Kasutajainfo

Andrzej Sapkowski

21.06.1948-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Andrzej Sapkowski ·

Ziarno prawdy

(jutt aastast 1989)

ajakirjapublikatsioon: «Fantastyka» 1989; nr 3 (märts)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Tõetera»
Andrzej Sapkowski «Viimane soov» 2011

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
5
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.833
Arvustused (6)

«Tera tõtt» oli esimene Sapkowski jutt mille ma originaalis läbi lugesin ning üleüldse esimene loetud Sapkowski jutt samuti.

Geralt leiab metsa kaks puretud laipa – natuke maad eemalt ka hästikindlustatud härrastemaja ja tema kummalise peremehe. Peremehe nimi on Nivellen ning omab ta inimese keha ja karu pead. Selline füüsiline komplekt pole sünnipärane: Nivellen omandas selle suht äpardunud mehekssaamise protsessi käigus. Pärast oma isa surma asus Nivellen oma suguvõsa poolt ülalpeetava röövlijõugu etteotsa – juhtis ta neid muidugi samapalju, «kui teeb seda põrsas hundikarja juhina». Tulemuseks oligi mingi ilge templi noore naispreestri vägistamine (ehk Nivelleni «mehistumine») – enne enda tapmist sülitas preester Nivellenile näkku ning karjus midagi loomast inimnahas...

Juttu lugedes tuleb meelde tuntud muinasjutt «Kaunitar ja koletis / Erepunane lilleke», aga nagu Sapkowski puhul kombeks, ei piirdu ta pelgalt tuntud loo ümberkirjutamisega – tuntud lugu on tal vaid toormaterjaliks.

Teksti loeti poola ja vene keeles

Ja see on alles Geralti epopöa algus!Maailm, milles Geralt seikleb, võtab piirjooni, omandab kuju. Müüdid, muinasjutud, legendid annavad pan Sapkowskile algainese. Edasi täidab kirjanik nad sellega, mida ühest tüüpmuinasjutust ei tasu kunagi otsida - psühholoogiaga.Tegelased ja nende vahelised suhted muutuvad reaalseteks ja lähedasteks. Hea ja kurja võitlus ei ole enam läbileierdatud leitmotiiv - see on selle maailma usutavus. Kui ma seda lugu lugesin, mõtlesin pidevalt, kas Geralt päästab Nivelleni needusest või mitte - kui päästab, siis peab see toimuma usutavalt, mitte lihtsalt nii, et Geralt tuleb, posib midagi ja ongi valmis. Kui ei päästa, siis, milles on siis selle jutu ziarno? Aga ziarno on selles, et igas muinasjutus võib olla tera tõtt, kui seda õigesti tõlgendada. Ülimõjuv lugu. Dialoogid kannavad hästi, arendavad tegevust ja on mõnusalt vaimukad, kui Geralt paistab olevat väherääkiv teoinimine, siis armuõnne kogev Nivellen laterdab laialt ja naljakalt oma elust ja olust.Palju head nalja on selles jutus, seega.
Teksti loeti vene keeles

Eelnenud arvustustele ei oskagi midagi lisada, kogumik hakkab järjest rohkem meeldima. Nagu Andrei kirjutas "maailm hakkab kuju võtma". Ja jutt ise on kah väga ilus, eriti lõpplahendus. Nuputasin minagi, kuidas see olukord lahendatakse, aga lahendus oli väga ootamatu ja samas loomulik.

Väga hästi tehtud, viis.

Teksti loeti vene keeles

Eelmised arvustajad on kõik olulise juba ära öelnud. "Kaunitari ja koletise/Tulipunase lillekese" aineline sünge-naljakas lugu. Naljakas oli Nivelleni jutustus kuidas talle üha uusi ja uusi naisi tassiti, süngeks läks lugu lõpupoole, kui selgus kes või mis asja taga on. Siinkohal saab hästi aru, kuidas Sapkowski loodud maailm - eriti mets - meenutab üha rohkem ja rohkem samas kandis toimuvate lääneslaavi romaanide õhustikku, näiteks "Kuningas Stahhi ajujaht" (valgevene) ja "Ristirüütlid" (poola) kirjeldavad küllalt põhjalikult sedasama pimedat, niisket, kuidagi mädanenud metsa, mida leidub selles Geralti teises seikluseski.

Ingliskeelses tõlkes pole hakatud vaeva nägema ja netisõdu pidama. Striga on striga, kikimora on kikimora ja rusalka on rusalka, so what ütleks selle peale. Angloameerika fäntasi on täis väljamõeldud peletiste nimetusi mida keegi ei hakka kuidagi ümberpandavast keelest ja folkloorist leitud sarnaste elukate nimedega asendama.

Kindel viis. Sapkowski on väga lahe.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022

Autorite sildid: