Kasutajainfo

Richard Kadrey

27.08.1957–

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Richard Kadrey ·

Sandman Slim

(romaan aastast 2009)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
3
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (3)

Vähemalt õigel ajal sai seda loetud, romaani olulisemad sündmused toimuvad jõulude ja uusaasta vahelisel nädalal. Natuke meenutas Terasrotti – kellele rott meeldis, sellele meeldib tõenäoliselt ka Slim. Ja kuigi mulle rott eriti ei meeldinud, meeldis Slim mulle ometigi. Veidraid ebakõlasid tekkis veelgi. Olen alatasa rõhutanud, et kaklused jätan ma tavaliselt lugedes vahele. Sedapuhku ei jätnud. Samuti olen väitnud, et läheb tüütuks, kui peategelane on iga lahingu lõpuks oimetuks pekstud ja sooritab veel viimase jõuga selle viimase otsustava liigutuse. Jällegi, Slimiga juhtub see iga päev nii, aga mina loen mõnuga.

Järelikult kirjutab Kadrey kuidagi teisiti. Minu jaoks haaravamalt. Igasuguse (võlts)humanismita ja kohati päris naljakalt. Eks ma olen teda ju enne ka lugenud, aga autor oleks nagu uuele tasemele jõudnud. Aitab ehk kaasa see, et lugu ise on väga lihtne.

On maagia. On reaalselt olemas piiblis mainitud piirkonnad: taevas oma inglitega, põrgu oma deemonitega. Lisaks veel mõned kohad ja olendid. Maa on neile katsepolügon või naljanumber vms. Igatahes kubiseb LA mitmesugustest kahtlastest tüüpidest. Mõned neist on suht pikaealised. (Elad sa siin juba kaua? – Raske öelda, aga vist küll, üks jääaeg on ju täpselt samasugune kui kõik teised.)

Noorukesel Jimmyl tulevad võluasjad kergesti välja. Satub seetõttu juba vanemate maagiaga tegelejate kampa. Kes osalt kadedusest otsustavad Jimmy põrgusse saata (sõna otseses mõttes) ja tema eest endale jõudu juurde hankida. Elusaid inimesi pole põrgus enne käinud, nii on ta seal põlastusväärne naljanumber. Peamiselt võitleb areenil ebameeldivate loomadega. Kui tal õnnestub viimaks lõikama panna, siis selgub, et vahepeal on maal möödunud üle üheteistkümne aasta ja muidugi on ka ta tollane sõbratar vahepeal maha löödud. Sealt raamat siis õigupoolest algabki. Hakkab lendama kuule, verd, päid ja muid elundeid. Üheteist aastaga on tekkinud uusi vidinaid. Nutitelefon on midagi üllatavat: It looks like a TV remote fucked a little typewriter and this is the bastard offspring. Selliseid tähelepanekuid on hulgi. Lõpulehekülgedel, pärast lugematut hulka laipu ja vähemalt ühte ajutiselt kõrvale pandud inglit – neid on väga raske lõplikult kõrvaldada – teeb Lucifer visiidi, toob kingituseks (ja sidevahendiks) ühe kunagise kambakaaslase kõneleva pea ja pakub põrgus levinud, needuse-nimelist suitsu. It tastes like a tire fire in a candy factory next door to a strip club. The best cigarettes in the universe. Mis muud, kui tuleb järgmine osa ette võtta.

Teksti loeti inglise keeles

Viit väärib see teos juba kasvõi selle tõttu, et suutis lüüa suure suitseva augu minu vahepeal küllalt sügavuti juurdunud eelarvamusse fantasy suhtes. Aga õnneks puuduvad siit nii päkapikud-haldjad-lohed (mitte et need iseenesest oleksid vastunäidustatud) kui misiganes-keskaegne seting. Täitsa igapäevane 21.sajandi LA ja autod ja püssid ja Department of Homeland Security ja nutitelefonid ja arvutid ja zombid ja inglid ja deemonid ja taevas ja põrgu ja Lucifer ja veel terve maailmatäis igasugust tavalist ja võlu-värki.
 
Lugu on lihtne tõepoolest: peategelane, kes soovib järjekindlalt, et teda Starkiks kutsutaks, sattub teiste maagide reeturlikkuse tulemusena põrgusse ja peab seal kuidagi toime tulema. Vähe sellest, teose antagonist Mason mõrvab Starki armastatud naise Alice'i. 11 aastat möödub: Starkist saab tasapisi põrgus palgamõrtsukas, kes lisaks areenil gladiaatorina võitlemisele rakendab oma oskusi Luciferi konkurentide kõrvaldamiseks. Ja siis tuleb ta tagasi Maa peale ja hakkab oma kättemaksu ellu viima.
 
Maailm on nüansirohke, avaneb tasa ja targu sündmuste arenedes. On lahedaid kõrvaltegelasi (nt 200-aastane prantslasest alkeemik, kes muutus kogemata, mingi pekki läinud eksperimendi tulemusena surematuks), on vaimukat dialoogi, tervmeelseid tähelepanekuid elust-olust jne. Kirja on see kõik pandud parasjagu sihukese mõnusa küünilisusega. Lugedes leian end seda paratamatult võrdlemas Deadpool'iga. Ja kuidagi õnnestub Kadreyl ka siiski öelda tõsiseid asju elust ja inimestest ja surmast ja armastusest. 
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: