Kasutajainfo

Brian Aldiss

18.08.1925–19.08.2017

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Brian Aldiss ·

The New Father Christmas

(jutt aastast 1958)
https://www.digar.ee/viewer/et/nlib-digar:288334/261732/page/51

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1958; jaanuar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Uus Jõuluvana»
«Horisont» 1969; nr. 1

Tekst leidub kogumikes:
  • Horisont
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
4
1
0
1
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

Aldissi olen alati geniaalseks kirjanikuks pidanud ning antud lugu ainult kinnitab seda arvamust. Tal on suur anne leida huvitavaid ideid vanu ja kulunud võtteid kasutades: näiteks võiks tuua nii "A Tupolev Too Far" kui ka "The New Father Christmas". Esimene tegeleb ajas rändamisega, teine on tehnilis-industriaalne antiutoopia inimestest, kellest elu on mööda kihutanud ning kes lõpuks enam maailma asjadest aru ei saa ning prügimäele toimetatakse. Sünge ja andekas lugu.
Teksti loeti eesti keeles

Tehnika areng on nii kulgenud, et inimesel selle osas enam sõnaõigust pole. Palju inimesi üldse veel elus on jääb ebaselgeks, ka neid, kellega jutu käigus tutvume, jutu lõpuks enam ei ole. Ausalt öeldes pole nende eksistentsil ka erilist mõtet. Kirjaniku meisterlikkus torkab silma ning avaldub loo tegelastest ereda portree andmises läbi nende tegevuse ja käitumise. Minu meelest on juttu huvitav võrrelda Karen Orlau "Hapra imega", viimatimainitud autori puudujäägid tulevad esile. Aldissile 4+.
Teksti loeti inglise keeles

Omal ajal oli tegu esimese loetud Aldissi jutuga üldse...
Nüüd ligi paarkümmend aastat hiljem võib nentida, et selline üsna inimvaenulik maailm on vist Aldissi loomingule üsna omane... 100% seda väita ei julge, sest mul on kindlasti üle poole selle viljaka autori loomingust lugemata... aga paljudes teisteski lugudes esineb selline väsinud ja üsna inimtühi maailm...

Tegelikult võib juttu «Uus Jõuluvana» üsnagi traditsiooniliseks maailma hääbumise looks pidada... jutu teeb paljuski heaks just see inglaslikkus. Jänkist kirjanik oleks kindlasti maailma veel süngemates toonides kirjeldanud, oleks peategelasele lõppu mingi võimaluse jätnud jne. Vähemasti oleks seda teinud enam-vähem iga ameerika ulmekirjanik. Inglane Aldiss aga paigutab sinna hääbuvasse maailma tavalise Inglismaa kastiühiskonna, sest Robini suhtumine hulgustesse on ju tüüpiline madalama keskklassi suhtumine... õnnetu vanamees ei saa aru, et masinate maailmas on ta oma Robertaga samasugune hulgus, kel pole mitte mingit õigust olla.

Noh, selline sotsiaalsus on inglise ulmes üsnagi tavaline, kuid väga heaks teeb jutu hoopis autori poolt hästi välja peetud masinate omaenda mütoloogia sisse toomine... et ka masinatel on oma mütoloogia, kasvõi see jutule pealkirja andnud Uus Jõuluvana!

Soovitan!

Tobe hüüatus, aga vaadates, kui vähe arvustusi sel jutul BAASis on...

Teksti loeti eesti keeles

Masinad versus inimesed on iseenesest päris lõbus teema. Kui see aga asetada suht morbiidsesse maailma, võib tulemus päris hää olla. Igatahes. Mulle meeldis, et asi ei olnud häpendikas. Kuidagi poleks sobinud, aga nii mõnigi autor on seda laia teed mööda läinud.
Teksti loeti eesti keeles

Imeliselt hea lugu. Aastaid olen pyydnud meenutada, kus ma seda lugesin või kes oli autor. Nyyd siis leidsin. :)

Loeks veelgi, aga Horisonte pole. Kes oleks kena inime ja trykiks selle uuesti?

Teksti loeti eesti keeles

Kuna olen Aldissilt päris häid lugusid lugenud, olid ootused ka selle jutu osas kõrged. Paraku aga pidin täielikult pettuma, sest tunne jäi selline, et olen üks loo peategelastest, kes midagi ei mõista. Kes või mis ja miks nad seal olid ja mis asja ajasid ning mida kirjanik kogu selle segase kompotiga öelda tahtis - aru ma ei saa...
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023
oktoober 2023
september 2023

Autorite sildid: