Kasutajainfo

Andrzej Sapkowski

21.06.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Andrzej Sapkowski ·

Kwestia ceny

(jutt aastast 1990)

ajakirjapublikatsioon: «Nowa Fantastyka» 1990; nr 3 (september)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Hinnaküsimus»
Andrzej Sapkowski «Viimane soov» 2011

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
4
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (6)

Jutt algab meeleolukalt: Geraltil on nuga kõril, õnneks siiski habemenuga!

Geralt peab esinema miski provintsiaadlikuna kuninganna Calanthe poolt korraldatud vastuvõtul. Ürituse põhjuseks on Calanthe tütre Pavetta jõudmine meheleminekuikka: huvilisi on palju, aga poliitilistel kaalutlustel on otsus juba ette ära tehtud. Samas on kahtlusi, et asjad ei lähe nii kui on plaanitud... ja selleks ongi Geralti, tema teadmisi, oskusi ja mõõka vaja. Kosilaste ja kihluspeo kirjeldus on lustakas ning seda traagilisem ja ülevam on loo lõpplahendus.

Jutt, kus esmakordselt kerkib esile Ettemääratuse teema! Kui «Wiedzmin», «Ziarno prawdy» ja «Mniejsze zlo» avasid Geralti ja teda ümbritsevat maailma igast kandist (mõjumata mittemiskitpidi tobeda proloogina), siis «Küsimus hinnast» oleks niikui tõeline algus – siit saab alguse ka Calanthe tütretütre, printsess Ciri teema.

Teksti loeti vene keeles

Võibolla mõjuks selle loo 5-ks hindamisele järgede lugemine. Praegusena jättis ta mulle aga eelmiste Geralti seikluste taustal pisut lahja mulje. Aga ei tal viga midagi ei olnud, hea lugu seegi. Kui veel norida - siis ajuti tundus asi pisut venitatuna. Lisaks kippus selline hulk nimesid ja tiitleid väheke sassi minema (aga see peaks tegelikult lugeja, st minu enda, isiklik prb olema). Positiivse poole pealt märgiks ära mõnusat pingearendust ja Ettemääratuse teema sissetoomist. Saatuse ja juhuse vastastikused põhjuslikud seosed - need oleksid selle dramaatilise loo filosoofilisemad allteemad. Madinastseenid on kah päris head, elavad ja usutavad. Ühesõnaga, Geralti maailm võtab ilmet ja aina põnevamaks läheb. "Ainult" 4+ on siiski, jah, selle eest, et eelmised lood oli pisut põnevamad.
Teksti loeti vene keeles

Praegu (kohe pärast lugemist) olen Andrei`ga sama meelt - jääb eelnenud lugudele veidi alla. Võib olla arvamus veel mutub, siis kui kõik lood loetud ja mingi terviklikum pilt tekib. Seniks aga, jah, "ainult" 4+
Teksti loeti vene keeles

Enamus loost moodustab kirjeldus, kuidas Geralt istub miskite tähtsate aadlike keskel Cintra õukonnapeol ja laseb hõrgutistel hea maitsta. Õhus on siiski pinget: kuninganna Calanthe on ta ise sinna palunud, kuid keeldub täpsemat ülesannet täpsustamast. Lõpus läheb võimsaks madinaks, ent lõpp on kuidagi ootamatult positiivne (kui mõned laibad välja jätta).

Sapkowski on siin kasutanud äraeksinud kuninga ja raskusest väljapäästva tundmatu motiivi, kellele kuningas lubab midagi, mida ta ise ei tea endal olevat. Kuid nagu teistegi Geralti lugude põhjal paistab, on muinasjutu motiiv ainult taustaks.

Hea. Viis.

Teksti loeti inglise keeles

Jah, jääb kogumiku eelnevatele lugudele alla, millest võib tekkida kiusatus maksimumhinnet mitte panna. Samas objektiivselt võttes on tegu hea looga, mis kogumikust väljaspoolt loetuna jätaks ilmselt võimsama mulje. Pavetta tegevus meenutas veidi üleloomulike võimetega teismelisi tüdrukuid Stephen Kingi loomingust, eriti Carriet. Välimust puudutava needuse mahavõtmine naissuhte läbi oli küll väga sarnane looga "Tõetera" samast kogust.

Erinevalt Jyrkast ma loo lõpplahendust väga traagiliseks ei peaks...

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: