Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Vlad

(jutt aastast 2003)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 2: Doominosillad» 2003

Tekst leidub kogumikes:
  • Stalker
  • Täheaeg
Hinne
Hindajaid
5
10
1
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (16)

Viimasel ajal on jäänud selline mulje, et Hargla nišš on siiski alternatiivajalugu. Seda oskab ta väga hästi. Ja oma ajarännu juttudega saab ta ilma igasuguse excuse’ta ajalukku põigata.

Loost ütlen vaid niipalju, et seekord minnakse “külla” Dracula ajaloolisele prototüübile. Jutt on hea ja haarav. Tegelased on sümpaatsed ja huvitavad, ajaloolised detailid samuti. Eriti meeldis mulle nais-karakter. Pinge krutitakse kiirelt üles, nii et poole pealt juttu käest ära panna ei raatsi eluilmas. Selles vallas on Hargla kirjanduslikud võimed superhead.

Aga... aga paraku olen paljudes ta eelnevateski juttudes mageda lõpu osaliseks saanud. Nii ka nüüd. Andku Hargla mulle andeks, aga ausalt: loo lõpud on tal tihtipeale äärmiselt maitselagedad. Seekord on tegu puhta kitshiga! Okey, tüüpilist vampiirika lõppu ma ootasingi, sest sellele viidati eelnevalt palju kordi. Idee iseenesest on ju ok, aga tõeliselt häiris väljenduslaad. Ma saan aru, et sellega punniti puänti (puändi viimasele reale asetamist), aga mu arust oleks võinud seda natuke peenemalt teha. Kui terve jutt on väga kõrgetasemeline, siis selline “odav lõpp” rikub hea elamuse ära.

Sel (ja ainult sel) põhjusel olen sunnitud 4 andma. Muidu igati viie vääriline kraam.

Teksti loeti eesti keeles

sellises kogumikus nagu doominosillad polnud just raske millegi positiivsega silma hakata. ajarännu "mehhaanika" oli lahendatud elegantselt, st sellele ülemäärast tähelepanu pööramata. dialoog oli meisterlik ja pingeline. detailivalik oli samuti eeskujulik. ainult üks näide: ajarännu eest maksti *uutes jeenides*. ma võiks kihla vedada, et üheksa (kohalikku - aga mitte ainult) autorit kümnest kirjutaks ühikuks dollari. aga nii on minevikuga tegelevas jutus antud ilmekas vihje ka tuleviku kohta.
Teksti loeti eesti keeles

Ühegi spordiala maailmameister ei püstita igal võistlusel uut maailmarekordit. Kuigi publik just seda muidugi ootab. Ka Indrek Hargla on oma varasema loomingugalati nii kõrgele ajanud, et ei suuda seda iga kord ületada. "Vlad" on kontseptsiooni poolest üsna tavaline ajarännujutt ega paku mingeid erilisi üllatusi. Aga kuna teguon ikkagi Harglaga, leiame siit vähemalt kaasakiskuvat ja veenvalt esitatud keskaja olustikku ning lisaks köitvaid kirjeldusi verest, soolikatest ja mädanevatestlaipadest. Asi seegi!
Teksti loeti eesti keeles

Jutt oli tore ja viivääriline ning mudu kah tasemel aga miks see naine rändas minevikku ainult selleks, et mingil vanamehel verd imeda? Kui ta oli vampiir, kes ta ka kindlasti oli, siis miks ta lihtsalt mingit suvalist ei võta? Vampidel pole ju hinge st. ka mitte tundeid nii et neil kama, keda närivad!

Bram Stokeri Draculast olen kahjuks lugenud vaid esimest osa, kuna teist osa pole raamatukogust leidnud. Aga, eks kunagi sellegi läbi loen!

Lõpp tundus mulle poolik, sest mulle ei meeldi eriti "edasi mõtle ise" lõpud. Aga just need meeldivad millegi pärast kirjanikele kohe väga!

Teksti loeti eesti keeles

Professionaalselt kirjutatud lugu, pole midagi öelda. Küsiks autorilt, kas sarnaselt kullast kannuga kaevu serval, on ka 160 tukati vargusega tõllast tegu mingi läbi aegade kestnud legendiga? Kas realugeja on kohustatud seda teadma? Lappasin antud stseenini jõudes eelneva teksti läbi, otsides varasemat vihjet legendile, kuid ei leidnud midagi (võib-olla minu viga). Probleem on selles, et vargusele järgnev asjaosaliste shokk ja ohkimine jääb nii kuidagi vähepõhjendatuks - ilmselt ka ainus ebakoht terves tekstis.

Ja eelnev arvustus sunnib puust ette tegema ja punaseks värvima. Vlad Tepesist sai vampiir allest pärast seda kui ajarändurina tema juurde jõudnud naine tema verd imes. Selles ongi loo puänt ja kogu sense-of-wonder. Sellest aru saamata jääb lugu lihtsalt mõistmatuks ja rohkem kui pool potentsiaalsest naudingust saamata.

Ja noh, mõnda vampiirifilmi on igaüks näinud, isegi kui pool Dracula raamatut sellealast infot ei ole suutnud kinnistada.

Miks viite ei anna? No ei ole tegu jutuga, mis eriliselt meelde jääks. Professionaalse kirjaniku professionaalne tükk temaatiliselt kirevas antoloogias. Täpselt see mis vaja ja ei midagi enamat.

Teksti loeti eesti keeles

Põhilisima on minu eest juba Orcus . ning Andri ära öelnud. Andri - professionaalne jutt. Orcus - etteaimatav ja magedavõitu lõpp. Olekski nagu kõige lühidamalt öeldud.
Teksti loeti eesti keeles

Hea jutt. Oli küll etteaimatav, aga siiki väga hästi teostatud ja põnev. Pole juba tükk aega midagi nii head lugenud, sellepärast ka viis.
Teksti loeti eesti keeles

Väga sorav ja põnev lugemine. Eriti meeldis ajastu hõng, mida autor tekitada suutis. Aga lõpp oli liiga klisheelik. Hargla jutte lugedes mõtlen tihtipeale, et kas lõpp ei tule tal alati välja või on tal lihtsalt halb maitse lõppude osas. ;)
Teksti loeti eesti keeles

Lugu algas Harglale väga tüüpiliselt: suur hulk taustainfot antakse võimalikult otseselt ja kiirelt, võttes lugejalt avastamisrõõmu. Seevastu on jutu ülesehitus mugav ja lihtne, sellest tulenevalt ka kergesti jälgitav.
Autor suutis puändiga üllatada ja anda loole uue plaani. Siiski oleks oodanud ka kõrvaltegelastelt rohkem sügavust. Ise pean dialoogi pingestatusest tähtsamaks tõepärasust.
Teksti loeti eesti keeles

Takkajärgi tegelikult päris kobe tekst. Mulle tundus, et Hargla tahtis demonstreerida oma taustatundmist: igasugu ajastutruid vidinaid, miskite Transilvaania rahvuslike vestide-tanude nimetusi ja muud kohalikku koloriiti oli lisatud ikka õite paksude pintslitõmmetega. Puänt oli magedavõitu, nagu mäletasin ka esimesest lugemiskorrast, aga selle korvas loo enda ehedus ja usutavus. Tugev "neli".
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: