Kasutajainfo

Robert F. Young

8.06.1915-22.06.1986

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert F. Young ·

Thirty Days Had September

(jutt aastast 1957)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1957; oktoober
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Kuigi Robert F. Young on kirjutanud palju leidlikke ja inimlikke ulmelugusid, kipub sekundaarkirjandus tema puhul esile tõstma just seda satiirilist poolt. Ka kiputakse just neid sotsiaalse hala tekste tema loomingust rohkem taastrükkima.

Ka siinarvustatav tekst on üks selliseid. On sotsiaalne hala, on miskipärast rohkelt taasavaldatud (olen ise seda kohanud erinevates keeltes viies või kuues antoloogias)... ning samas pole see minuarust küll miski Robert F. Youngi esinduslugu.

Tegu on tigenaljaka looga maailmast (eelkõige siiski Ameerikast), kus kõik on tehnologiseeritud kasutajasõbralikuks roosamannaks, mis siis need viimasedki allesjäänud ajud siledaks lükkab. Hästi kirjutatud, mõistetav, aga läbinisti jabur...

Jutt algab sellega, et peategelane näeb kaupluseaknal kuulutust, et väga odavalt on müüa kooliõpetaja, kes valmistab ka süüa, õmbleb ja teeb ka kõiki muid kodutöid. Peategelane on selline ullike, kel sõna «kool» nostalgiat tekitab ning kes selle nostalgiahoo käigus ka pruugitud ja vananenud õpetaja ära ostab.

Teksti loeti vene ja inglise keeles

Ilmselt olen ka ise selline, kelles kool nostalgiat tekitab, ja kuigi ma sinna tagasi ei taha, hindan seda nostalgiat turgutavaid asju parema hindega. Leidsin selle teksti ühest venelaste välja antud kodulugemise raamatukesest, kus veel teisigi üpris häid, aga suhteliselt tundmatuid tekste. Tekstid olid redigeerimata, ikkagi keelekallakuga klassidele mõeldud väljaanne, ja juures oli ka väike venekeelne autorit tutvustav tekstike. Siis ta mulle veel erilist muljet ei avaldanud, küll aga hiljem, kui kool juba ammu selja taga.
Teksti loeti inglise keeles

Ma ei tea, kuid mul tekkis selline tunne, et autor irvitab ikka täiega Ameerika ja selle tarbijakultuuri üle. Päris hästi irvitab. Jutu on kohati ikka väga jabur ning ebausutav, kuid arvestades autori taotlusi, siis polegi see vast nii oluline. Igatahes, sõna kool ja õpetaja minus erilist nostalgiat ei tekita. Neli
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2021
august 2021
juuli 2021
juuni 2021
mai 2021
aprill 2021

Autorite sildid: