Kasutajainfo

Piers Anthony

6.08.1934-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Piers Anthony ·

A Spell for Chameleon

(romaan aastast 1977)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
2
0
0
Keskmine hinne
4.167
Arvustused (6)

Hämmastavalt vähe retsenseeritud autor, kui arvestada tema teoste hulka.

Antud teos Xanth-i väga pika seeria algus. Xanth on üks poolsaar, kus igal inimesel on oma maagiline talent (anne). Kogu elu keskkond on läbi põimunud maagiaga. Xanthi ümbriteseb aga tavaline maailm, kus pole maagiast midagi kuudlud , kuid kust pärit inimesed aeg ajalt Xanthi vallutusretki korraldasid.

Ühena vähestest paistab maagilisest andest olevat ilma jäänud noormees nimega Bink. Xanthi seadused aga ütlevad, et kui inimeses ei ole avaldunud maagiline anne enne tema 21. sünnipäeva peab ta Xanthist igaveseks lahkuma. Ei jäägi Binkil muud üle, kui võtta ette teekond hea võlur Humphrey juurde, kelle andeks on informatsiooni leidmine, et teada saada, kas tal on mingi anne või mitte. Kuid võluri juures Binki seiklused veel ei lõppe.

See raamat on väga lahe questikas. Tegemist on humoristliku fantasyga , mis ei jõua oma absurdsuses siiski Pratcheti tasemele. Võrdlame ma neid kahte autorit omavahel siiski ei hakkaks, mõlemal on oma stiil ja metoodika. Soovitav kirjandus neile, kesllele meeldib selline kergem, humoorikas fantasy.

Teksti loeti vene keeles

Pratchettiga nüüd võrdlema küll ei hakkaks. Asi on kirjutatud nõrgalt arenenud kirjandusliku maitsega teismelisele. Pigem sobiks võrdluseks `Harry Potter`, ainult et kirjanduslikult palju kehvem. Siiski oli nii hea, et meelitas lugema sarja teist osa.
Teksti loeti inglise keeles

Nõrgalt arenenud kirjandusliku maitsega teismeline annab sellele raamatule 5 punkti. Eestis ei ole mitte ühtegi sama tasemega fantasy kirjutajat.

Tegelikult olen ma natuke segaduses... kas ma peaksin nüüd KÕIK Xanthi lood ära hindama, sest see on ainus kaasaegne sari peale Asimovi oma, mille olen täielikult läbi lugenud. Vist ei viitsi.

Xanth on ideaalne koht, kuhu põgeneda, kui oma elu on kõike muud kui maagiline. Lugesin seda raamatut siis, kui mu esimene naine oli just ära läinud, korterist olin välja tõstetud, tööd ei olnud, midagi ei olnud. Rahast rääkimata. Ja ma ei teadnud üldse, mida ma tegema hakkan, kas minus üldse midagi on. See oli u. 7 aastat tagasi. 1994 siis. Üks sõber andis peavarju. Ja tal oli riiul täis Anthony raamatuid (tahtsin kirjutada TEOSEID, aga käsi ei tõusnud). Lugesin, naersin, põgenesin, nautisin. Seda lugu olen hiljem veel lugenud. Sama hea.

Ahjaa, raamat "Castle Roogna" mis on ka Xanthi sarjast, on eestiga seotud. Nimi Roogna on pandud ühe fänni järgi, kes Anthonyle eestist kirjutas.

Kirjaniku metoodikast veel: tegu on natuke olmefanatasyga. St raamatutes tegeletakse erinevate probleemidega, mis ühel tavalisel ameerika perel ette tulevad: laste kasvatamine jms. Aga see ei ole paha. Lisaks on autori sõnamängud tõeliselt naljakad.

Teksti loeti eesti keeles

Selle teose kohta võiks ütelda, et algul ei saa vedama, pärast ei saa pidama. Tegu on kerge jutuga, mis esimeses pooles on veidi lapsikuvõitu meenutades väga naiivset muinasjuttu. Peategelane satub kuidagi kahtlaselt paljudele igasugustele takistustele, mis on nagu petsiaalselt tema teele pandud ja mingi ime kombel alati pääseb neist puhta nahaga. Raamatu teine pool selgitab, et nii oligi mõeldud ja et see oli täiesti loogiline. Iseenesest meeldis mulle väga raamatu lõpp. See oli omamoodi püant ja pani muigama. Kaalusin kas panna hindeks kolm või neli aga kuna algus oli ikkagi suhteliselt igav siis 3+
Teksti loeti inglise keeles

Xanth on maagiat täis maa. Iga Xanthi inimelanik sünnib mingi maagilise võimega, Xanthi sarja avaraamatu peategelane on aga nooruk, kes pole endas suutnud maagilist võimet leida. Ta on jõudnud abiellumisikka ja pruut on ka olemas, aga eluga ei saa edasi minna, sest enne peaks ta kuningale tõendama oma talenti ja kui seda ei suuda, kupatatakse ta Xanthist minema maagiata maailma.

Poiss loodab leida oma probleemile lahenduse minnes aastaks teenima võimsa hea võluri juurde, kes täidab inimeste soove, kui need on vastutasuks nõus aasta tema juures teenima.

Algab rännak, mis paneb poissi lugematul hulgal katsete ette ja kujundavad tema maailmatunnetust ja väärtusi. Saame kokku hea võluri, pagendatud kurja võluri, hirmus ilusa tüdruku, hirmus koleda tüdruku, ahvatleva naisvõluri ja sadat sorti maagiliste taimede, loomade ja lindudega, nagu ikka questidel.

Xanthi maailm on humoorikas, aga raamat ise ei ole Pratchetti tüüpi naljaraamat, kuigi ma seda kaanekujunduse, kunagi mängitud arvutimängu ja napi eelinfo põhjal ootasin. On hoopis noorteromaan, kus nooruk peab juurdlema igasuguste inimlike ja igavlike probleemide, et lõpuks targemana koju tagasi jõuda. See muutis raamatu küll ühtpidi naiivseks, aga teisalt oli nagu värskendav tuulehoog tänapäeva naljafantasyte vahel, sest tegelased ei visanud punnitatud kilde, vaid võtsid oma elavikku tõsiselt.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022

Autorite sildid: