Kasutajainfo

Robert Jordan

17.10.1948-16.09.2007

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Jordan · Brandon Sanderson ·

The Gathering Storm

(romaan aastast 2009)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (3)

Veidike rohkem kui kaks aastat tagasi lahkus meie hulgast "Wheel of Time" sarja algne autor, jättes selleks hetkeks juba üheteistosaliseks paisunud mammutloo lõpetamata ning nii fännid kui kriitikud kimbatusse. Algselt oli autor plaaninud kogu loo lõpetada ühe, viimase, raamatuga, kuid paraku jäi see lugu pooleli.

Õnneks oli autor oma tegevuse kenasti dokumenteerinud ning pärast mõningast järelemõtlemist leidis kirjaniku lesk uue noore autori, kes pidi jätkama sellest kohast, kus Jordan pooleli jäi. Autori nimi oli Brandon Sanderson, keda me tunneme ka kui Mistborn maailma loojat. Pisitasa selgus siiski, et ühe raamatuga seda saagat ei lõpeta ning praeguseks ilmunud 12. osa, "The Gathering Storm" saab esialgsete plaanide kohaselt veel kaks järge.

Enne anna juutde asumist katsun ma vastata esmasele küsimusele "Kuidas on?" Ma ütleksin, et autori vahetud mõjutas lugu selgelt positiivses suunas. Uus kirjanik on minu arvates isegi liiga konservatiivselt oma loomingulist litsentsi pruukinud ning mõnes mõttes on kogu raamatu tuntavalt laigule -- on lõike, mis on päris kindlasti kadunud habemiku poolt kirjutatud ja on lõike, mis ilmselgelt on pärit Sandersoni sulest. Sanderson on leidlik kirjanik, tema intriigid ja keerdkäigud on palju intellektuaalsemad ning suures plaanis on tema kirjutatud osad ka palju süngemad.

Sanderson on meie kolm põhitegelast (Rand, Perrin ja Mat) lahku löönud. Kui Jordan kirjeldas neid nagu kolme kolkaküla klooni, siis seekord on tegemist kolme eraldi persooniga. Rand on tõepoolest Taassündinud Draakon, maailma valitseja. Ta enam ei kohku tagasi tegemast otsuseid, mis veel eelmises raamatus oleks mõeldamatu, ta ei kohmitse enam ringi, vaid tegutseb kindlakäeliselt ja jõuliselt. Rand on selles raamatus Kuningas (suure K-ga). Perrin on heasüdamlik hiiglane, kes tahaks kõigile head, kuid saatus seab ta raskete valikute ette. Mat seevastu on sahkerdaja, vaba hing ning seikleja, kelle käed ometigi mingi (ka Mati enda jaoks) hämmastaval viisil on seotud erinevate kohustustega.

Üldine stoori on ühest küljest pettumus ning teisest küljest ometigi väga rahuldustpakkuv. See, et Sanderson on otsustanud ühe raamatu asemel kolm kirjutada on täiesti mõistlik -- mees sulgeb ahvikiirusel erinevaid lahti jäänud süžeeliine ja ometigi ei anta vastuseid põhilistele küsimustele. Lisaks tekitatakse mitu uut probleemi -- näiteks selgub, et Moridin ning Draakon on omavahel mingil esoteerilisel viisil seotud, tänu millele viimase tapmite muutub ootamatult pahategijate jaoks äärmiselt problemaatiliseks ning pigem tekib veider olukord, kus just negatiivsed kangelased katsuvad peategelast elus hoida.

Kui kedagi huvitab, millest see raamat räägib, siis võib öelda, et põhiliiniks tundub olevat Tar Valoni konflikti lahendamine, mis selles raamatus ka ammendava vastuse saab. Tundub ka, et järgmise raamatu põhiteemaks saab olema Seanchanide küsimuse lahendamine ning viimases osas tegeletakse Tarmon Gai`doniga. Õnneks on Sanderson külltki kiire kirjutaja, seega peaks järgmine osa ilmuma juba aasta pärast.

Teksti loeti inglise keeles

Pronto jõudis must 2 päevaga kiiremini lugeda ja seetõttu ei hakka ma raiskama aega sisu ümber jutustamisele. Piirdun pigem sellega, et mida autorite vahetus raamatule tõi

Wheel of time encyclopedia andmetel on sarjas läbi käinud 1880 tegelast (nime) ja õnneks ei ole uus autor neid eriti juurde toonud. Oli vaid üks suht mõttetu peatükk paari heietava talumehega, kes otsustasid ka tegudele asuda. Arvatavasti on neil mingi oluline roll järgnevates raamatutes ehk, kuid käesolevas raamatus neid rohkem ei nähtud ja seetõttu tundus see peatükk uue autori poolt musklite näitamisena: "... näe ka mina oskan tegelaste nimesid välja mõelda!"

Postiivne oli ka see, et autor veidi julgemalt tõi lahtistele otstele lahendusi, kui Jordan oleks söandanud.

Negatiivset: ilmselt oli uuele autorile pandud töölepingusse kirja, et Jordani lemmikteema Aes Sedaide omavahelises suhtluses -- "punish-and-spank-and-spank----and------ooyeaah---spank" --, et ei tohi seda mitte mingil juhul likvideerida ja sama trall peab edasi käima. Torn küll raamatu lõpus liideti, mistõttu võib vaid loota et järgmises raamatus saavad mõned vähem peksa.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020

Autorite sildid: