Kasutajainfo

Michael Bishop

12.11.1945-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Michael Bishop ·

Who Made Stevie Crye?: A Novel of the American South

(romaan aastast 1984)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Stevie Crye on üksikema, väikeses linnakeses elav paari aasta eest leseks jäänud naine, kes kasvatab 10- ja 13-aastast last. Vabakutselise kolumnistina on tema oluliseks elatusallikaks kirjutusmasin. Kui see katki läheb, viib Stevie masina suuremasse linna parandusse. Parandajaks on üks kummaline tüüp, nooremapoolne mees - Seaton -, kes jätab veidi ullikese mulje, ent on eluaeg kirjutusmasinaid parandanud. Ta sehkendab masina kallal ja käitub imelikult, ütleb, et pani selle sisse "a little extra". Pärast seda muutub kirjutusmasin imelikuks ja selle masina ümber käib suurem osa romaani tegevusest.

Kõigepealt hakkab masin iseseisvalt trükkima Stevie unenägusid - neid õudsemaid. Ei ole aru saada, kas masin ise tekitab neid unenägusid või ainult registreerib toimunut. Siis hakkab masin tööle ka Stevie ärkvel olles ja vastab ka talle esitatud küsimustele, väites, et ta ongi Stevie teadvus. Materialistliku maailmavaatega inimese kohta suhtub naine toimuvasse muidugi suure jahmatusega, ent mõistust ta täielikult siiski ei kaota.

Mingil hetkel ei saa lugeja enam aru, kas järgmine peatükk on hulluks läinud kirjutusmasina väljamõeldis või tegelikkus, mida peategelane läbi elab. Varsti ei saa sellest enam aru ka Stevie, kes nagu ilmsi ja terve mõistuse juures kogeb ühte kui teist, ent kui samade sündmuste kirjeldus on ilmunud kirjutusmasinas olevale paberile, hakkame jälle kahtlema. Kui kirjutusmasina lugudele hakkavad ilmuma rooma numbritega peatüki tähised, peab meile (ja ka peategelasele) jääma mulje, et Stevie on hoopis tegelane mingis raamatus, mida jooksvalt kirjutatakse. Lugeja hakkab arvama, et selle raamatu autor on Michael Bishop ja pealkirjaks "Who Made Stevie Crye?".

Selles segases loos on veel mitu vinti peale keeratud ja Sigmund Freudi teooriatel pole lõpplahenduse seisukohalt sugugi vähetähtsad, ent kogu loo parim aspekt on siiski kirjutusmasinaparandaja Seatoni tegelaskuju. Tema kohta on kasutatud väljendit "a distillate of free-floating cosmic evil". Ta on tõesti vastik tüüp, kes tekitab Stevies hirmu ja lugejas vähemalt ebamugavust (eelkõige Stevie hirmude pärast). Välimuselt tavaline, ent tema lemmikoomaks olev pärdik armastab ta sõrmest verd imeda. Nagu nõid ja nõia kaaslane. Millise nipiga see üleloomulik kosmiline kurjus temasse maabus, jäi segaseks, aga kuju on väga sugestiivne. Ent mehe ahistava terrori alla sattumine muudab sümpaatseks ka Stevie, kes vapralt vastu paneb.

Romaani lugema hakates ei osanud arvata, et saan üle lugeda Bishopi jutu "Monkey´s Bride", mida olin hiljuti lugenud Bishopi kogumikust "One Winter in Eden". Romaanis esitletakse juttu kui peategelase esimest ilukirjanduslikku lugu, aga on üsna vaieldav, kas see niimoodi romaani sisse sobib. Õudust ja fantasy´t miksiv jutt on süžee mõttes nagu lõpule viimata ja romaanis pakub peategelase tütar sellele ka kaks erinevat ühelauselist lõpplahendust.

Keskmisest tugevamat ajugümnastikat nõudev õudusromaan, mis halba maitset suhu ei jäta, aga silda viskama ka ei pane. Mõningate mööndustega võiks seda pidada isegi naistekaks (heas mõttes), st pigem naislugejale suunatud teoseks. Romaani esmatrükk sisaldab rohkesti J.K. Potteri illustratsioone, millest valdav enamik mulle ei meeldi.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022

Autorite sildid: