, mis seni kulges loogiliselt, hakkab korraga veerema mööda raudteerööpaid.  "On vaja, et nii juhtuks, hm, kuidas ma seda teen?" mõtleb autor. "Ah, ei viitsi eriti vaeva näha, teeme nii, et peategelane lihtsalt "teab kuidagi" ja viib kokku nähtusi, mis tegelikult ei ole sugugi lihtsalt kokkuviidavad ... Aga see ongi MUINASJUTT!!! Ja mina olen autor, mina võin!"

Korraga hakkasid mind kui lugejat häirima varasemas osas ilmnenud pisiasjad, millest seni üle ja läbi vaatasin.  Näiteks kuidas saab olla naine korraga pisike, trullakas, kergelt kühmus ja väga ilus? Kõik muu sobiks, aga kühmus olek välistab särava ilu ju? Või kuidas on võimalik kena naisena elada peamiselt õllest ja sigarettidest, ainult vahel isutuna pasta kallal nokkides ja seda siis vähem kui kolmandiku söönuna kööki tagasi saates? Mette (peategelanna) teab nii palju asju lihtsalt seepärast, et ta peab teadma. OLGU. Ent kuidas Kajl külmutusautos tekkinud absoluutselt imelised arvutialased võimed ei hämmastanud kedagi? Tema "normaalsetest inimesest" õde ja õemees küll möönsid igasuguse kahtluseta, et võimed on olemas, ent ei huvitunud selles kunagi natukenegi? Emake maa küll, see lugu on jabur ju!

Ta jäi lõpuni jaburaks. Et muinasjutt toimida saaks, pidin lugejana autori tahtel ette võtma ette väga pikki hüppeid üle loogikaaukude - aga et ta päriselt halvaks ei keeranud, vaid väga heast esimesest poolest jäi alla keskmise teine, saan öelda, et mälestus oli adekvaatne. "Päris meeldiv lugu ikkagi." Maailm on parem sellest, et ta on. Vist. 

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: