Kasutajainfo

Terry Pratchett

28.04.1948–12.03.2015

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Terry Pratchett ·

Raising Steam

(romaan aastast 2013)

Hinne
Hindajaid
0
1
2
1
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (4)

Oh miks küll miks, kapten...

Progressi pärlitega, mille hulka tuleb lugeda klaksid, laitmatu postiteenus ja rassiline võrdõiguslikkus õnnistatud kettamaailma trügib enne oma õiget aega veel üks moodsa ajastu laps - raudtee. Rahvas on vaimustuses, härra Kuningas loob raudteekompanii, 1200 kilomeetrit rööpaid pannakse maha selleks, et Alumine Kuningas tagasi trooni alla toppida ja kõik annetavad lahkelt orbudele ning leskedele, keda on terve raamatu peale siiski vähevõitu, kuna ükski hea tegelane raamatus ei suuda korralikult oma otsa leida. Isegi Isand Vetinari abiga mitte. Samas tagurlikke hambuni relvis päkapikke langeb nagu loogu.

Vaimukus on kadunud! Stiil on kadunud! Lühikeste ja teravate ütlemiste asemel on pikkadest lausetest ja lõikudest monotoonne jutustamine, mis kulgeb läbi sündmuste üsna sama sirgjooneliselt nagu Uberwaldi raudtee. Ja on nähtavasti sama kiirustades kokku visatud.Kaks sellepärast, et Pratcheti austajana lugesin raamatu siiski läbi. Aga tema IEN Dibbleri mõttemalliga suguvõsal võiks veidi häbi olla küll.
Teksti loeti eesti keeles

Vist kõige viletsam pratchett, mida olen lugenud. Tulevikus saab sellest sarjast kohustuslik osa meditsiinitudengitele, kes ühe teatava haiguse progressi uurivad. Lisaks eelmise arvustaja poolt kirjeldatud vigadele käis mul närvidele ka üht teatavat sorti korduvalt ühte auku sihitud nali.

Aga kirjanikust on kahju.
Teksti loeti eesti keeles

Alustaks positiivsest. Võrreldes "Tubakaga" jäi sellest teosest ikkagi positiivsem mulje, sest selles näib olevat rohkem pratchettlikkust: naljad joonealustes viidetes ning isegi Surm ja Rincewind vilksatavad korra. Aga jah, nagu eelpool juba on öeldud, siis stiil ja vaimukus pole sugugi sellisel tasemel, mis vanasti. Muidugi, eeldatavasti oleks ingliskeelsena loetult see asi parem, sest ka tõlge ei tundunud seekord eriti hea.

Aga, lisaks eelnevale on kogu raamatu süžee juba võimatult äranämmutatud eelmistes Kettamaailma lugudes: rassiline-sooline võrdõiguslikkus, progress jne. Ning see "puänt" päkapikkude "kuningaga" oli ülimalt etteaimatav ja juba "Koletislikus rügemendis" palju paremini ja suurejoonelisemalt ette mängitud. Rääkimata siis juba eespool räägitust: põnevust ja pinget sisuliselt polnud, sest sisuliselt hetkekski ei tekkinud tunnet, et headel võiks raskeks minna: pahad olid võimatult lollid ja hukkusid hõlpsasti, samas kui nimeliselt nimetatud headest äärmiselt juhul mõned said ehk kriimustusi. Mis on tüüpiline Hollywoodi stiili superkangelasfilmile, millest muud ei ootagi, ent sellises raamatus tekitab tõsist kummastust (jah, ega Pratchett pole Martin ja oma tegelasi eriti veristama ei kipu, aga varem oli headel vähemalt natukenegi raskem...).

Nii et jah, kordused ja tuimus paraku. Aga siiski, mõnevõrra parem kui "Tubakas".

Teksti loeti eesti keeles

Üks nõrgematest Pratchetti kettamaailma lugudest. Andsin hindeks neli miinusega.
Üsna kõvasti häiris see ameeriklaste meinstriim moraalilugemine, mis on eriti tugevasti välja arendatud laste- ja koguperefilmides. Nüüd siis ka Pratchetti raamatutes. Poliitkorrektsus, kuigi kogu Kettamaailm lausa kisendab ebakorrektsuse järele. Suhteliselt etteaimatav sündmuste käik. Vaimukuste tase on langenud võrreldes sarja avaraamatutega. Taas häiris mind nimede tõlkimise poliitika. See, et osa nimesid on tõlgitud ja osa ei ole, mis tekitab stiililiselt ebaühtlase teksti.Aga Pratchett on Pratchett. Isegi selline lati alt läbihüppamine on täiesti loetav.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2023
oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023

Autorite sildid: