Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Terve maailm

(jutt aastast 2001)
https://algernon.ee/node/179

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2001; aprill [autorinimega Marat Faizijev]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

  • Algernon
Hinne
Hindajaid
1
0
1
3
0
Keskmine hinne
2.8
Arvustused (5)

Käesoleva aasta esimene pool möödus mul peaaegu internetivabalt ning seetõttu täitsin ma oma toimetajakohust ajakirjas «Algernon» üsna põgusalt. Marat Faizijevi jutt läbis Jutulabori filtri minu mäletamist mööda küll nõnda, et ma ei teinud sellele takistusi, ega teinud ka mööndusi... ma lihtsalt ei saanudki seda mingitel põhjustel lugeda. Hiljem püüdsin, aga ei jõudnud kah algusest eriti kaugemale... jutt sai loetud alles sama autori lühiromaanist «Väendru» tekkinud elamuse tuules.

«Terve maailm» on tüüpiline vilets ja läbimõtlemata kosmoselugu... ning ainuke, millega see tekst hiilgab on lohakas kirjakeel ja konstrueeritud konflikt. Teoreetiliselt võiks siit hea loo saada, kuid selleks tuleks kangelastele liha luudele kirjutada, nende tegevusele motiive lisada jne. Hetkel on tulemuseks siiski Lew R. Bergi tasemel, kuid pisut värvikamalt kirja pandud igerik ulmelugu. Hindeks oleks kolm pika miinusega!

Teksti loeti eesti keeles

Siin ta nüüd siis on, lõppeva aasta vaat et tugevaim SF-jutt! Soovitan soojalt kõigile.

"Terve maailma" näol on tegu eesti ulmes suht harvaesineva nähtusega - perfektse teostusega nimelt. Siin on tekst täielikult süzhee kontrolli all ja viimasega kokkusobiv. Esmapilgul võib näida, et autor on endale parajalt lihtsa ülesande võtnud ja siis selle keskmisel tasemel teostanud, aga pole mitte! Et siis - tehke järgi ja siis tulge ütlema. Ei maksa ennast ka petta lasta ülinappide joontega maalitud tegelastest, nende käitumise vähesest põhjendamisest autori poolt jms. See kõik on siin hädavajalik.

Siin on lüürilisust, kaotusevalu, neetult võimatu dilemma ja ilmselt rohkelt mõjutusi Dan Simmonsilt. Selline esmapilgul pisike jutt, mis mingil hetkel järsku lugeja siruli virutab ja õhku ahmima paneb.

Neetult ilus ja kurb jutt!

Braavo! (mina tõusin püsti ja plaksutan praegu)

Teksti loeti eesti keeles

Valvur valvab planeedi kaitsesüsteemi. Ühel päeval tulevad pahalased ja käsevad süsteemi välja lülida, et oleks võimalik planeeti hävitada, muidu tapetakse valvuri tütar. Vali, kuidas tahad, süümepiinad jäävad elu lõpuni.

Niisugust võimu ei anta ühe inimese kätte. Üks inimene, vähe sellest, et on manipuleeritav, võib ise osutuda kurjategijaks, ise välja pressida või lihtsalt olla äraostetav.
Isegi suuremate pankade seifid avanevad sageli ainult kahe töötaja juuresolekul. Arvatavasti nõuaks niisugune otsus tegelikkuses vähemalt kolme inimese nõusolekut, kellest kaks oleksid ise Gayomardil. Seda saaks korraldada: raadiolained läbiksid ju selle vahe vähem kui sekundiga.

Zanardi pidanuks olema ette valmistatud selliseks olukorraks. Arvatavasti pidanuks ta ennast maha laskma ja võimalusel enne süsteemi rikkunma, nii et seda olnuks võimatu välja lülida. Vähe sellest, et Gayomard jäänuks ellu, suure tõenäosusega jäänuks ellu ka Moana.

Nõrk, väga nõrk. 2-

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: