Kasutajainfo

Samuel R. Delany

1.04.1942-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Samuel R. Delany ·

The Jewels of Aptor

(romaan aastast 1962)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Delany, hüüdnimega Chip, on mustanahaline kirjanik, kes õppis loodusteadusi Bronx’is. Alates 1988 on ta võrdleva kirjanduse professor Massachusettsi Ülikoolis. Nooruses oli ta hipi, müstiku ja tarkpea ristsugutis ning üks väheseid kirjanikke, kes hipikommuunide narkouimast täie mõistusega väljus. 60-ndate noortemaailma põhitüüpideks olid hipid, muusikud, põrguinglid ja muud sellised ning neid esineb peaaegu igas ta teoses. Kuna SD on sündinud naljapäeval, 1. aprillil, siis on kirjaniku minakujuks varastes teostes hooletu ja lõbus vandersell. Delany varase loomeperioodi romaani peategelaseks on sageli nooruk pärakolkast, kes suundub mingil eesmärgil laia maailma. Rännakul õpib peategelane tundma üha avaramat ja keerulisemat maailma. Mõned peavad Delany parimaks romaaniks peaaegu 900 leheküljelist “Dhalgren”-i (75) ja on selle korduvalt läbi lugenud. Teised nimetavad seda kirjaniku suurimaks lõpetamata teoseks: Delany kirjutas romaani küll lõpuni aga lugejad ei suutnud seda lõpetada. Mulle meeldivad autori varase perioodi teosed.

Vaadeldav “The Jewels of Aptor” ilmus ajakirjanduses 1962, kaante vahele sai see debüütromaan 1967. Kirjutades oli SD õrnas 19 aastases eas. Aga lugu on hea! Romaani tegevus toimub aastatuhandeid pärast tuumasõda. Peategelaseks on tudengist poeet Geo, kes elab Leptaril ja munsterdab end laevale, milline suundub vabastama röövitud last Aptori saarel. Geo kaaslasteks on neljakäeline mutant Snake, hiigelkasvu meremees Urson ning neegrirtudeng Iimmi. Väga tähtis roll on, nagu pealkirjastki selgub, vääriskividel. Mõnus lugeda! Üks kriitik leidis vaevaltaimatavaid paralleele “Sõrmuste isandaga”. Mina küll ei leidnud. Lugege ja võrrelge!
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019

Autorite sildid: