Kasutajainfo

Helen Käit

1974 -

  • Eesti

Teosed

· Helen Käit ·

Kuu kättemaks

(jutt aastast 2014)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 13: Meister ja õpipoiss» 2014

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
0
2
4
Keskmine hinne
1.333
Arvustused (6)

40-aastane inimene tahab ulmekirjanikuks saada, armastab lapsest saadik "kosmoseulmet", kuulas väsimatult isa pajatusi "universumi, kaugete galaktikate ja võõraste tsivilisatsioonide" kohta ja kirjutab siis lahtise luugiga kuukulguris sõitva astronaudi kohta niimoodi:

Fred mõtles, et õnneks on skafandrid õhukindlad. Muidu oleks nad ennast tolmust juba segaseks läkastanud.

Ülejäänud tekst on samal tasemel.

Teksti loeti eesti keeles

Lugu meenutab halvemas mõttes Tarlapi loomingut-idee ja süžee, mis pärineksid justkui aastast 1950 (kusjuures Tarlapi loomingus mõjuvad sarnased lood vat et isegi tuumapungilikult ja stiilselt, Käiti loo kohta seda aga öelda ei saa) ning primitiivne viha suurkorporatsioonide vastu.

Üldiselt, tekst logiseb igast otsast. Muuhulgas jääb arusaamatuks, miks see kohalik mõistuslik eluvorm oma kättemaksuga aastakümneid venitas, kui ta juba enne minotauriumi avastamist astronaute takistada püüdis-ja miks need katsed astronautide takistamiseks nii mannetud olid. Rääkimata sellest, et tervele inimkonnale strateegiliselt tähtsaid kaevandusi Kuul ei jäetaks mingite korporatsioonide "eraasjaks", millesse valitsused ei sekku, ja paljudest muudest logisevatest detailidest, mida kõiki ei viitsi siinkohal üles lugeda. Ja see lõpp... mida see "puänt" täpselt pidi tähendama?

Teksti loeti eesti keeles

Nagu isand Rätsep ülalpool välja tõi - rohkem läbimõtlemist ja seda eriti asjade loogilisuse poole pealt. Miks tegelased teevad nii nagu nad teevad? Esimene pähetulev tegevus või põhjendus ei pruugi alati teistkordsel vaatamisel mõistlik olla.
Teksti loeti eesti keeles

Paraku oluliselt krobelisemalt kirja pandud tekst kui "Must palee", sisemist loogikat ei ole tõesti kusagilt leida. Eriti see lõpp – Kuu kaob ära – sellest oleks Maal ju satelliitide jms abil hoobilt teada saadud!
Teksti loeti eesti keeles

Tegelased on isikupäratud. Jutustaja on ebausaldusväärne. Kulunud fraseologismide rohke kasutamine ei näita autori asjatundlikkust. Lühijutus võiks piirduda ühe tegevusliiniga.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020

Autorite sildid: