Kasutajainfo

D. Thomas Minton

Teosed

· D. Thomas Minton ·

The Schrödinger War

(jutt aastast 2013)

Hinne
Hindajaid
1
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (2)

D. Thomas Minton on üks huvitav leid Algernoni sügisnumbris. Katsetasin siin BAAS`i otsingumootoritega nii- ja naamoodi ega suutnud teda "välja võluda". Tuli appi võtta Google.

Autori isikuga on võimalik tutvuda tema kogulehel ja jutu inglisekeelse originaaliga saab sinapeale ajakirjas Lightspeed: The Srödinger War

Tegemist on militaarulme tekstiga. Möönan, et natuke segasevõitu jahmerdamine seal käib. Niipaljut saab selgeks, et Sam Hohlman muudkui sureb ja taassünnib (pigemini küll taasluuakse) mingite kvantfüüsika reeglite kohaselt. Siit ka loo pealkirjas viidatud Schrödingeri "süülisus". On piisavalt suur hulk aegruumi kvantolekuid, et oleks justkui lõputu hulk Sam Hohlmaneid, kes peavad muudkui võitlema Eetee`dega (ingl.k. on autor kasutanud terminit Eatee - katsu sa seda siis tõlkida...), et päästa maailma, mida tegelikult sõja toimumise aegruumi kvantolekus veel olemaski pole... Selline paras ajuvääne.

Minajutustajast peategelane alustab tõdemusega: "Sa arvad, et pärast seitset katset peaksin ma oskama elada või olla vähemalt proff suremises, kuid mõlemad on ikka segased ja valusad. Vähemalt suremine ei hirmuta mind enam."

Ja nii ta seal madistab, sureb ja taasluuakse. Võimu(de)l, kes teda võitlema saadavad näikse olema eesmärgiks ideaalse sõduri loomine läbi selle tsüklilisuse. Natuke meenutas lugu sellega filmi "Edge of Tomorrow" - Ela! Sure! Korda! - väikeste sammukestega läbi surmadeahela lõpplahendusele (võidule) lähemale.

Tõlge natuke logiseb. Millega lugu lõppeb ei taha väga reeta. Mulle meeldis. Pärast väikest kõhklust otsustasin maksimumhinde kasuks.

Teksti loeti mitmes erinevas keeles

"Algernonis" ilmus 2014. aastal 15 tõlkejuttu. "Schrödingeri sõda" on neist kõige tõsisem ja viimistletum. Ka ülejäänute hulgast saaks mõni hea hinde, aga ma ei viitsi nende arvustamisega eraldi tegeleda. "Schrödingeri sõja" puhul on sel mõtet - tegu on umbes sama tasemega, mis täidab Gardner R. Dozois` "The Mammoth Book of the Best New SF" kogumikke. Ma ei mõtle nende tipplugusid, vaid umbes keskmisi. Jutt ei ole säravalt originaalne ega vapustav: paralleele võib varem eesti keeles ilmunust tõmmata nii Tony Danieli jutuga "Dry, Quiet War" kui Charles Strossi lühiromaaniga "Palimpsest". Siiski on see igati tubli töö.

Seda kirjutanud, guugeldasin juttu uuesti ja ennäe imet - jutt ongi ilmunud Dozois` 31. kogumikus.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020

Autorite sildid: