Kasutajainfo

Michael Crichton

23.10.1942-4.11.2008

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Michael Crichton ·

State of Fear

(romaan aastast 2004)

Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

See ei ole 100% ˛anriulme, aga Locus on selle tehnotrillerina oma nimistusse võtnud ja nagu Crichtonil ikka on ka selles romaanis palju arutlusi teaduse, tegelike teadmiste ja tuleviku üle ning mängu ja eksperimenteerimist teadusega. Mis vist ongi ju science fiction. Samuti kasutatakse romaanis tehnoloogiat, mis mulle tundub küll üsna ulmeline – pikse suunamist raadio teel ja kunstlikku hiidlainete tekitamist.

Üldiselt on see üsna kuri romaan – Crichton annab siin nagu jaksab pihta kõiksugusele keskkonnakaitse ja planeedisäästmise aktivistidele, õieti küll kogu sellele establishmendile, mis on moodustunud riigiametnikest, advokaatidest, aktivistidest, rahvusvahelisest organisatsioonidest, ajakirjanikest, teadlastest, NGO-dest jms, ning mis vastutustundetult külvab üle maailma hirmu väidetavalt vältimatu kliimakatastroofi ees (state of fear). Oma jao saavad ka sigaretivastased ja muud friiklikud tervisefashistid. Ennekõike hoolitseb see establishment oma status quo eest, rakendab poliitilise korrektsuse arsenali rahateenimiseks, manipuleerib avalikkusega ja vaatab tegelikest probleemidest küüniliselt mööda.

Romaani teemaks on väidetav kliimasoojendamine ja Crichton teeb üsna selgeks, et see on vale. Meil ei ole praegu teadmisi ega tehnoloogiat, et Maa kliimas toimuvast adekvaatselt aru saada; kliima on kogu aeg muutunud ning teaduse politiseerimine viib ainult establishmendi tekkimiseni, kes üritab maailma hoida hirmuseisundis. Antud juhul siis üritab see establishment korraldada üle maailma tehislikke looduskatastroofe, et veelgi rohkem raha välja pumbata.

Sü˛eeloomisel on Crichton kasutanud kõige primitiivsemaid trillerivõtteid ja tundub, et kuidagi kohustuslikus korras ja neid mitte eriti lihvides. Et eriti ta lugejat ära ei peta ja ei ürita ka, head ja pahad on algusest peale selged ning head leiavad alati täbarast olukorrast väljapääsu. Olgu nad siis visatud Antarktikas jää alla lõhesse või kinniseotuna vangis inimsööjate onnis Salomoni saartel. Pahad paljastatakse ja head pääsevad. Sü˛eest rohkem on autori tähelepanu all romaani aines, mida antakse edasi vestluste, loengute ja graafikutena – kliimasoojenemine on vale ja loodust tuleb kaitsta hoopis teistsuguste vahenditega kui seda praegu tehakse.

Hoolimata natuke nadist võttestikust saab romaan „viie”, eelkõige huvitavalt esitatud taustamaterjalide ja loetavuse pärast. Sorav ja ladus romaan, milles pole üleliigseid taotlusi süvapsühholoogia ega (loodus)kirjelduste osas.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: