Kasutajainfo

Philip Jose Farmer

26.01.1918-25.02.2009

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip Jose Farmer ·

Dare

(romaan aastast 1965)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Nõndaks! 6000-s arvustus BAASis... üsna teadlikult sai selleks valitud minu esimene Philip José Farmeri arvustus – ma lihtsalt pean antud kirjanikku sedavõrd oluliseks autoriks!

Kusagil XVI sajandi lõpul kadus Maalt kolm gruppi inimesi: väljarändajate koloonia Põhja-Ameerikas, katoliku misjonäride laev ning haaremijagu tsherkessitare koos sõdalastest saatjatega. Küünilisevõitu kirjeldus kõigest sellest moodustabki romaani proloogi... möödaminnes saab löögi allapoole vööd ka Charles Fort ise. Vaat selle kolme kadunud inimgrupi järglased moodustavadki planeedi Dare elanikkonna...

Romaani tegevus toimub sajandeid hiljem... rahvaarv on jõudsalt kasvanud, on toimunud mitu lõhenemist. Koos inimestega elab planeedil veel teinegi rass – satüürid, keda inimesed põlglikult lakalisteks kutsuvad ning keda nad ise inimesteks ei pea, kuna neil puudub surematu hing. Satüürid on tegelikult üsna tööloomade seisuses, kuigi neil oma keel ning kuigi inimesed kasutavad nende teadmisi loodusest. Loomulikult vaid maainimestest põlluharijad, linnas satüüre ei ela. Võikski öelda, et satüüridel on nn bioloogiline tsivilisatsioon, aga inimesed ei soovi midagi teada alamatest olenditest. Inimtsivilisatsioon ise on aga kusagil tööstusrevolutsiooni eelsel tasemel.

Romaani peategelane on ühe farmeri vanem poeg, kes suhtub satüüridesse üsna hästi – ta ei jaga tavainimese ksenofoobiat ning tihedamast suhtlusest hoiab teda tagasi vaid ühiskondlik arvamus ja kombed.

Romaani tegevuse käivitavad kaks sündmust: lakaliste hävitamiseks mõeldud salaorganisatsiooni teke ja aktiviseerumine ning satüürikuninga 17. aastase tütre naasemine isakoju (romaani peategelasest nooruki perekonna farmi). Pisitasa tekib satüüritari ja noormehe vahel seksuaalne tõmme, mis pisitasa üsna konkreetseks suhteks üle kasvab. Samas peab noormees (nagu iga korralik kodanik) osalema ka lakalistevastase salaorganisatsiooni aktsioonides. Sellest vastuolust romaan alles õieti käivitubki...

Kuigi romaanis on hulgaliselt seiklusi, kuigi tegevuspaigaks olev maailm on värvikas, pole antud tekst siiski planetaarne seiklus. Philip José Farmer on sellesse romaani kokku kirjutanud midagi enamat. Siin on lisaks värvikale maailmale ja seiklustele ka kommete romaani, on seksi ja ühiskonna omavaheliste suhete lahkamist, on religiooni kriitikat, on lihtsaid ja keerulisemaid mõistuloolisi paralleele Maa ajalooga ning on veel ka palju muud.

Romaan pole just kerge lugemine, sest autor teeb süzhees üsna ootamatuid hüppeid, samas annab see tegevustikuline ebajärjekindlus pildi, mille kirjeldamiseks traditsiooniliste meetoditega oleks kulunud kümme korda rohkem lehekülgi. Suurepärane romaan!

Tegelikult on «Dare» üks autori esimesi romaane. Farmer andis selle avaldamiseks ajakirja «Startling Stories»... kahjuks hakkas ajakiri hõredamalt ilmuma ning avaldamine lükkus edasi... mingil hetkel kaotas toimetus käsikirja. See 1965. aastal ilmunud romaan on esimese romaani taastatud variant.

Teksti loeti vene keeles

Philip Jose Farmeri seniloetud raamatud pole mulle pettumust valmistanud ning seda head reeglit ei riku ka käesolev romaan. Sisukokkuvõte on eelarvustaja poolt antud, lisan vaid pisut. Ilmselt on teost võimalik lahti mõtestada mitmel moel, näiteks mõeldes wiyride asemele Aafrika neegrikuningriigid ning inimeste asemele meie euroopaliku kultuuri, kuid see selleks. Romaanil on teatud üldine sarnasus Jack Vance`i loominguga, aga Farmeri tegelased on tunduvalt elulisemad ja see on loomulikult suur pluss. Suureks plussiks Farmeri puhul võib lugeda ka tema tegelaste alalise valmisoleku astuda hingelistesse ja füüsilistesse suhetesse võõraste rassidega. Lisandub sellist mõnusat pinget. Kui pealekauba veel iriseda, siis minu meelest oleks see romaan võinud seksuaalselt veel kraadi võrra kangem olla, aga ei või enda meeldumustest teha reeglit teiste jaoks.
Teksti loeti inglise keeles

Hää lugemine, mille arvustamiseks v6tsin hoogu pea pool aastat. Tegemist ei ole sugugi lihtsa raamatukesega, selles on kihte tuntavalt rohkem kui korralikus Napoleoni koogis. K6ike seda lahti seletadaon kaunikesti raske. Ysna selgelt on asja m6jutanud yankistanis valitsenud olukord, sealsed ksenofoobiad ja suhteliselt suur sallimatus yksk6ik missuguse ordinaarsest erineva nähtuse ja suhtumise vastu. Kuulub minu jaoks kohustusliku kirjanduse hulka.
Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: