Kasutajainfo

Piers Anthony

6.08.1934-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Piers Anthony ·

Split Infinity

(romaan aastast 1980)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Kusagil on planeet, millel kaevandatakse mitte kusagil mujal leiduvat äärmiselt suure energiamahtuvusega mineraali. Sellest materjalist patarei annab pinget nii paraja tuumajaama tasemel. Sellest tulenevalt on planeedi kodanikud arutult rikkad, kellele paari maailma aastakäive on korraks nuusata. Mujalt galaktikast pärit mittekodanikke võetakse lepinguga 20 aastaks orjaks. Pärast makstakse muidug ka heldelt kompensatsiooni, kui leping lõpeb ja sind planeedilt minema kupatatakse.

Orjade lemmikajaviide on MÄNG. See on selline tore kahevõitluse vorm, kus on võimalik valida kõiksugu tegevuste vahel alates lihtsast kulli ja kirja viskamist kuni loomade taltsutamise, ooperiaariate ja leiutamiseni välja. Igal aastal toimub suur turniir, mille võitjale on üliihaldatud auhind - planeedi kodakondsus.

Style on orjastaatuses nimekas dþoki, kelle lepinguaeg hakkab lõppema. Äkki üritatakse teda tappa, mis juba iseenesestki on küllaltki veider. Siis saab keegi tundmatu talle ihukaitseks androidi, mis on juba väga ekstraordinaarne. Ja lõpuks satub ta paralleelmaailmasse, kus valitseb maagia ja kus kõik teda nagu tunneks. Kes sama autori Xanthi-sarja on lugenud, see suudab hästi ette kujutada tolle maailma eluolu. Nii ta siis püüabki balansseerida kahe maailma vahel ja mõlemas positsioone hoida.

Sisututvustus sai väga pikk ja kohmakas. Raamat ise on märksa hoogsam ja lõbusam. Algul on küll suhteliselt igav kirjeldamine, kuidas Style orjaks sattus ja kuidas ta käsi käis, aga kui esimene veerand teosest läbi saab, siis hakkab juhtuma ning kuni lõpuni välja ei tulnud kordagi tahtmist raamatut käest panna. Sarja järgmine osa "Blue adept" on sisuliselt selle raamatu tagumine pool, kus mitmed siinalustatud probleemid lahenduse leiavad. Väga 5.

Teksti loeti vene keeles

Et siis selline fantasy moodi lugu. Kole palju obuseid (osa veel sarvega ka). Mõõkasid õnneks päris vähe. Aga pool raamatut on samas ikka korralik sci-fi. Puhast fantasyt ma arvatavasti välja ei kannataks. Tegelaste käitumine fantasy osas jääb kergelt arusaamatuks, ja viimases peatükis intriig läks ikka päris segaseks kätte.

Süzhee: Millalgi tulevikus on inimkond usinasti ilmaruumi koloniseerinud. Tegevus toimub ühel hõivatud planeetidest, nimeks sel Proton. Too on unikaalne seal leiduva protoniidiks nimetatud maavara tõttu, mis on ülivägev energiaallikas. Selle müügist on planeedi vähesed kodanikud viimseni ülirikkad. Töö tegemiseks imporditakse inimesi väljastpoolt standardse 20-aastase lepinguga. Seisund neil on üsnagi orja moodi, muuhulgas pole neil lubatud kanda riideid.

Peategelaseks on üks nondest poolorjadest nimega Stile. Tema on väike, aga tubli. Oma kasvu ja osavuse tõttu on ta tasapisi jõudnud tipphobusepiloodiks. Ja mitte ainult: Protonil on orjadele ajaviitmiseks organiseeritud Mäng. See on põhimõtteliselt kahevõitlus, kus võimalik valida alasid trips-traps-trullist läbi maratonijooksu kuni kõikvõimalike pillide mängimise ja luuletamiseni. Iseenesestki mõista, et Stile on ka Mängus üsna kõva tegija. Igal aastal toimub Mängus ka suur turniir, mille võitjale on auhinnaks kodakondsus ja kilo protoniiti.

Jama algab sellega, et Stile'i üritatakse tappa. Seejärel kleebib ennast talle külge ilus tüdruk, kes nagu selgub, on hoopis robot, saadetud Stile'ile ihukaitsjaks. Järgnevas segaduses ja tagaajamises satub Stile ühte vähekäidavasse kohta ja avastab seal läbipääsu mingisse teise maailma. Erinevalt hullusti saastatud Protonist - kus elatakse kaitsvate energiakuplite all - on seal puhast loodust lademetes, ja tsivilisatsiooni eriti silma ei hakka. Tasapisi selgub, et tegu on mingi Phaze'iks nimetatava Protoni alternatiivse versiooniga, kus toimib maagia. Rünnakud Stile'i vastu jätkuvad aga sealgi, sedapuhku siis maagia abil.

Edasi pole vast mõtet seletada, kuna lugu on üsna keeruline ja kohati seganegi, ja nagunii selles raamatus lõpule ei jõua - asi jätkub veel kahes järgmises osas.

Pealkirjast muide - kas jäi mul kahe silma vahele või poldki raamatus seletust, et mis täpselt on see lõpmatus, mis lõhestatud. Võib-olla selgub järgmistes osades.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2022
detsember 2021
november 2021
oktoober 2021
september 2021
august 2021

Autorite sildid: