Kasutajainfo

Orson Scott Card

24.08.1951-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Orson Scott Card ·

Kingsmeat

(jutt aastast 1978)

eesti keeles: «Kuninglik liha»
antoloogia «Pilet utoopiasse» 2007

Tekst leidub kogumikes:
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
7
3
1
0
0
Keskmine hinne
4.545
Arvustused (11)

"Kingsmeat" on jõhker ja võigas lugu sellest, kuidas Abbey koloonia langeb koletistepaari saagiks. Vangistatud koloniste ootab ees ükshaaval ärasöömine, kuid nende hulgas leidub mees kel on julgust teha vallutajatele parem pakkumine. Elu naaseb tavapärastesse rööbastesse kui välja arvata see, et aeg ajalt väljub vallutajate lossist toosama mees, kirves käes, et mõnelt külaelanikult jäse või mõni muu kehaosa ära lõigata, et see valitsejate söögilauale toimetada. Lõputult see protsess ei kesta. Taevast saabuvad vabastajad, kes hävitavad võõrad ikestajad. Aeg asja uurida. Tuvastatud on, et antud koloonia on ainuke, kus inimestel õnnestus ellu jääda. Nimetatud mees on seega oma tegevusega säästnud hulga elusid. Külaelanikel kästakse mees elu ja tervise juures hoida ning kord aastas teda austamas käia. Seda ka tehakse, kuid omas interpretatsioonis (viimases ei saa külaelanikke muidugi süüdistada). Card kirjutab oma (parimates) teostes peaasjalikult sellest mida inimesed inimestega teevad ning see mida tehakse ajab judinad peale. Lugu soovitan aga igaühele.
Teksti loeti inglise keeles

Andri on siin eelnevalt küllalt lühikese jutu kohta põhjaliku sisututvustuse teinud. Liigagi põhjaliku minu meelest. Aga lugu ise võidaks hoobilt aasta võikama jutu tiitli, kui sellist kuskil välja antaks. Inimliha, nämm...

Kui kõrvale jätta asjaolu, et skeptikust lugeja loeb Cardi alati nii, et kuskil tagaplaanil kummitab kahtlus, millal jälle mormonismi propageerimiseks läheb, siis jutt on hea. Tegevus toimub kuskil kosmoses ja õnneks usunditest juttu ei tehta, sest Cardil on ka selliseid moraalitsev - ilatsevaid asju, et jääb üle ainult peast kinni hoida.

Teksti loeti eesti keeles

Hea lugu, aga ülemäära groteskne lõpplahendus võtab hinde maha. Väheusutav, et kõrgel arengutasemel tsivilisatsioon hoiaks alles sellist võigast "elusat mälestusmärki" minevikust, pigem leitaks võimalus seadustest möödahiilimiseks, et Karjus lõplikult teise ilma saata. Inimestel on kombeks mineviku kurjus pigem unustada, et selle vari muretut kaasaega ei häiriks, vähemalt siis, kui see on toime pandud enne nende sündi ja "unustamine" on vaid metafoor. Ja ei usu mina, et kohus käsiks kolonistidel "austamas" käia meest, kes on nende kallal selliseid asju toime pannud. Kohtuprotsess ja sellele järgnenu mõjub seega veidi konstrueeritult.
Teksti loeti eesti keeles

Teatav puude religioonilooga sel jutul kindlasti on, aga ainult teatav, sest Karjus ei käi ju inimestele jutlusi pidamas, õigupoolest ei tee ta suudki lahti ja tema õpetuse peab igaüks ise ära tabama. Mis aga puutub usutavusse, siis minu meelest ei saa ulmet (ja ilukirjandust üldse) nii lugeda. Et siis poleks usutav ka see, et inimesed kuskil kaugetel planeetidel elavad ja et tulevad mingid alienid, kes nendega samasuguses looduslikus keskkonnas saavad elada, ja üleüldse pole usutav, et nad inimliha saavad seedida ja nii edasi. Loomulikult on kõik selles loos konstrueeritud, sest kirjaniku ülesanne ongi konstrueerida ja antud juhul on vajaliku pointi tekitamiseks päris hästi konstrueeritud.
Teksti loeti eesti keeles

Päästepaadi dilemma, mis kriminaalõigust vististi terve ajaloo jooksul kummitanud on. Kusjuures siin on veel leebem variant, sest ühtki inimelu teiste elude päästmiseks ju ei ohverdatud ja ka kannatusi üritati leevendada. Mulle tundub, et kohus nägi oma otsuse langetamisel külaelanike tõlgendust ette - vastasel juhul oleks olnud vast kõige loogilisem Karjus eksiili saata, st. kaasa võtta.

Mis puutub usutavusse, siis sellel on mitu taset, eks... Esimene on üldine kontseptsioon - näiteks inimesed kaugetel planeetidel, mida vististi ka sir Clarke tegelikult realiseerumatuks stsenaariumiks peab või ajamasin. Teiseks näiteks see, mismoodi neid inimesi seal valitsetakse või kuidas massid käituvad ja kolmandaks tehnilised detailid.

Kolmandal tasandil peab usutav olema igasugune ilukirjandus, sest see toidab lugeja huvi tegelase seikluste vastu. Kui näiteks tegelane pidevalt ohtlikest olukordadest imetabaselt pääseb, siis muutub see lihtsalt tüütuks. Teisel tasandil on sama nõue muidugi oluliselt lõdvem (kasvõi juba sellepärast, et sotsiaalteadused on ebatäpsemad kui reaalteadused), kuid siiski oleks kena, kui sellest jõudumööda kinni peetaks (antud jutu puhul ma probleemi ei näe). Esimene tasand ulmekirjanduses reeglina ei allu taolisele analüüsile.

Teksti loeti eesti keeles

Hämmastavalt tugev jutt algaja autori sulest, sest kes muu kui algaja Orson Scott Card 1978. aastal oli.

Hämmastab, et see jutt mingit auhinda ei võitnud... isegi ei kandideerinud. Olgu, sel ajal oli ka auhindu vähem, aga siiski!

Hämmastab, et sedavõrd tugev jutt ilmus antoloogias «Analog Yearbook», mis hoolimata kõlavast nimest oli siiski ajakirjast üle/väljajäänud tekstide avaldamiseks tehtud lisaköide.

Samas ma mõistan, et miks jutt ilmus antoloogias ja miks jutt ei kandideerinud auhindadele. Tegu on religioosse mõistulooga ning lihtsakoelisele ulmefännile pole mõistulood kunagi meeldinud, sest mõistulugudesse sisseelamiseks tuleb enam pingutada, aga seda ulmefänn teha ei armasta. Religiooniküsimustes on tüüpiline ulmefänn aga eriline tubakas ja päästab tänaseni Giordano Brunot tuleriidalt.

Samas kui öelda jutu kohta, et science fantasy ... siis peaks ju kõik korras olema?

Minult igatahes väga tugev viis!

Teksti loeti inglise ja eesti keeles

Seda, et Orson Scott Card tõsiusklik mormoon on, sain teada kirjanikku tutvustavast lõigust antoloogias "Pilet utoopiasse". So what?

Jutt on hea, väga hea! Esiteks on see väga võikalt kirjutatud, eriti konkreetne lõikustöö. Veel jõhkramaks oleks saanud minna vist vaid siis, kui kuningapaar oleks soovinud süüa "praetud mune"... Igatahes võis kogu jutu vältel lausa füüsiliselt kõigele kirjeldatule kaasa elada, niivõrd hästi oli see kirja pandud!
Teiseks paneb lugu mõtlema - tõepoolest raske valik, kumb on parem/eetilisem: kas selline "elu" või (suhteliselt) kiire surm nagu teistel planeetidel läks.
Ja kolmandaks - kättemaksu teema. Sugugi mitte vähem jõhker kui kõik eelpoolkirjeldatu. Ja ei jälgegi kristlikust moraalist "keera teine põsk ette".

Kui nüüd loo miinustest rääkida, siis tulnukaid on kirjeldatud muidugi täiesti grotesksetena: kombitsatega ja nende looted on sama vastikud, vingerdavad vaglad. Võiks vist ülaloleva diskussiooni valguses kah öelda, et "ebausutav". Samas, teistsuguste tulnukatega poleks jälle ülejäänud lugu "usutav" olnud.

Seega, madalam hinne kui "viis" oleks igatahes ilmselge ülekohus!

Teksti loeti eesti keeles

Üleüldiselt pean ma eelarvustajatega nõustuma, et hea jutt, kuid on üks asi, mis mulle eriti ei istunud. Selleks on jutustamislaad. Kuidagi liiga skemaatiline ja isikupäratu. Karjuse tegelaskuju dramaatika läks kiirustamise tõttu kaotsi, mille tulemusena pani lõpp-lahendus ainult natuke õlgu kehitama. Sellepärast ka neli
Teksti loeti eesti keeles

Kõhklesin pikalt, kas panna 5 või 4. Tagantjärgi on mulje isegi tugevam kui koheselt peale lugemist, s.t. pani mõtlema. Mis mind vaimustas, oli just kohtuotsuse tõlgendamine ja teostamine. Saalomonlik lahendus!! Läbi ajaloo (ka Eestis) on ikka ja jälle teravaid vaidlusi põhjustanud see, mis karistuse peaksid saama kollaborandid, kurja võimu truud abilised, juhul kui ühest küljest teenivad nad kurja, aga teisest küljest pehmendavad kurja tegusid. "Läksin pahade ridadesse, et neid seestpoolt õõnestada!" Moraal on ikka see, et mida teistele teed, seda tehakse ka sulle.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: