Kasutajainfo

Andrzej Sapkowski

21.06.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Andrzej Sapkowski ·

Granica mozliwosci

(lühiromaan aastast 1991)

ajakirjapublikatsioon: «Nowa Fantastyka» 1991; nr 9 (september) – nr 10 (oktoober)
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
5
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (5)

Geralt kohtab kedagi härra Borchi... sihuke muhe hedonistlik härrasmees kahe Zerrikani naissõdalase saatel.

Teel kuuleb reisiseltskond toimuvast lohejahist... otsustatakse samuti jahilistega ühineda. Koguneb kirju seltskond: Geralt, Laulik, Yennefer, rääkimata muudest sõdalastest ja valitsejatest. Lisaks veel ka miski närune matsikari, kes tahab lohest mürgi ja malakatega jagu saada.

Lustakas jutt (mis nagu Sapkowskil kombeks) ei jää vaid pelgalt lõõbiks... miskil hetkel läheb sündmustik üsna räigeks kätte ära.

«Võimalikkusse piir» on vaieldamatult üks parimaid lohejahi jutte maailma ulmekirjanduses!!!

Teksti loeti vene ja poola keeles

Jah, ega mina neid muid lohejahtimise jutte varem polnud lugenud aga, selles et «Võimalikkusse piir» nende tippu kuulub, ma küll ei kahtle.Ääretult head tegelased on selles loos - päris kaabakaist kuni mõtetute õilishingedeni. Sinna vahepeale jäävadki need kõige huvitavamad kujud - Geralti traditsiooniline seltskond + Borch ja Dorregarai...

Lõpuks siis seletab Sapkowski ära oma lohekontseptsiooni ja kuigi see on ju esmaplgul suhteliselt ökoloogiline, on ta ka mõnusalt poeetiline. Lohesid tuleb, vennad, hoida!

Lool on ka kerget paroodiamaiku, mis teeb ta veel paremaks. Läheb siis üks kirju seltskond lohet jahtima, kõigil erinevad eesmärgid ja erinevad vahendid. Geralt läheb kaasa Yenniferi pärast, Laulik ballaadiloomise himust, võlur Dorregarai läheb üldse lohet päästma, rüütel Eik pöörab rohkem tähelepanu lohetapmise õilistavale olemusele jne. Loomulikult on niisugusse kirjusse seltskonda vastuolud juba sissekirjutatud. Aga lohel (või ütleme siis: lohedel) on kõigest sellest oma arvamus.

Tegelikult lähevad kõik ületama mingit võimalikkuse piiri. Kes siis selles udjamises peale jääb? Teadagi kes... Aga jutul on ülimõnus algus - Geralt on nimelt basiliski kätte saanud. Usun, et Sapkowski võttis selle stseeni pärisajaloost. Vanad kroonikad pajatavad, et viimane basiliskijaht Euroopas toimus 1597.aastal justnimelt Warszawas. Ühest keldrist leiti kaks surnud tüdrukutirtsu ja linnavõimud saatsid sinna ühe mehe, kes end peeglitega ümbritses ja mõõga pihku haaras. Mees käis keldris ilmselt tasu eest, ehk siit leidiski Sapkowski oma vedmaki-wiedzmini algkuju. Aga too päris wiedzmin tõi keldrist ühe peletise välja, keda kõik basiliskiks pidasid.

Teksti loeti vene keeles

Väga kirju seltskond läheb lohejahile, sealhulgas ka Geralt ja Yennifer. Eesmärgid on kõigil erinevad, kes tahab draakonit tappa, kes kaitsta, kes lihtsalt ballaadi kirjutada. Algul läheb kõik nii, nagu sellisest seltskonast arvatagi võis, lõpp aga (nagu alati) tublisti erineb kõigist plaanidest. Üht-teist selgub ka lohede ning inimeste vahelistest suhetest, samuti Geralti suhtumisest lohedesse. Väga hea lugu.
Teksti loeti vene keeles

Mõnus lugu tõepoolest. Kuna siin enne oli lohetapmise lugudest juttu, siis hoobilt kargasid kohe pähe paar (eestikeelset) klassikut, nimelt Mike Chandleri "Snorgrud Päikeselõõskaja tähelõim" (Mardus nr. 3/99)ja Ursula Le Guini "Nimede Seadus" (Täheaeg 10: Juubeliväljaanne) ja Sapkowski oma mahub sinna päris kenasti kõrvale või koguni etteotsa ära küll. Mõnus lõpupuänt ja teravad naturaalsed detailid eristavad Sapkowskit lääne reafantasistidest, kelledele poliitiline korrektsus hakkab juba suht varakult külge jääma. Sapkowski pole eriti korrektne, mida tuleb kiita!
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: