Kasutajainfo

Maureen F. McHugh

13.02.1959–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Maureen F. McHugh ·

The Lincoln Train

(jutt aastast 1995)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy & Science Fiction» 1995; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Lincolni rong»
antoloogia «Pilet utoopiasse» 2007

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
5
1
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (9)

USA kodusõda on läbi, muidugimõista on Põhjaosariiklased võitnud. Näib kooliajaloona. Aga ei! Lincoln on elus ja Lõunaosariikide orjapidajate perekondi küüditatakse loomavagunites reservaatidesse. On talv ja otse loomulikult ei ole Oklahomas inimeste vastuvõtuks midagi tehtud. Peategelaseks on noor 17-aastane Clara, kelle ema hukkub vagunitesse mineku rüsinas. Näib, et tal pole kusagilt abi loota. Pikal reisil St. Louisi teeb temaga tutvust kveekrinaine Elizabeth. Viimane ta päästabki, sest on “põrandaaluse raudtee” liige. Enne kodusõda päästis ta neegreid. Lool on ka lõpupuänt, mis annab sellele sügavuse. Kõigiti hea alternatiivajaloo jutt, oma Hugot (1996) väärt.
Teksti loeti soome keeles

Võib-olla ajas eelmine arvustus mu ootused liiga kõrgeks, aga vaimustuda ma sellest loost ei suuda. Lihtsalt üks altajalooline jutuke, ei midagi meeldejäävat. Muide, kindlasti polnud tegu looma-, vaid reisivagunitega, küüditamisrong oli väidetavalt ehitatud Lincolni jaoks, ent pärast atendaati ta sandistus ja ei suutnud enam reisida. Loomavagunid olnuks muidugi teatud põhjustel märksa efektsemad, vähemalt meie lugejale...
Teksti loeti eesti keeles

Lugu, mida ma vist õigesti seedida ei oska. Alternatiivajalugu nagu sellest, mida oleks põhjakad lõunakatega teinud kui Lincoln oleks Boothi atendaadis ellu jäänud. Ja siis veel sellest, et underground railroadi korraldajad olid hästi suure südamega inimesed... Suhtumiseks sellesse teksti tuleks omada suhtumist neegerorjapidamisse vanas Lõunas. Paraku vist mind ei raputanud vajalikul määral.
Teksti loeti eesti keeles

Nüüd siis on hakanud ka eestikeelseid antoloogiaid poliitkorrektsuse põhimõtetest lähtudes koostama.

Eesti keeles käänatakse ikka McHugh, McHugh`, McHugh`d, mitte McHughi. Mismoodi seda viimast lugeda tuleks, mäkkhui?

Teksti loeti eesti keeles

Loo sisu kohta on eespool kõik öeldud. Täiesti uue nurga alt kirjutatud alternatiivajalugu. Mulle meeldis, hoolimata sellest, et pika rongireisi kirjeldus kippus venima.
Teksti loeti eesti keeles

Lugu, mis võitis 1996. aastal nii Hugo kui Locuse auhinna ning kandideeris ka Nebulsle. Jälle üks klassikaline juhtum, mil saadud auhinnad võivad ainult paha-aimamatut eksiteele viia. Jutt on jama ning idee ka üsna otsitud. Ma kujutan ette, et sellise asjaga võiks mõni rahvusikes süümepiinades vaevlev saksa autor hakkama saada, aga mitte mõni ameeriklane. Igatahes, napp kolm
Teksti loeti eesti keeles

Selleks vist peab USA ajalooga hästi kursis olema (olema näiteks haritud ameeriklane), et lugu ulmena nautida. Mina oma tavaeesti tasemega sinna ei küündinudki. Seda juttu lugedes ma näiteks tõemeeli arvasingi, et selliseid küüditamisi toimuski tol kaugel ajal. Mulle tundus tekst autentse ajaloolise kirjeldusena. Kahtlusi oli küll lugemise ajal. Näiteks, et miks ma loen seda siis ulmeantoloogiast. Arvasin, et ju see siis mingi alternatiivajalugu on. Ootamatu lõpp päästis selle loo. Hea puänt!
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023

Autorite sildid: