Kasutajainfo

Philip Jose Farmer

26.01.1918-25.02.2009

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip Jose Farmer ·

The Gates of Creation

(romaan aastast 1966)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

Sarja "The World of Tiers" teine romaan. Kohe alguses kirjeldatakse olukorda ja ajalugu. Juba aastatuhandeid on Issandad kasutanud väga arenenud tehnikat, muuhulgas oskasid nad ka luua Universiume - eraldatud maailmu, kus kehtised just selle maailma jaoks välja töötatud reeglid ja loodusseadused. Iga Issand sai ehitada endale meelepärase universiumi ja valitseda seda. Liikumine Universiumite vahel sai toimuda ainult läbi eriliste väravate, mis võisid olla nii ühe- kui kahesuunalised, ühe- ja mitmekordsed jne. Tavalistele inimestele tunduvad nad jumalatena, ja nad nimetavad end ka ise Issandateks. Sarja esimese osa tegevus toimus just ühes taolises Universiumis.

Ajapikku jäi Issandaid järgi üsna vähe, kadusid ka teadmised. Kuid jäi järgi tehnika ja mõningane oskus seda kasutada. Kui aga midagi purunes, oli tavaliselt seda võimatu taastada. Seetõttu Issandad eraldusid teineteisest, kiivalt kaitstes oma Universiume ja rikkusi. Kaitseks oli ülesseatud kõikvõimalikke ülikavaliad lõkse ja kindlaid vangikonge, ka väravad võisid olla hoopis lõksudeks. Kuid aastatuhandete jooksul tekkis ikkagi vajadus suhelda endasugustega. Nii kujuneski välja olukord, kus Issandad elasid omaette Universiumites, sõdides teineteisega ja vallutades teinteise rikkusi. Samas olid kindlad mängureeglid - kogu lõksude ahelikust pidi olema võimalik läbi pääseda, kui Sul on vaid piisavalt taipu, osavust ja vahel ka õnne. Ja nii need Issandad elasidki, igaüks oma Universiumis, aeg-ajalt sooritades katseid tungida teiste Issandate Universiumitesse.

Ühel Issandatest õnnestub meelitada kokku suure hulga teisi Issandaid, kes on kõik omavahel lähedases suguluses, kuid on valmis teineteist otsemaid hävitama. Häda on selles, et lõksust pääsemiseks on nad sunnitud vastu tahtmist teineteisega koostööd tegema, ja sellise "koostöö" jälgimine pakub lõksu ülesseadjale kahtlemate palju lõbu. Üks lõksulangenutest on ka esimese romaani peatagelane Wolff. Ja algavadki põnevad seiklused, kus eesmärgiks on pääseda lõksust ja hävitada lõksu ülesseadja.

Ka seekord ei saa ma hoiduda analoogiatest R.Zelazny Amberi seeriaga. Ka seal on peategelasteks tavainimese mõistes üliinimesed (Amberi printsid), ka nemad on omavahel üsna vaenujalal (eriti kui algab võitlus vabanenud trooni pärast). Kuid kui printside vaen on siiski varjatum ja mitte nii üldine, siis Issandate vaen on täiesti avalik, Issandad on kõik ainult iseenda eest, kõik muud on vaenlased. Veel üks analoogia - mõlemal juhul on peategelased pikka aega elanud Maal tavaliste inimestena, mis on paratamatult jätnud jälje nende iseloomule. Nagu mõlemal juhul selgub, see mõju on positiivne :) Aga vaatmata analoogiatele, on mõlemad maailmad siiski väga erinevad.

Hindeks kindel "viis".

Teksti loeti vene keeles

Sarja teine raamat meenutab kangesti questi tüüpi arvutimängu kirjeldust, mis 1965. aastal pidi muidugi väga novaatorlik olema. Täielikult see romaan mind ei rahuldanud - isegi peategelased ei ole eriti isikupärased, rääkimata siis kõrvaltegelastest, kes jäävad nimede tasemele. Aga lugeda korra sünnib küll. Neli miinus.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: