Kasutajainfo

Mann Loper

  • Eesti

Teosed

· Mann Loper ·

Algus pärast lõppu

(romaan aastast 2015)

eesti keeles: Tallinn «Tänapäev» 2015 (Tänapäeva noorsooromaan)

Hinne
Hindajaid
1
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

Oli üle tüki aja üks eestikeelne ulmeteos mille ilmumist ma ootasin ja ennäe, ma ei pidanud pettuma.

Sisust: Ärkab oma kauasest koomaunest ülisõdalane Fenrir ja avastab, et ta on võõras kosmoselaevas, temaga tehakse võikaid katseid ja loomulikult laseb ta varvast. Kuhu sa aga kosmoselaevas, ehkki küll hiigelsuures põlvkonnalaevas, paged?

Miks mitte viis? Alguse ja lõpu pärast. Fenriri sissejuhatus oli ok, aga Rhea sissejuhatus minu jaoks veidi venis. Lõpus aga oleks pidanud soerditega enne viimast suhkruvatilehekülge veel korraks miski tumedama vimka sisse viskama. Niiviisi lehekülgede kaupa hästi ja üha paremini, hakkas nagu liiga suhkruseks kiskuma, kuigi lahendus soerdiprobleemile oli iseenesest ootamatu ja mulle meeldis :D

Hea töö.

Teksti loeti eesti keeles

Veidi häiris see, et maagiat oli sisse toodud nii, et keegi selles maailmas olijatest ei üritanudki seda väga seletada või imeks panna. Oleks võinud selle siis kogu raamatust üldse välja jätta.....

Hinne on aga auga välja teenitud "4", ei tahaks praegu nii teha, et "eesti autori puhul tõstaks hinnet veel ühe palli võrra".
Teksti loeti eesti keeles

Kuuldavasti ei ole Loperi debüütromaan teps mitte see, mis tal esimesena käsikirjas valmis oli ja seda tõsiasja ma vaid tervitan, sest see annab lootust, et areng jätkub. "Algus pärast lõppu" on nimelt tõenäoliselt eesti parim algupärand alamžanris "teaduslik fantastika vanemale koolieale" ehk young adult SF. Mitte, et mul hetkel ühtki teist otsest konkurenti pähe tuleks, aga see romaan kannatab välja võrdluse ka välismaiste analoogidega.

Mina ei tea, kui palju ulmet autor lugenud on, aga mulje jääb, et ta on lugenud neid kõiki, sest iseenesestmõistetavalt mõjuv kodusolek žanris on lihtsalt kadestamisväärt. Ainsaks etteheiteks selle loo puhul - kui otsida - on autori tahtmine kõik loo otsad kokku võtta, mis on väljendunud tarbetult ninnunännulises lahenduses soerdite õnnetule eksistentsile. Mõne otsa oma loos võib tegelikult ka südamerahus lahtiseks jätta. Neljale mõelge pluss otsa.

Teksti loeti eesti keeles

Arvustaja jaoks segunesid antud raamatu erinevates kohtades kokku järgnevad teosed (teiste hulgas): Bujoldi “Au riismed”, arvukad stseenid ja tegelased Marveli maailmast, mäss kiriku vastu “Viimses reliikvias” ning lõppeks Cardi Enderi saagas Lusitaania metsades toimuv. Loodetavasti polnud need eriliseks spoileriks sisule.

Pean võhikuna nentima, et kui selline on teaduslik fantastika vanemale koolieale, siis taolisi raamatuid loeksin vahelduseks täiskasvanute SF-ile suurima heameelega. Mann oskab ladusalt kirjutada, sõnaosavust on teisedki kiitnud, ja romaan sai ühe jutiga lenneldes läbitud. Auväärne III koht romaanivõistlusel ja positiivne vastukaja räägivad enda eest.

Sättides end 20 aastat noorema mehehakatise nahka, võib vabalt mööda põigelda yaSF omastele tüüpkeskondadele, -karakteritele ja -lahendustele. Ja kui hakkaski mõnes stseenis superkangelaste film ees kerima, mis sest. Tundub, et Mann on käesoleva romaani kirjutamist hingega võtnud, sest tekstist õhkub sellist sädelust, rõõmsust ja positiivsust. Kuigi tegevus raamatus pole kaugeltki mingi meelakkumine ja traagikat on piisavalt. Õhinast puretud Manni vaba loome, see panigi tegelastele kaasa elama. Võib-olla olen sisimas alles poisike, aga mulle meeldis.

Pakun, et Stalker 2016 hääletusel saab romaan ulmefännidelt auväärse teise koha. Soovin Mannile soravat sulge ja soovi SF lainele naasta, kui fantasy’st küllastus tekib.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019
jaanuar 2019
detsember 2018
november 2018

Autorite sildid: