Kasutajainfo

Andrzej Sapkowski

21.06.1948–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Andrzej Sapkowski ·

Droga, z ktorej sie nie wraca

(jutt aastast 1988)

ajakirjapublikatsioon: «Fantastyka» 1988; nr 8 (august)
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Jutu «Tee, kust ei tulda tagasi» tegevuskohaks on seesama maailm, mis ka Wiedzmini saagas... mõned allikad ongi teksti tõlgendanud sedamoodi, et Visenna ja Korin ongi Geralti ema ja isa. Noh, see on ikka liialdus küll – üsna mitmes Wiedzmini saaga loos mainitakse, et Geralti vanemad olid tavalised taluinimesed. Visenna on aga hoopis maag... ja Korin on palgasõdur.

Visenna ja Korin kohtuvad tulba juures, kus on totakas kiri, mis teavitab, et kui lähed vasakule või paremale, siis jääd ellu... lähed aga otse – saad otsa. Õigemini kohtab Visenna seal haavatud Korinit. Korin aga kohtas seal kõigepealt miski käbedat vanamutti, kes oleks tal äärepealt kõri läbi lõiganud... Selgub, et kohalik sepp oli kutsunud kedagi maagide ringist külale appi, saadeti Visenna... Korin aga sattus kogemata Visennale määratud varitsusele.

Miks siis abi vaja oli?... Küla oli viimane peatuspaik mäekurule viival teel... mäekuru olid aga hõivanud kamp sõdalasi mingi maaginäru juhtimisel. Kaubavahetus mäetagustega häiritud... sõdurid laastavad ja vägistavad ümberkaudsetes külades.

Konflikt missugune!

Jutt võitis ajakirja «Fantastyka» lugejate aastaküsitluse... võitis ülekaalukalt: enam kui 50% vastanuist eelistas just seda teksti. Samas jääb miskit olulist IMHO siiski puudu. Geralt või? Noh, ja ma ei saa ju ka kõigile Sapkowski tekstidele viite panna.

Kes poola keeles loeb, see leiab selle loo Andrzej Sapkowski kodukalt.

Teksti loeti vene ja poola keeles

Tuleb tunnistada, et jutt ei olnud (Sapkowski kohta) midagi erilist. Terroriseerib ymbruskonda mingi ärapööranud võlur koos röövlikamba ja maagilise koletisega, mida venekeelses tõlkes millegipärast Kascheiks nimetati. Kohalikud maakad kutsuvad endale abiväge. Syndmuskohale laekuvad Visenna ja rändlev retsidivist nimega Korin. Enamik pahasid (k.a. võlur ja koll) saavad tegevuse käigus õnnetul kombel otsa. Visenna ja Korin vaatavad teineteisele sygavalt silma ja siirduvad lähema põõsastiku suunas. Meeldiva vaheldusena Sapkowski lugudel ka yks klassikaline happy end.
Mis puutub käesoleva jutu ja Geralti päritolu vahelisse seosesse, siis ehkki kuskilt ei tule välja nagu oleks Geralt siinsete peategelaste võsuke, on yks neist, Visenna nimelt, vaieldamatult Geralti ema. Veendumaks selles, soovitan yle vaadata kogu "Miecz Przeznaczenia" viimase jutu - "Cos Wiecej". Selle kus Geralt tolle silla peal terve pande miskeid elukaid mättasse lõi ja sealjuures kõvasti haavatud sai. Toda võlurinnat kes Geralti terveks ravis, ja kes pärast yles tunnistas, et ta muuhulgas Geralti ema on, kutsuti samuti Visennaks. M.O.T.T. (Kõlab nagu seebika stsenaarium, kas pole ;)
Teksti loeti vene keeles

Kui see on 88.aasta saak, siis annan sellele "nelja"; hilisem valmimisaeg oleks hinde raudselt allapoole venitanud!

Visenna kui Geralti ema? Nimi on sama... "Cos Wiecey" Visenna on samuti maagivõimetega ravitseja... Hulkuv "kangelane" Korin Geralti isaks ei taha jälkle nagu sobida... Lõppeks polegi see oluline - Sapkowski annab ainult mõned vihjed, kuid lugude sisu üksteistest sõltuvuses ei ole. Sõnaga, arvake, nagu teile meeldib.

Jutule midagi suurt ette heita ei ole, keskmisest kangelasfantasyst on ta oma inimliku plaaniga üle. Aga Geralti lood on ropult paremad. Noore autori kohta igati kiiduväärt saavutus!
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: