Kasutajainfo

Vassili Mahhanenko

20.04.1981-

Teosed

· Vassili Mahhanenko ·

Barliona

(romaan aastast 2012)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

See tekst liigitub niisugusse küllaltki väheesinevasse ulme alamžanri nagu arvutimängul põhinev romaan. Kusjuures autor on osanud kogu jutu kirja panna nii, et esiteks: reaalsest pärismaailmast ei saa me mitte midagi teada -- peale selle et Barliona nimelist arvutimängu mängib iga päev ca 2 miljardit inimest ja mängus korjuvaid arveldusühikuid saab pärisrahaks vahetada -- ja teiseks: arvutimängust endast ei saa üldse midagi teada -- peale selle, et tegemist on keskaegse õhustikuga fantaasiakeskkonnaga.

Loo peategelasele mõistetakse 8 aastat virtuaalset sunnitööd Barliona vasekaevanduses. St tüüp topitakse reaalselt kapslisse nagu Matrixis, juhtmed külge ja anna aga minna. Kusjuures 100% reaalsete aistingutega -- ühesõnaga, ei ole soovitav haiget saada, suremisest rääkimata. Giid, help ja kasutajafoorumid on blokeeritud, nii et, vaene mees, mõtle aga ise, mida kuhu panna või kuhu astuda.

Mitte kunagi poleks uskunud, et vasekaevanduse (tõsi küll, väga liberaalse režiimi, ent üsna üsna vastikute karistusmeetmetega) ja päevas 12 tundi virtuaalset kirkaviibutamist võib kaasahaaravalt kirja panna, aga näe -- Mahhanenko on sellega toime tulnud.

Ma pole võib-olla kõige adekvaatsem hindaja, sest minu viimased arvutimängudealased saavutused piirduvad Doom1-le raisatud sajakonna tunniga, aga Barliona on minu jaoks üks viimase aja kõige suuremaid üllatusi lugemislaual. Kindlasti loen järgesid ka, kuigi tundub, et see asi ei lõpe mitte kunagi ära -- tüüp jõudis 8 aastast ära istuda vaid 3 kuud, aga juba sai kaevandusest hea käitumise tõttu välja. Ja sarja kuuenda(!) raamatu pealkirigi ütleb, et "Kõik alles algab"

Pagan küll, ma pole veel kunagi nii heale raamatule nii halba arvustust osanud kokku kirjutada...Ühesõnaga, soovitan.

Teksti loeti vene keeles

Ma nüüd kohe kõrgeimat hinnet ei annaks. Kuigi lugemine oli ladus, pakkus isegi paari väikest üllatust ja tüütuid kirjeldusi, mis ma vahele jätsin, oli vaid mõne lehekülje jagu. Aga just see seose puudumine virtuaalsuse ja reaalsuse vahel. Hea küll, väike seos ju on ja ilmselt arendatakse seda järgmistes osades edasi. Kuid näiteks nooruke Olga Goosen oskas selle seose kenasti paika seada ja ära kasutada.

Mängu osa oli üsna õnnestunud: mõni detail tundus tuttav siit, teine sealt, näis, et autor pole üheski konkreetses mängus liiga kinni, vaid sätib asju kokku endale vajalikul moel. Teatud kompromiss on muidugi see alguse käima saamine. Praegu käis asi kuidagi liiga kiiresti, aga muidugi ei viitsiks keegi ju lugeda sellest, kui õnnetu aeglusega mängus jõu ja raha kogumine alguses käib. Meenus kas või Morrowind, kus kulus nädalaid rottidega kaklemisele ja ravimtaimede korjamisele, enne kui võis mõne suurema loomaga kokku minna. Isegi god mode ei teinud protsessi palju kiiremaks. Antud juhul läks see omaduste, võimete ja oskuste komplekt pisut keeruliseks - no ka mängus ei viitsiks ma iga kord meeles pidada, millise omaduse kasvatamine milliseid võimeid kaasa toob ehk et millist võlusõrmust või nuia mul konkreetse vastutulija jaoks vaja läheb.

Loodetavasti õnnestub autoril järgedes põnevust kasvatada ja keerulisemaid ülesandeid välja mõelda. Igatahes olen ma järgmise osa juba välja otsinud.

Teksti loeti vene keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020

Autorite sildid: