Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Õed

(jutt aastast 2003)
https://www.ulmeajakiri.ee/?jutt-oed

ajakirjapublikatsioon: «Reaktor» 2013; november (26)
Tekst leidub kogumikes:
  • Reaktor
Hinne
Hindajaid
6
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (8)

Jutt leidub hetkel aadressil www.raybradbury.ru ja vene keeles, ehkki tegu on tõlkega. Nagu sest aadressistki aimata, peab tekst aimama järele klassiku stiili ja temaatikat. Minu meelest on "Sjostrõ" üle hulga aja jälle üks Hargla täistabamusi või vähemalt peaaegu: kümne palli süsteemis paneksin üheksa.   Inimkond oma pahedega koduplaneedi p...e keeranud ja osa neist on otsinud elamiskõlbulikku elukohta Marsil. Pikka aega on nanotehnoloogia ja muude kulukate viiside abil üritatud huumust, taimestikku ja sobivat kliimat tekitada, aga esialgsed teaduslikult põhjendatud arvutused on kõik liiva jooksnud. Mars on enam-vähem samasugune, kui inimeste saabudes, elada tuleb planeedi sisemuses. Peategelane on üks inimkoloonia juhtivaid tegelasi, rikkast töösturiperest pärit vanem daam, kes üritab mõista, miks kõik viltu veab ja kas oodatav kõikehävitav katastroof pole mitte kellegi-millegi teadliku tegevuse tagajärg. Vinge puänt.
Teksti loeti vene keeles

V2ga korralik sf Indreku poolt. Vist isegi korralikeim, mis temalt n2inud olen. Kindlasti ka tehnilisem, kui Bradbury ise. Millest aga j22b jutu 4/5 puudu on Bradbury. Olgugi tribuudina esitletud ei ole algus kaugeltki mitte see. Ehkki lugu meeldis mulle oli selle hinne selline n6rga "h22" poolne just sellep2rast, et arvasin Hargla liig suure tyki enda jaoks ampsand olevat. Ja siis tuli l6pp. Ausalt, see pani m6neks hetkeks hapniku kinni. L6pp on V6IMAS. L6pp on Bradbury ja V2GA HEA Bradbury. Millegip2rast arvan, et kasv6i sellep2rast tuleb panna 5 ja ei krammigi v2hemat. Seda ka juhul, kui kogu eelnev oleks olnud ilge k2kerdis, mida ta kindlasti ei olnud.
Teksti loeti vene keeles

Hindes muidugi kahtlust pole!

Kommenteeriks pisut kaht eelarvustajat. Indrek Hargla jutt on kirjutatud konkreetselt just tribuutantoloogia «Новые марсианские хроники» tarbeks. Autoritele anti tekstide kirjutamisel vabad käed. Ainsad tingimused olid, et jutu tegevus peab Marsil toimuma ning et jutt ei tohi olla küüniline loba või paroodia ja peab hoolimata piirangutest olema kirjutatud Ray Bradbury vaimus. Teisisõnu, ka kõige süngemas süžees peab olema killuke lüürikat ning jutt ei tohi olla tuimalt lootusetu. Samas ei nõutud juttude stiliseerimist Bradbury vaimus.

Sisust pole vast mõtet kirjutada, sest esmaarvustaja on hädavajaliku miinimumi öelnud ning kuna jutul on puänt, siis...

Teksti loeti vene keeles

Kui Asimov "Asumit" kirjutas, oli parajasti moes olevaks võlusõnaks, mis kõik tehnilised probleemid automaagiliselt lahendas, "aatom". "Õdedes" on "nano". Mulle meeldiks, kui selliste võlusõnade aeg üldse otsa saaks, aga seda võib vist jäädagi ootama. Või kes seda teab.

Minu arvates ei olnud vähemalt eestikeelses versioonis brädbörilikkust kopika eestki. Hargla lihtsalt ei ole stiilimeister. Mitte et kõik peaksid olema. Üldiselt pean ma Harglat palju kõvemaks kirjanikuks kui Belialsi, aga viimase hiljutine lisandus "Marsi kroonikatele" on palju stiilsem.

Teksti loeti eesti keeles

Hea lugu. Mulle meeldis tegelaste väljajoonistatus, maailma väljajoonistatus, lõpu ehitus: kõik oli ilus ja loogiline, napi mahuga on palju tehtud.
Mis minu jaoks puudu jäi, oli sära, erilisus, meeldejäävus. Ses mõttes täiesti Bradbury-masti lugu, et mult on see autor saanud õlakehitusi ja "kui keegi selline, kes rohkem kirjutamistööd vaevub tegema, selle teksti ette võtaks, saaks väga head lood"-suhtumist.
Üldiselt ma arvan Harglast paremini kui Bradburyst, täitsa ausalt. Ja see lugu on täitsa hea ka, võib soovitada küll.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: