Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Õudne Eesti: Valimik eesti õudusjutte

(antoloogia aastast 2005)

eesti keeles: Tallinn «Varrak» 2005

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
2
1
2
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (5)

Ei tekitanud see suur ja mahukas kogumik minus erilist vaimustust. Ootused olid kõrged. Eesti õuduse kokkuvõte ühtede kaante vahel, alates Tammsaarest lõpetades Maniakkide Tänavaga. Selline valik peaks igal tõsisel ulmehuvilisel suu vett jooksma ajama. Igatahes pettumus oli suur, kui ligi pool raamatut läbi sai. Enamus autoreid küll teada tuntud kirjamehed, kuid tekstid üsna teisejärgulised. Lugesin lõpuni ja pettumus ei vähenenud, pigem suurenes. Loomulikult leidus kogumikus ka midagi tõeliselt head, mille taasavaldamise üle ei saa vaielda, kuid enamuse moodustas üsna keskpärane lugemisvara. Nii tuntud kui ka vähem tuntud autorite poolt. Ma ei taha väita, et tegu on täiesti väärtusetu antoloogiaga, seda küll mitte, kuid lugude valik paneb mind küll tõsiselt kukalt kratsima. Millegipärast tundub mulle, et see ei saa olla lagi. Sellepärast ka kolm. Tubli pingutus, kuid ebaühtlane ja kahvatu, vähemalt sisulisest küljest.
Teksti loeti eesti keeles

Nagu arvata oli, tuli Eesti õuduskirjanduse ülevaatlik teos ebamugavalt nõrk. Aus, aga nõrk. Kohalik etno-horror kogu oma viletsuses. Ei tahakski eriti koostajale midagi ette heita, lihtsalt materjal on niivõrd vähene ja kehvake. Eestlasi on vähe, kirjanikkke nende hulgast veel vähem, kultuurrahvana oleme elanud veidi üle 100 aasta ja märgatava osa sellest ajast on rõhunud meid re˛iim, mis õudust ei soosinud, vaid tahtis realistlikku proosat. Ei teagi, kui kaua peaks meie ajalugu veel kestma, et esinduslikku õudusantoloogiasse ei peaks sisse võtma Kreutzwaldi, Oksa, Tassat jne. Tegelikult tunduvad nende taustal isegi Sinilaiu ja Sarapuu tekstid täiesti okei.

Oluline tegur, millega koostaja end piiras, oli see, et lugu peaks seonduma Eestiga. Ma saan sellest aru ja kiidan heaks, ent ikkagi on see valik kahest halvast vähem halva valimine. Sest mõelgem ,kui Sanderilt oleks "Ruleti" asemel sisse läinud "Geriljeero", Kivistikul "Uisomäe" asemel "N´Yargal" või "Draco Maris", Harglal "Väendru" asemel "Kindel linn" või "Sierra Titauna nekropol", Kreutzwaldil "Rõugutaja" asemel "Põhja konn"... Ilmselt on mu seisukohad anglo-ameerika õuduse lugemisest niivõrd kivistunud, et peaaegu kõik eesti-aineline tundub kuidagi lapsik, naiivne... eksootiline element ja tegevuse paiknemine geograafiliselt kaugel peaks võõra ja jubeda maailma edasiandmisel olema enam-vähem kohustuslikud. Eriti need vanemad tekstid - "Libahunt", Kreutzwaldi ja Oksa lood... kuidagi ebamugav oli neid lugedagi, pidevalt mõtlesin, et kui keegi peaks kavatsema selle kogumiku inglise keelde tõlkida, siis sealsete lugejate ees ei oskaks ühtegi õigustust tuua. Peab siiski ütlema, et viimase 15 aasta jooksul on Eestis kirjutatud mitmeid häid õudusjutte, ehkki nende tegevus toimub väljaspool kohalikku koloriiti.

Rein Põdra Kivi on tegelikult ainuke kogumiku kompromissitu "väga hea", ka Matt Barkeri ja isegi Peet Vallaku ning Hargla lood tundusid peale pikemat pausi uuesti üle lugedes nii enam-vähem. Aga üldmulje on siiski nukker. Koostaja eessõna on ka informatiivne ja sisaldab teatavaid väärtushinnanguid ning rõhuasetusi, mida ise poleks ehk välja mõelnud. Mis puudutab autoritutvustusi, siis torkas ka neist üht-teist imelikku silma. Kas "Rõugutaja tütar" ikka on "Ennemuistsetest lugudest" üks jubedamaid? Kas tegu on üldse jubeda looga? Kui öelda Leo Sinilaiu kohta "üks omapärasemaid ˛anriõuduse viljelejaid", kas ei anna me siis õuduskaugele lugejale vale signaali (mis siis, et tagapool on autorit ka kritiseeritud)? Kas ikka on vaja rõhutada, et keegi nimetas Orlaud kunagi eesti dame noir´ks? Kõlab nagu liiga uhkelt, arvestades eriti, et noor daam on äärmiselt väheproduktiivne olnud...

Aga mis ma siin ikka vingun. "Tee ise omale sobiv antoloogia!" võiks mulle põhjendatult peale käratada. Hinne "kolm" on puhtalt juttude keskmisele tasemele.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: