Kasutajainfo

Terry Pratchett

28.04.1948–12.03.2015

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Terry Pratchett ·

Small Gods

(romaan aastast 1992)

eesti keeles: «Väikesed jumalad»
Tallinn «Varrak» 2003 (F-sari)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • F-sari
Hinne
Hindajaid
6
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (9)

Järjekordne raamat Discworld seeriast. Yldiselt tundub, et mida aeg edasi, seda paremad raamatud Pratchetti sulest ilmuma kipuvad. Sedapuhku on jutt (nagu pealkirjastki võib järeldada) jumalatest ning religioonist. Jumalaid teatavasti on palju. Enamik neist, tõsi kyll on väikesed jumalad. Igal paigal: ojal, põõsal või sipelgaradade ristumisteel on oma tilluke jumalus. Kes kõik tahavad, et neisse _usutaks_. Mida rohkem usklikke mingi jumal endale korjab, seda suuremaks ning vägevamaks ta muutub. Paraku ei ole see alati nii. Kui usklike mass muutub suureks, tekib organiseeritud religioon, mille eesotsas on kirik koos preestrite hierarhia ning inkvistsiooniga, siis muutub usu ning (jumala?)kartlikkuse objektiks toosama ilmalik kirik koos oma võimuaparaadi ning kireva butafooriaga. Ja jumal vaeseke jääb sedaviisi sootuks kuivale. Just nii on juhtunud fundamtalistlik-teokraatlikus Omnias, kus suur, kõikvõimas ning kõiketeadev, pyhade sarvedega jumal Om oma järjekordsel kylaskäigul enda koguduse manu avastab, et sedapuhku on tema maiseks kehastuseks närune yhesilmaline kilpkonnakökats ning ainsaks inimeseks, kes temasse tõeliselt usub, on poole aruga ja kirjaoskamatu noviits nimega Brutha. And it came to pass that in that time the great god Om spake upon Brutha, the Chosen One: "Psst!" ;))Yhgesõnaga, tegemist on äärmiselt religioosse raamatuga, mis minu vaga arvamuse kohaselt tuleks kuulutada kohustuslikuks kirjanduseks kõikvõimalikele jehhoovatunnistajatele ning telepastoritele. Kuluks neie ära. Loomulikult ei tähenda kõik see eelnev jutt seda, et käesolev raamat oma vaimulikuses vähem vaimukas või lõbusam lugeda oleks kui eelmised Discworldi lood. Pigem vastupidi, on neist yks parimaid ka selles mõttes.
Teksti loeti inglise keeles

Haa!!! See raamat tuleks kõikvõimalikele usutegelastele kohustuslikuks muuta. Suurepärane religiooni analüüs väga mõnusas taustsüsteemis.
Teksti loeti inglise keeles

Üsna vähe ülejäänud Kettamaailma sarjaga seotud teos. Hea, aga mitte super. Lõpp vajub ära, aga see on ilmselt kõikidele Pratchetti raamatutele kohustuslik omadus...
Teksti loeti inglise keeles

Alles ma siunasin Pratchetti et kisub kuidagi liiga filosoofiliseks ära ja jäägu ikka oma liistude juurde. Paistab et poleks tasunud. Religiooni analüüsimine on tal igatahes täitsa vahvalt välja kukkunud. Siiamaani võtab muigama, kuidas Suur Jumal Om aias salatilehti krõmpsutas :-)
Teksti loeti eesti keeles

Sina pead rohkem salatit kasvatama, jajah. Saab tehtud. Hommepäev. :)

Pratchetti religioonikujutus meeldib mulle väga. Eks ta ole seda mitmes raamatus ekspluateerinud ("Pyramiidid" on ka hea näide), aga teised on seda teinud veel kauem. Koopajoonistest alates. Igihaljas teema, nõnna-ytelda.

Ei ole kahjuks yhtlane, aga kohati päris hea. Jumalate lahing (ja eriti sellele eelnenud stseen) panid heast meelest lausa puksuma. Täitsa tugev neli. Olgu seekord plussiga.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: