Kasutajainfo

Michael Crichton

23.10.1942-4.11.2008

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Michael Crichton ·

Prey

(romaan aastast 2002)

Hinne
Hindajaid
2
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

Kuulun nende miljonite hulka, kelle jaoks iga uus Crichtoni romaan on sündmus. Ehkki Crichtonit ei saa küll suureks sõnameistriks pidada, on tal siiski mitu harukordset annet ja eelkõige meeldib mulle tema meetod. “Prey” on selles mõttes täiesti tüüpiline Crichtoni romaan, et sündmustik meenutab ülikiiretel tuuridel arenevad tehnotrillerit ja lugejale tehakse vahepeal teaduslikke ekskursse käsitletavasee ainevaldkonda.

Ainevaldkond on sedapuhku nanotehnoloogia, õieti selle arendamisega kaasnevad ohud inimtsivilisatsioonile. Ja sedapidi on romaanil ka oma hoiatav sõnum olemas - Crichtoni arvates kirjutatakse inimkonna hauakivile: “Nad ei teadnud, mida nad tegid.

Eliitprogrammeerija Jack Forman saab korporatiivsete intriigide tõttu kinga ühest Silicon Valley firmast. Ta jääb lastega koduseks, kuna ta naine on juhtival kohal nanotehnoloogiaga tegelevas firmas “Xymos”. Naine töö muutub üha pingelisemaks ja Forman hakkab täheldama temaga toimuvaid kummalisi muutusi. Naine otsekui võõranduks perekonnast ja selles romaani sissejuhatavas osas on palju juttu võigastest ameerika perekorralduskommetest. Mõneti meenutab see Crichtoni enda romaani “Disclosure” - mehe ja naise õigused, advokaadid, psühholoogid, nõustajad.

Seejärel tabab Formani last mingi seletamtu viirus ja naine satub autoõnnetusse. Forman aga kutsutakse “Xymose” hitech laborisse Nevadas, sest just tema kirjutas omalajal “Predprey” nimelise programmi, mis loomade käitumist modelleerides oli aluseks kübertehisintellektile. Selgub, et “Xymos” täitis Pentagoni salajast tellimust ja loomulikult midagi väga untsu. Nanoosakestest koosnev parv on muutunud palju iseseisvamaks kui algselt kavandati. Ja tema saagiks on inimesed.

Seda romaani võiks mööndustega nimetada ka horroriks või tehnohorroriks. Põnevust ja üllatusi jagub, ent romaani keskmine osa kippus minu meelest liialt madinaks. Filmis oleks selline action omal kohal, aga lugeda oli seda veidi tüütu. Lausmadistamine kippus domineerima intellektuaalse põnevuse üle ja sellepärast panen hindeks “nelja”, ehkki usku Crichtoni võimetesse “Prey” ei kahandanud. Noh ja nanotehnoloogiast ja selle ohtudest saab kena ülevaate.

Teksti loeti inglise keeles

Nõus peaaegu kõigega mis Golikov romaani kohta ylalpool öelnud on. Madinakohad kippusid romaani teises pooles tõesti liigselt domineerima. Teisest kyljest, see kui hästi Crichton suudab käsitletavat materjali populaarteaduslikult usutavaks teha, mõnusate tehniliste nyansikestega.. on lihtsalt sedavõrd hea et nelja sellele romaanile käsi lihtsalt ei tõuse. Mis puutub nanotehnoloogia "ohtudesse" siis tegemist on siiski põnevus- mitte hoiatusromaaniga.
Teksti loeti inglise keeles

Veider, et nii hinnatud/tunnustatud autor on minult siiani nii madalaid hindeid saanud, isegi arvasin, et ta mulle rohkem meeldib. (Ilmselt on siin süüdi „Sauruste park“,"Andromeda" ja ER.)

See raamat oli natuke parem, kui viimati loetud Crichtoni teosed. Teema huvitav, hästi keris alguse minema... ja siis mandus klassikalisse „punt inimesi eraldatud kohas tundmatu objektiga oma elu eest võitlemas/maailma päästmas“ stampi. Kahju. Isegi kogu see sissevaade nanotehnoloogiasse ei päästnud.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: