Kasutajainfo

Robert Jordan

17.10.1948-16.09.2007

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Jordan ·

Lord of Chaos

(romaan aastast 1994)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
2
5
1
0
0
Keskmine hinne
4.125
Arvustused (8)

See raamat on mammutpikkusega ja hakitud. Ta on loetavam ja kindlasti parem kui paar eelmist ja jargmine raamat aga see ei ytle veel midagi. Ma poleks seda seeriat kunagi lopetanud, aga kuna raamatud kingiti, siis pyydsin ennast neist labi narida. Jordan kordab ennast pidevalt, k@ik tegelased hakkavad tunduma yhesugustena. Eriti on Jordanil hada naispeategelaste kirjeldamisega, need on tal k@ik sarnased. Jordani maailm on erakordselt detailne aga on raske seal ringi liikuvatele inimestele kaasa tunda. Eriti peategelane Rand on selle raamatu ajaks muutunud nii vastikuks, et ma lausa lootsin, et ta tapetakse. Paar varvikat stseeni tostavad selle raamatu seeria teistest k@rgemale, aga mitte palju.
Teksti loeti inglise keeles

Rand ei ole muutunud vastikuks. Ta lõpuks selgeks saanud praktilise elustiili ja ei raja enam oma tegevust mingitele tobetatele ideaalidele. Raamat ise on hea nagu kogu sari.
Teksti loeti inglise keeles

Raamat ise on oma stiililt märkimisväärselt erinevam, kui eelmised viis ning kahjutundega pean mainima, et mulle meeldisid eelnevad rohkem. Seega hindeks neli. Sisu on selles aga tunduvalt rohkem. Kuuenda raamatu juures on võimalik märgata sarja liigendatust. Esimeses kolmes raamatus avastavad pärast kahtlase väärtusega sünmusi kolm poissi, et nende jaoks on saatus määrnud midagi hoopis suuremat, kui lammaste pügamine ning karjusepõli. Selle epohhi jooksul saavad nad teada, kes nad on ning pärast suuremat vastupunnimist aktsepteerivad selle. Neljas ning viies raamat on teema arendus. Rand teeb oma esimesed vallutused ning üritab end rolli sisse elada. pean tunnistama, et saatuse tahtel on ta roll küllalt ebameeldiv, kuid vältimatu. Kuues ning paar raamatut edasi toimub n.ö. positsioonisõda. Asjad hakkavad selguma ning Rand kindlustab tagalat. Lisaks sellele toimub kuuendas raamatus terve pinu huvitavaid sündmusi - nimelt White Tower laguneb kaheks fraktsiooniks, ehk siis Salidar (mässulised) ja Tar Valon (konservatiivid). Kumbki fraktsioon üritab maailmale selgeks teha, et just nemad on need kõige õigemad Aes Sedaid. Elayne, Nynaeve ning Egwene on saanud peaaegu, et täis Aes Sedai nimetused (peaaegu selle pärast, et kuigi neid on tunnustatud, pole nad veel vannet andnud, ega midagi). Eriti muidugi Egwene, kellest saab täiesti ootamatult Amyrlin Seat. Ilmaga on juhtunud midagi õige santi. Kuigi peaks olema talv, lõõskab päike taevas nii kuumalt, et rahvale hakkab tunduma põrgu (Pit of Doom??) üks asjalik ning varjuline paik, ülekantud tähenduses muidugi. Unede maailmas leiavad nad ühe objekti, millega saaks asja veidi paranadada ning asuvad seda otsima. Kõik kolm on tähtsust täis, eriti arvestades sellega, et nad on nüüd ju enam vähem ametlikud Aes Sedaid. Rand võtab ette ootamatu sammu ning kuulutab välja amnestia teistele meestele, kes oskavad channel-tada ning asutab Black Toweri, omamoodi vastuseks White Towerile. Mõlema fraktsiooni Aes Sedaid üritavad tema poolehoidu võita, tõsi küll, erinevatel eesmärkidel. Lõpuks viskab värk Tar Valoni rahvale kopa ette ning pistavad Randi kasti ja Tar Valoni poole punuma. Randi abilised saavad asjast haisu ninna ning päästeoperatsioon algab. Lõpus toimuv möll on vahest kõige meeldejäävam ning eepilisem kõigist seniajani ilmunud sarja raamatutest. Nagu kogu sarjas saab ka slles raamatus oma detektiivivõimeid rakendada. Nimelt on Robert Jordan kirjutanud kogu sarja eelnevalt läbi mõelnud ning pistnud igale poole pisikesi kilde asjadest, mis tunduvad esimese hooga ebatähtsad, kuid kui järele mõelda on siiski tegemist vihjega. Näiteks tekitab see raamat tähelepanelikule lugejale küsmise, kas Mazrim Taim, kes Randiga spellid ühte kotti pani mitte äkki tegelikult hoopis Demandred ei ole? Vihjeid nagu oleks antud, kuid kes teab.
Teksti loeti inglise keeles

Kuna olen arvustuse kirjutamise hetkeks jõudnud lugemisega juba kaheksanda osani ja lugenud neid praktiliselt järjest, kipub minema raskeks neid mõttes üksteisest eristada, et kust eelmine algab ja järgmine lõpeb. Loodan siiski et õiged märkused enam-vähem õige osa arvustusse satuvad.

Ega suurt midagi ette heita ei ole, suvepuhkuse sisustamiseks sobivad need Jordani tellised päris hästi. Ilmselt seostub mul Jordani nimega nüüd elu lõpuni aias vahtrapuu all istumine, 28-kraadine välistemperatuur ja sinise taeva all tiirutavad pääsukesed... ehh, muretu lapsepõlv...

Paari lausega siis ikka asjast ka. Häirima jäi ainult üks pisut ebaloomulik aspekt. Kui sarja seniste osade jooksul on lugejatele pidevalt selgeks tehtud, et mehed kes suudavad One Power`it kasutada, on nii jubedad tegelased et emad nendega väikeseid lapsi hirmutavad, siis nüüd ilmub Rand`i väljakuulutatud amnestia peale ootamatult lagedale sadade kaupa mehi, kes loodavad et ehk on neilgi see võime olemas ja aitab saada rikkaks ning kuulsaks. Mäletame ju veel Randi siseheitlust iseendaga, kui ta pärast endal channeldamise võime avastamist suurde hingelisse kriisi sattus. See justkui ei klapiks või mis?

Muidu igati tubli tükk. Jordanil on ilmunud ka komme poetada teksti hulka muhedaid võrdlusi, mis lugejal aeg-ajalt suunurga ülespoole kisuvad. Näiteks tegelane, kellel vihaseks saades on kombeks oma patsi sikutada, teeb seda ükskord nii tugevasti justkui tahaks iseenda patsi mööda üles ronida jms. Hea vaheldus vahepeal pisut tuimaks kiskuvale mõõkade ja maagiliste angrealidega vehkimisele.

Teksti loeti inglise keeles

Nonoh, sai siis seegi läbi näritud. Eelmine suvi küll alustasin, kuid kuidagi venis ... Aga Jordaniga on jälle selline imelik efekt, et lugedes tundub jube venivat (mida ta pahatihti ka teeb) ning kohati käivat sama rada, kuid kui raamat jälle lõpu poole hakkab liikuma ning actioniks läheb, siis võiks rahus nõnda edasigi lasta, ning kuigi raamatu lugemise ajal vast ei mõelnudki, et kohe ostab järgmise, on siiski pärast lugemist veel sama päev raamatupoes. Vähemalt mul on nõnda. Ning kardan, et ka järgmine venib-venib, kuni läbi ning siis kiiruga 8. ostma. Sest tegelikult Jordan oskab lugu keerutada ja kuigi ta seda nõnda meisterlikult ja huvitavalt ei trüki kui Martin, on ta siiski täitsa tip-top kirjanik. Tegelt mulle meeldivadki siuksed pikad sarjad, kus saab üksipulgi tegelastega tuttavaks ning tõsiselt hakkab neile kaasa elama (no tavaliselt ikka tõsisemalt, kui mõnes lühijutus, kus tegelase minevik võetakse paari lausega kokku, kui sedagi ^^). Samas on aga tegelased kohati ka Jordani nõrgaks küljeks.

(Nati spoileritega kah nüüd) No tegelastega on nõnda, et Jordan meisterdas siis endale terve virna neid täis ning nüüd ükshaaval liigutab neid oma lahinguplatsil, kuid põmst jäävad tegelased siiski oma mõistusepiiridesse ja areng on väike (suurim paistab see siiski olevat Randil ja Nynaeve, esimesel siis kohale jõudmine, et maailmas ikka ei saa nii sõbralikult läbi lüüa, ning teisel kohatised alandused, mis ta naiste seas suht rahulikuks teevad) ning üleüldse tähistavad vaid mingeid kindlaid jooni. Ntx kõik Aes Sedaid on ülbed. Mõnedel on ka mõned isiklikumad jooned (Verin on vaikne ja tark, mõni teine Aes Sedai on jällegi tagasihoidlikum või kartlikum), kuid põmst on nad ülbed ja enamasti ka pimedad. Ning see ongi põhjus, miks mitmed karakterid vastikuks muutuvad - ntx ei salli silmaotsaski Egwenet, kes võib küll kohati töötada oma kõrgema eesmärgi nimel hoolimata siis reeglitest (ntx kuidas Nynaevele õpetab, et unede maailm pole ikka nõnda ohutu), kuid vot liiga ülbena näib neiuke. Ühesõnaga on enamik Jordani karakteritest kiviseinad, kuhu otsa võib joosta ja joosta, kuid liigudata ja südamele kallimaks neid ikka teha ei saa.

Raamat ise paistab samas väga pealiskaudne, kuid kohati ka ... deep. Et no ei ole siukest actioniliini, mis läbiks ja tõmbaks, kuid on samas erinevad probleemid, millega siis tegelased peavad maadlema ning siin punktis nõustun osati prontoga, et käib see positsioonisõda. Rand peab tugevdama enda kohta selles maailmas ning sellega valmistuma siis selleks suureks lõpulahinguks. Ning eks see 6. osa paistagi siis olevat sellest tugevdamisest - alustalade ehitamisest, mis tegelikult algas juba varem Tearis ja liikus seal Aielide kõrbesse ning nüüd lihtsalt töötab laiemalt mastaabil (et kui ta varem lihtsalt esimesi järgijaid otsis, siis nüüd rohkem tegutseb ühe koha peal ning ootab, et need temani tuleksid). Aga nojah - kõiki niite siduda siiski veel ei saa, kuna pool sarjast jäänud veel lugeda.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020

Autorite sildid: