Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970-

  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Enesemääramisõigus

(jutt aastast 2002)
https://algernon.ee/node/279

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2002; veebruar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

  • Algernon
Hinne
Hindajaid
0
0
4
3
0
Keskmine hinne
2.571
Arvustused (7)

Tulevikus on igaühel, kes on korda saatnud kuriteo, mis on avastamata jäänud või aegunud, õigus minna vabatahtlikult vangi ja ise määrata vangistuse kestus.

Idee eest 5, stiili eest 5, realisatsiooni eest 1, kokku 3-.

Ülejärgmine arvustus ei ole kooskõlas BAASi viisakusreeglitega, mille järgi on iseäranis oluline vältida oma tekstides hinnanguid teistele BAASis sisalduvatele arvustustele ja nende autoritele.

Teksti loeti eesti keeles

Kuna Taivo Rist ei saanud jällegi mitte millestki aru, peaks nagu ühe panema, et nagu autor ebaõnnestus oma pointi selgekstegemisega... aga ühte ometigi ei pane, kuna TR pole etalon.

Aga kuna see lugu tõesti ei meeldinud ja sel teemal eesti ulmeski paremaid saavutusi on, siis tuleb selline hinne, nagu tuleb.

Teksti loeti eesti keeles

Yks kehvemaid Hargla jutte, mida olen lugenud. Ma tõesti ei saanud aru, mida sellega õelda taheti. Kuna jutul puudus taust, siis tundusid peategelase piinad ja nende kirjeldused suht mõttetud ja arusaamatud. Natuke rohkem sain ma aru vangla direktorist, kes selleks, et mitte olla humanist(????), teisi inimesi piinab. Kokkuvõttes täielik ebaõnnestumine.
Teksti loeti eesti keeles

Mis seal salata, huvitav oli lugeda, aga ainult seni, kuni sisu varjatuks jäi. Tervikuna paneb kahjuks õlgu kehitama. Konkreetne taust puudub täielikult. Midagi nagu aimduks, kuid lugeja ei saa sellest suurt midagi teada. On vaid kirjeldused ja kirjeldused... Muidu nii osav karrakterimeister pole siinkohal viitsinud peategelast muud moodi kujutada, kui pretensioonika nööpidelugejana, kelle kohutavad kannatused ei pane ka parima tahtmise korral pisaraid valama.

Huvi pärast oleks ju teada tahtnud, milles seisnes tegelase süü! Asutuse ninamehe süü saime küll teada, aga see ei avanud erilisi filosoofilisi ega ühiskonnakriitilisi perspektiive, mis oleks loole ka ootuspärase mõtte andnud. See Enesemääramisõigus, milles iganes see ka ei seisneks, oli esitatud ainult karistusaktsioonina, aga samas jäi nagu mulje, et ühiskondlikus positsioonis on hädavajalik ennast määratleda kõntsana ja kogeda ebainimlikkust. Milleks? Milleks ikkagi see pealkiri, kui loo taust jääb häguseks ega hakka rahuldaval viisil kõnelema?

Enesekaristamisõigus või kunst kõlbab küll masohhistidele, aga kui terve ühiskond sado-masohhiaalne (?) oleks, siis seisneks karistusasutuste idee vast ülima headuse ja leebuse pakkumises, mitte äärmuseni viidud inimõigustevastases sanatooriumis. Palu kas või pisarsilmi, aga keegi ei löö sind!

Kafkast polnud siin aga haisugi. Kafka jutt “Karistuskoloonias” kattub üksiku ideeräbalaga, aga ei midagi enamat. Nii et mainime ainult Harglat ja tema mitte just kõige õnnestunumat juttu.

Teksti loeti eesti keeles

Kuna mu eelmine arvustus oli küllaltki masendav, kirjutan uue:

Kusagil autori fantaasiamaailmas on koht, kus on vangla ja kuhu saavad minna vaid vabatahtlikud. Kõik inimesed, kes tunnevad eneses süüd ja otsivad lunastust. Teiskordsel lugemisel hakkasin mõtlema, et ega Hargla ka sel korral püüdnud kristlust materdada.
Möödub aasta, loo peategelane (kes paistab pedante ja suht igava mõtlemisega jurist olema) on veetnud aega kõikvõimalikes piinades, mis loodud vaid selleks, et vang tunneks kahetsust. Teatavasti on ka kristluses lunastuseks tarvist kahetsust, aga Harglale vist ei paista see mõte meeldivat.
Mingi materdamisidee on autoril küll olemas, aga võiks kuidagi huvitavamalt seda serveerida, mitte nõndaviisi, et tuleb lakooniline tegelane taksoga, vana paks tüütus nimega direktor kuulab teda, noogutab ja hakkab sigatsema. Hiljem tuleb aga välja, et kõik vanglaelanikud kannavad mingisugust karistust.
Aga loomulikult -- Hargla kasutab antud loos suurepärast keelt, loodame, et tegemist on kõigest kirjandusliku katsetusega inimpsühholoogias, mida Eesti ulmes praktiliselt ei eksisteerigi.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023

Autorite sildid: