Kasutajainfo

Mart Sander

10.08.1967-

  • Eesti

Teosed

· Mart Sander ·

Mercator

(romaan aastast 1994)

eesti keeles: Mart Sander «Mercator» 1994

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

Kummaliselt hea raamat. See, mis siin hea on, pole mitte süzee, vaid viis kuidas see mõjub. Wagneri muusika ja matemaatika, ruletilaud ja alkeemia, ühtse teaduse idee ... (Meenutab kõik kokku pisut "Klaaspärlimängu").Neist kõigest on siin ainult vihjamisi räägitud, ent see polegi eesmärk omaette.Meeldib see, et alati on saabumas (või just kätte jõudnud) öö, mida valgustab särav külm täiskuu... Tekitab sellist pinget, õõva. Või siis see unenäolisuse tunne ...Kuu peaks alkeemias üsna oluline ese olema. Gerhard Mercator on keskaja matemaatik ja geograaf, kes mõtles välja, kuidas sfäärilist pinda saab tasasele kaardile märkida. Just sellised detailid annavad palju juurde.Neile, kes peamiselt ulmet otsivad, paraku raamatut küll soovitada ei julge, sest seda on siin vaid näpuotsaga. Kuid see polegi oluline. Minu jaoks.
Teksti loeti eesti keeles

Hea oli, kohutavalt hea. Lugesin ammu ja positiivse elamuse sain. Muusika värk oli lahe. Õudne oli ka. Algul võõristasin Eesti autoreid, kuid MS otsekui tõestas midagi. Aga võibolla sellepärast, et ta on väheke üle õppinud ja liiga laia silma-ringiga. Olustik oli teine, kuidagi mitte kodune ja see oli hea. Kes ütles, et ükski "prohvet" pole kuulus omal maal? Igatahes, pliis-pliis tee veel mõni!
Teksti loeti eesti keeles

Sisu on nagu tavalisel sopakal... Eesti kirjandusest võiks tuua paralleeliks näiteks Olaf Roodi (alias Yri Naelapea) omaaegseid ponnistusi. Aga stiil on oluliselt tugevam, kui keskmisel sopakal. Üheksakümnendate eesti ulme kontekstis on sellisel tasemel kirjaoskus igatahes väga kõva sõna.
Teksti loeti eesti keeles

Kui tegevus toimub määratlemata maa määratlemata linnas hakkab lugeja otsima detaile, mille abil tegevuspaika tuvastada või enda jaoks muul moel arusaadavamaks muuta. Näiteks nimed, mis „Mercatoris” on valdavalt rahvusvahelised ja seetõttu väheütlevad. Kui mõni nimi paistab algul tähendusrikkana, siis hiljem selgub, et tegu võis olla vale jäljega. Nagu näiteks Nimrod. Ameerika spioonikirjanik Ludlumi „Matlocki dokumendis” oli keegi sellenimeline salapärane tegelane, kes toimetas ülikoolis, vist narkoäriga. See meenus mulle esimesena, kui „Mercatoris” ilmus välja professor Nimrod. „Mercatori” Nimrod on teistmoodi tegelane, tagasihoidlik matemaatik, kes püüab unustada noorpõlve erakorralisi juhtumeid. Või mis on heas rajoonis asuvas eramus pensionpõlve pidaval professoril pistmist piiblis mainitud suure küti Nimrodiga? Ka oma parimatel päevadel oli professor suure küti Hugo abilise staatuses, kes mõnikord võeti retkele kaasa ja mõnikord mitte.
Silver Säraga saab nõustuda selles asjas, et romaanil on kaks põhilist osa, millest esimene tegeleb Adriani ja tema hotellinaabritest abielupaari tutvumise, teine abielupaari nö saladuse teemaga. Ka romaani seos Shelley „Frakensteiniga” oli tajutav, juba Sära poolt mainitud suremise ja igavese elu teema pärast. Mis puutub kirjaniku võrdlusse Harglaga, siis pigem olen Kristjan Sanderiga ühte meelt - liialt erinevad autorid. Lugeda oli hea, samalt autorilt võiks veel midagi lugeda. Mul ei oleks selle vastu midagi, kui gooti romaan eesti kirjandusmaastikul senisest rohkem esindatud oleks, iseasi kas sellele ka lugejaskonda jaguks.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: