Kasutajainfo

Orson Scott Card

24.08.1951-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Orson Scott Card ·

Red Prophet

(romaan aastast 1988)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
2
1
0
Keskmine hinne
3.4
Arvustused (5)

Seda raamatut ei maksa lugeda neil, kellele ei meeldi indiaanijutud ja (alternatiivne) ajalugu, sest antud juhul on tegemist mõlemaga. On XIX saj algus. USA iseseivussõda pole toimunud, Euroopas laiutab Prantsuse kuningriik nagu Karl Suure ajal, posimine ja amuletid on täiesti jõus. Ameerika Ühendriigid koosnevad väga kirevast osariikidest -- paar kuningriiki, isegi üks indiaanlaste osariik Suure Järvistu all on täieõiguslik liige. Lugu räägib võib-olla suurimast indiaanipealikust läbi aegade Tecumseh`st ja tema unistusest ajada kõik valged ookeani. Kuigi ka OSC ei lähe niikaugele, et see võimalikuks osutuks, on Tippecanoe veresauna tagajärjed siiski indiaanlastele mõnevõrra paremad kui reaalsuses. Sarja nimikangelane Alvin satub seejuures just selleks viimaseks tilgaks karikasse, mis üle hakkab ajama.
Teksti loeti vene keeles

Selle romaani tegevust toimub poolenisti paralleelselt sarja esimese raamatuga, poolenisti aga natuke pärast esimese raamatu lõppu. Alvini kõrvale on keskseteks tegelasteks tõusnud pealik Ta-Kumsaw ning tema vend Tenskwa-Tawa (kes on endine ühesilmne joodik Lolla-Wossiky, ning kellest saab Punane Prohvet).

Alvin ravib Lolla-Wossiky terveks, ning see asutab indiaanlaste linna - Prohvetilinna. Samal ajal kui ta vend kogub kõikide hõimude juures sõjamehi, et kahvanäod tagasi ookeani kupatada, jutlustab Punane Prohvet Prohvetilinnas rahust ning maa jagamisest valgetega - ühed ühelpool Mississipit, teised teiselpool. Tõeline madin hakkab pihta siis, kui indiaanivihkajast kuberner Harrison palkab paar indiaanlast otsima paari valget poissi, keda piinataks ja tapetaks ning süü aetaks Prohveti ja ta venna kaela. Siis oleks ju hea valitsuselt abi paluda, ning see indiaanlaste kamp mättasse lüüa. Juhuse tahtel satuvad aga nende indiaanlaste kätte Alvin ja ta vend Measure, kes on teel sepa juurde, kuhu Alvin peab õpipoisiks minema.

Kui raamatu esimesed 150-200 lehekülge on täitsa head (sisuks põhiliselt eelmise raamatu sündmused vaadatuna läbi Prohveti ja ta venna silmade), siis ülejäänud 150 lehekülge on allapoole igasugust arvestust. Raamatu esimene pool saaks minult kindla nelja, teine pool aga kindla ühe. Seega kokku selline nõrgapoolne kolm. Lugeda eriti ei soovita.

Teksti loeti inglise keeles

Romaan esitab väljakutse lugeja ajaloo ja religioonitundmisele ega ei avane täielikult enne mormoonluse mõningate aspektide tundmist ja ka siis jääb veel palju segaseks. Kogu tegevust saadab usulis-müstiline, selline Vana Testamendi stiilis mõõde, mida mul lahti hammustada ei õnnestunudki.

Taustaks on oluline teada, et prohvetid on Mormooni Raamatus eriliselt tähtsal kohal. Üks neist, Lehi, emigreerunudoma hõimuga aastal 600 üle ookeani, ning lõi seal võimsa tsivilisatsiooni. Mormoonide järgi on indiaanlased selle juuda hõimu järeltulijad. Prohvetid on mormoonidel kõige tähtsamad kuulutajad ja tõlgendajad, nad näevad ka ette tulevikku, võivad hoitada ohtude eest jms. Ja kogu Cardi loomingus ongi sellise eriskummalise Kuulutaja või Prohveti otsimine tähtsal kohal.

Romaanis tekibki erakordselt hiilgavate üleloomulike võimetega prohvet indiaalnlaste sekka; temast saab Koguja (Maker) Alvini teejuht ja sündmuste punuja. Alt.ajaloolisel foonil toimuv tegevus keskendub valgete ja indiaanalste vastasseisule ja selle põhialus on suhtumine maasse, harmoonia. Sisuliselt kujundab Card ameerika ühiskonda, milline see oleks ja võinud ehk olla, sellist, kus nii valgetel kui punastel on oma koht ja roll. Kahjuks ei saa see siiski sündida ilma suurema verevalamiseta. Romaani põhipuuduseks pean aga seda, et see see polegi niivõrd fantasy, kuivõrd usuline, rohke sümboolikaga vürtsitatud mõistujutt. Ja sellisena sarja esimesest osast tunduvalt erinev. Napoleon esineb siin muide miski kurja (Unmaker) käsilasena. Kohati on toodud kujundid üsna võimsad... Romaani emotsionaalne haripunkt möödub aga Tippe-Canoe veresauna ajal. Sellele järgnev on suures osas juba üsna suvaline, nägemuslik sümboolika. Alvini edasiste seikluste vastu pärast seda romaani huvi nagu vähenes...

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: