Kasutajainfo

Mart Sander

10.08.1967-

  • Eesti

Teosed

· Mart Sander ·

Z, The Terminal Letter

(kogumik aastast 2005)

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
1
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (1)

Kui Sander avaldab raamatuid kümneaastase vahega, ent sellisel tasemel nagu seni, pole põhjust kurta. Kui "Mercatoriga" valmistas autor paraja üllatuse ja tekkis tahtmine küsida, kas tegu on ikka selle Mart Sanderiga, sest miskipärast polnud kerge viia kokku dändilikku muusikut ja kõrgel tasemel õudust kirjutavat kirjanikku, siis "Z" üllatab ainult sellega, et on kirjutatud inglise keeles. Tase ei ole langenud, pigem vastupidi; järgitud on õuduse- ja laiemalt ulmekaanoneid, mis lubab arvata ka autori temaatiliselt laia lugemust. Kogumiku üheksast tekstist annab "Animal Life" välja lühiromaani mõõdu ja kaks juttu ulatuvad veel 50 lehekülje piirini. Enamiku juttude aeg ja koht pole selged (ent kindlasti mitte Eesti), mis koostoimes inglise keelega annab kogumikule ilmselt soovitud angloameerikaliku või rahvusvahelise varjundi. Tegelikult on kahju, et raamat ei valminud eesti keeles, sest hea kirjaniku tekste on emakeeles ikkagi mõnusam lugeda.

"The Ultimate Treat" on lugu kahest lapsest, kes veedavad suvevaheaega vanavanemate juures vanas mõisahäärberis, mille suletud läänetiib varjab endas sünget saladust. Jutu lõpus peab vanaisa pojapojale pika monoloogi, seletades kõik üksipulgi lahti.

"Actually" tegevus toimub üksildases kolkakõrtsis, kuhu ainukese külalisena saabub kummaline naine, keda mateeriana polegi olemas. Jutu suurimaks plussiks on väga tunderikkalt edasiantud miljöö.

"Past Imperfect" on nukratooniline ghost story, kus armunud mees peab loobuma pansionaadis kohatud naisest, sest vastupidisel juhul on karta daami saatva vaimu eksistentsi jätkumist. Mõte on see, et armastuse nimel võib vaja minna armastuse enese ohverdamist."Nightly Fever" kuulub kogumiku parimate hulka, ehkki seda lugedes valdas mind pidevalt déjà-vu tunne. Sellest asjast on kindlasti varem kirjutatud. Abielupaari suhetele avaldab negatiivset mõju mehe pingeline töö, mis nõuab tema pidevat eemalviibimist. Abikaasad on elama asunud vastsoetatud majasse ja kodus igavlev naine avastab majas kummituse. Arvatavasti on see meessoost ja seega peaks olema sobivaks substituudiks töönarkomaanist mehele.

"The Black Case" on kogumiku kõige tõsisem lugu, sisuks ühe geniaalse viiuldaja traagiline saatus seoses ränga hinnaga, mis ta oma geniaalsuse eest maksma peab. Loo pealkiri viitabki viiulikastile.

Nimilugu on vingelt terava puändiga, mis lühijutu puhul on minu meelest kõige olulisem.

Ma ei tea, kas MS saavutab raamatuga edu piiri taga, sest selleks on vaja ka muid asju, peale kvaliteetse kirjandusliku materjali. See viimane on vastuvaidlematult olemas: huvitav fantaasialend, tundelised miljöökirjeldused, kujundlik keelekasutus, fabuleerimisoskus. Ilmselt tuleks teha mõningaid pingutusi, et raamat angloameerika kirjandusmaailmas olulistele inimestele silma jääks.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: