Kasutajainfo

Andrzej Sapkowski

21.06.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Andrzej Sapkowski ·

Cos sie konczy, cos sie zaczyna

(jutt aastast 1991)

ajakirjapublikatsioon: «Czerwony Karzel» nr 5
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (4)

Kuna mingi vastutustundetu kirjandussõprade klubi on Eesti poodidest Sapkowski romaanid hulgi kokkuostnud, oli kogumiku "Droga bez powrotu" hankimine suisa õnnelik juhus. Kui uskuda BAASandmeid, on jutt "Midagi lõppeb, midagi algab" kirjutatud 1991.aastal, on teda väga raske Geralti sarja sisse suruda. Nimelt tegu Geralti ja Yenniferi pulmapeo kirejeldusega. Aga Wiedzmini sarjas kohtuvad nad esmakordselt alles 1993.ilmunud "Ostatnie zyczenie`s". Segane värk? Ja tegelasteks igasugu kujud, kellega Geralt veel edaspidi tegemist teeb. Pole hullu, lugu on suurepärane, segadus aastaarvudega ei häiri. Ta võiks paigutuda ajaliselt kuhugi enne "Krew elfow`it" - tingimusel, et Geralt ja Ciri seal kaugel maal mõõka viibutamas käisid.

Niisiis, nad abielluvad. Ja õieti teevad. Mul on nende pärast hea meel. Pulma kogunevad kõik siiruviirulised, keda seal maailmas näha. Peo käigus kolistavad ringi igasugused kohalikud kummitused; tekkivad kohaliku tähtsusega skandaalid rassiliste eriarvamuste pinnalt; tekivad lühikesed alkoholiuimast põhjustatud armusuhted; tapeldakse pisut; ilmub ka keegi õnnetu siur Galahad, kes jampsib midagi Graalist ja Kalurkuningast...

Mõneti erinev lugu Geralti teistest seiklustest, pingevaba - otsene konflikt puudub. Samas, Ciri hakkab ära minema - oma teed otsima, oma kättemaksu.
Teksti loeti vene keeles

Poollagunenud lossilobudikku voorib kokku kõikvõimalikke Wiedzimini maailma prominentseid ja muidu koloriitseid tegelasi. Geralt ja Yennifer abielluvad. Hõissa pulmad! Juba pulmapeole eelneval ööl korraldavad pidulised sellise vägeva joomingu, et niigi vaevu koos pysiv lossivare väriseb alusmüürideni ja kohaliku rohkearvulise kummitustepere esindajatest õnnelikumad vaid närvivapustusega pääsevad.

Tõsiselt lõbus ja armas lugu. Tõsi kyll, eeldab Wiedzmini sarja vähemasti esimeste jutukogude eelnevat tarbimist, et tegelastele ja nende vahelistele seostele pihta saada. Kindel viis.

Teksti loeti vene keeles

Vägagi uljas lugu!!!

Teemaks Geralti ja Yeneferi pulmad. Kuna tegu on kahe maailma poliitikat üsnagi tugevalt mõjustava tegelasega, siis otsustab noorpaar oma pulmapeo korraldada ilmakärast eemal, tuttava (eks)kuninga lossi(vare)s. Kuna kõigil on käed-jalad tegemist täis, siis antakse pulmakülaliste nimekiri Lauliku kätte, et too siis kõik kohale kutsuks... Loomulikult kaotab Laulik nimekirja ning häbeneb seda tunnistada. Kõige tulemusena kutsub Laulik kohale need, keda ta ise õigeks peab... kuna Laulik tunneb Geralti ja Yenneferi piisavalt hästi, siis erilisi prohmakaid ei tule ja kõik olulised isikud saavad kutsutud. Laulik kutsub kohale aga ka suure hulga rahvast, keda noorpaar poleks ka kõige jaburamas unenäos osanud oma pulmakülalistena ette kujutada... Sellega saab aga pandud alus tõeliselt rajule pulmapeole, sest Lauliku kambajõmmid on eelkõige suured napsusõbrad. Lauliku naistuttavad jagunevad aga kahte alaliiki. Ühed, kes näevad välja kui lõbutüdrukud, kuid tegelikkuses seda pole ning teised, kes nõnda välja ei näe, kuid kohe ilmselt on lõbutüdrukud. Pulma saabuvad mõlema grupi esindajad...

Mürglit on palju... jutt balanseerib edukalt rämeda musta huumori ja õudusfantasyliku naljaloo piiril. Sapkowski poleks Sapkowski, kui ta jandile sekka ka räigemaid ja igavikulisemaid toone ei tooks... kuid eelkõige on siiski tegu naljalooga!

Lõppu räägiks pisut taustast. Antud jutt EI OLE Geralti sarja osa. See on autori enda kommentaar. Tegu on autori paroodiaga iseenda aadressil. Just seetõttu esineb ka jutus mitmeid vasturääkivusi Geralti sarjaga: näiteks kääbikute olemasolu loos. Jutt ilmus esmakordselt fanzineis «Czerwony Karzel», mille nimi oleks inglise keeles «Red Dwarf»... usun, et asjatundjad mõistavad juba nimest antud fanzinei suunitlust!

Jutt ise on võrratu! Puhas viis!!! Soovitan soojalt. Juttu võib edukalt lugeda ka isik, kes pole ennem ridagi Andrzej Sapkowskilt lugenud... samas annab eelnev tutvumine kogudega «Ostatnie zyczenie» ja «Miecz przeznaczenia» palju juurde.

Kes poola keelt oskab, see leiab jutu Andrzej Sapkowski kodukalt!

Teksti loeti poola ja vene keeles

No vat ei hooli, et Sapkowski loo paroodiana on kirjutanud! Peale "Järveemanda" lõppu käesolevat novelli lugedes tekib hoopis painajaliku õudusunenäo tunne. See on nagu Ciri soovunelm, suurem osa tegelasi on romaanide käigus tapetud, mingid kääbikud on sisse toodud (aga Ciri rändab ju maailmades ja ajas, äkki toimub tegevus kohas, kus kääbikuid leidub, kohas, kuhu Jennifer ja Gerald paadiga viidi?).
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: