(jutt aastast 2001)
https://algernon.ee/node/171
eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas
Loetav ja kahtlemata ysna originaalne. No tuli vahepeal Kevadest see koht meelde, kus Toots jeekimitest jutustas.. ;) Ja arhailise keelega läks yhes kohas pisut liiale.
Mis puutub tegelaskujude puisusesse mida Algernoni jutukommentaarides mainiti, siis antud loo sisse sobis see suurepäraselt ja oli minuarust taotluslik. Või ma eksin? Igal juhul ei häirinud absoluutselt.
Mingit _eriliselt_ head see lugu endast ausaltöelda ei kujutanud. Loomingus avaldatud Fusion oli imo oluliselt parem. Samas ei jaga ma Rauli enesekindlust arvamaks et seda lugu sygavama detailiseeringuga miskit pidi ravida oleks saanud. Orlau ”Rannahiidsetele” sarnanev stiililine lähenemine oleks _selle_ materjali pigem ära võinud rikkuda.
Yks asi veel. Need italicus loitsud. Käisin just veel korra tekstist yle ja lugesin neid. Igati vahvad. Aga esimesel lugemisel jätsin lihtsalt vahele - sellised vormilt ja stiililt ymbritsevast tekstist kardinaalselt erinevad jupid löövad lugeja tekstist välja. Kuidas neid paremini oleks saanud lahendada, ei tea. Võimalik et on ainult minu kiiks.
Ja veel, soovitus: lugemise ajaks otsi rahakoti vahelt või laena sõbralt asjakohaste illustratsioonidega kupyyrid. Siis näeb pilti kah! ;)
27. IX 01: Autori väitel olla see 11 päeva hoopis vana ja uue kalendri vahe. Sel juhul kvalifitseerub jutt kohe salaajaloost ümber alternatiivajalooks, mis aga hinnet ei tõsta ega madalda.
19. XII 01: XIX sajandil oli vana ja uue kalendri vahe 12 päeva ("A&O").
"Kevade tulek" on kohaliku koloriidiga lugude paremikku (kuid mitte tippu!) kuuluv läbitöötatud tekst, milles ei puudu hariv moment, kuid loo lugemine oli minu jaoks üsna vaevaline ettevõtmine kuna kirjanduslikku sädet nappis.
P.S. Kommentaariks üle-eelmisele arvustusele. Vana ja uue kalendri erinevus on minu teada jah 11 päeva (kui tegu XIX sajandiga) ning on loomulik et inimesed kasutavad kalendrit, mis tegevuse toimumise ajal kehtib. Teiseks, antud jutu puhul on tegu puhtakujulise salaajalooga.