Kasutajainfo

Indrek Hargla

12.07.1970–

Biograafia Bibliograafia
  • Eesti

Teosed

· Indrek Hargla ·

Sild üle vaevavete

(jutt aastast 2000)
https://algernon.ee/node/347

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2000; juuli [autorinimega Andrei Golikov]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Indrek Hargla «Nad tulevad täna öösel!» 2000

Tekst leidub kogumikes:
  • Algernon
Hinne
Hindajaid
2
7
3
0
0
Keskmine hinne
3.917
Arvustused (12)

Ooperiprimadonna osutub vampiiriks, kes seeläbi igavesti noor on. Oma noorel ohvril imeb ta seest elujõu, nii et see vanuriks muutub. See aga ei lepi olukorraga, vaid mõtleb välja plaani. Hinne läheb maha selle eest, et mees mõtleb plaani mitte ühe päeva, vaid mitu aastat. Hargla seda ei ütle, kuid ma kahtlustan, et plaani juures on suureks abiks primadonna ise.
Teksti loeti eesti keeles

Alustama peaks kurjalt, et Taivo Rist võiks õppida seda, et juttudes on ka midagi muud, kui tema oma puudulike teadmiste ja piiratusega näeb. Ei olnud ooperiprimadonna vampiir. Ei olnud! Jutus on selgesõnaliselt ära öeldud, et mis toimus. Ei imetud verd, ei imetud energiat... tõsi, midagi imeti, kuid kui see tegevus inimesest vampiiri teeb, siis on vampiire maailmas ikka kuradi palju.

Ja ma ei näe mingit põhjust, et miks peaks austatud Taivo Rist eelnevat lõiku kuidagi solvavaks pidama. Ka teistel lugejatel on tunded! See, et Taivo Rist pidevalt millestki aru ei saa, see näitab lihtsalt, et ta loeb mittevõimetekohast kirjandust... kui ta aga ei suvatse võtta teadmiseks isegi seda, mis otsesõnu kirja on pandud, siis saab tema nn. arvustusi vaid kaaslugejate ja autorite mõnitamiseks pidada. Selge on, et iga tekst töötab iga lugeja jaoks erinevalt, kuid omaenda meelevaldseid tõlgendusi ei saa ülimaks pidada?

Pisut ka jutust endast.
Hargla/Golikov, seks, muusika, toit ja alkohol on asjad mis kohalikus ulmes juba üsna sünonüümideks on muutumas. Antud juhul aga hakkas see jutt minu jaoks kuidagi hästi tööle ning esimese lugemise järel olin üsnagi pahviks löödud. Olen juttu hiljem veel mitu korda lugenud ning elamus on ikka niisama võimas. Asjale annab perverse lisavõlu veel ka fakt, et ma pole tõesti miski Simoni & Gurfunkeli loomingu austaja – kuigi jutule nime andnud laul on nende loomingu ilmne tipp. Ja siiski mulle see jutt meeldib! Kui aga meeldib tekst, mis käsitleb asju (see laul pole seal ainus selline), mis mulle kui lugejale on vastikud, siis saab see tõesti vaid väga hea tekst olla. VIIS.

Teksti loeti eesti keeles

Seks, muusika, toit ja alkohol. Jälle. Jutt mis käsitleb seda mis mulle ei istu, pluss see et ta mulle _ei_ meeldinud.. No kuidas ma panen yle kolme?
Teksti loeti eesti keeles

Seks, muusika, toit ja alkohol. Kui võtame selle elust maha, siis mis jääb järele? Töö ja magamine. Ehk ka sport. See kuidas jääki interpreteerida, oleneb inimesest - mõne jaoks kujutab see endast kõike, teise jaoks mitte midagi mainimisväärset.

Lugu kuulub zhanrisse, mis mulle eriti ei istu ning teema jätab ka samuti suhteliselt külmaks, samas pole teostusele midagi eriti ette heita.

Teksti loeti eesti keeles

Hargla on üks selliseid kirjanikke, kelle teoseid lugedes ei lähe järg kunagi käest. Maga lehekülgede vahel palju tahad, mäletad ikkagi unepealt mis kohas sirvimine pooleli jäi ja mis eelnevatel lehekülgedel juhtunud on. "like a bridge over troubled water...": ilus üllitis kahtlemata -- peale lugemist tekkis hirmus tahtmine laulu kuulda ka metsosoprani ning klarneti esituses. Jutt ise on esitatud huvitavalt ja haaravalt, kuigi sisu ise polegi nii kütkestav, kui nüüd rahulikult järele mõelda. Hea lugu nagu kõik Hargla kirjutised. Viit siiski välja ei kannata. Hargla viie-latt on kõrge.
Teksti loeti eesti keeles

Austet härra Jüri Kallas võiks muidugi oma ümmarguse ja Maakera mõõtu ego otsast alla vinnata end & lõpetada teiste kommenteerijate mõnitamise ja ülbe tänitamise. Et siis nagu see pisike printsiip, et tegelikult on kirjandusfoorumis kõigil õigus loetud kirjanduse üle mõtiskleda ilma, et keegi kompleksides vanahärra talle peale ei lendaks räusates ning ei hakkaks mingite imelike mõõdupuudega tema ajumahus ja -võimekuses sorima. Iseenesest teise inimese seisukohtade ümberlükkamine on igati teretulnud nähtus, aga kui seda teda stiilis "Sa väike puuduliku mõistusega ja piiratud inimene", siis see ei erine kuigivõrd lasteaiast või algkoolist.

Mina näiteks täiesti tunnistan mõistet "energiavampiir", peategelannat nimetaks ma siis "elu(jõu)vampiiriks", parema mõiste puudumisel ja leian, et see on täiesti asjakohane kasutada.

Jutt ise meeldis ja ühtegi vastuolu silma ei jäänud. Eespoolmainitud mahavõetud punkt selle eest, et ohvril plaan alles mitu aastat hiljem tekkis, on minu arvates ebaõiglaselt mahavõetud punkt, selle pärast, et vaevalt, et see plaan tekkis mitu aastat hiljem - vastavate loitsude ja riituste hankimine ei ole paari tunni küsimus ilmselt ja niisama suhuvõtt ka nüüd noorust tagasi ei too.

Viis miinus

Teksti loeti eesti keeles

Elujõuvampiir on vist tõepoolest kõige õigem sõna iseloomustamaks selle jutu üht tegelast. Loomulikult võib ka muid termineid välja mõelda, kuid asjade olemust see väga palju ei muuda. Ja ei tee lugu oluliselt paremaks ega halvemaks. Suures plaanis mulle jutt isegi meeldis, kuigi see sisaldas elemente, mis mulle tavaliselt väga ei istu. Melodraamat oli kohati natuke liiga palju, aga see selleks. Ilma selleta poleks lugu nii toiminud nagu see toimis. Kõige rohkem aga häiris see pealkirja pidev korrutamine. Sild üle vaevavete siin ja sild üle vaevavete seal. Alguses pani õlgu kehitma, siis vihastas ning lõpuks ajas naerma - no kaua võib. Muidu päris kobe tükk. Neli
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: