Kasutajainfo

Terry Pratchett

28.04.1948–12.03.2015

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Terry Pratchett ·

Only You Can Save Mankind

(romaan aastast 1992)

eesti keeles: «Vaid sina suudad inimkonna päästa»
Tallinn «Varrak» 2007

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
4
0
0
Keskmine hinne
3.2
Arvustused (5)

Raamat on humoorikas segu "Enderi mängust" ja filmist "Viimane tähesõdalane". Neist erinevalt aga EI tegelda inimkonna (mankind) päästmisega. Samuti sisaldab see raamat mõningast kriitikat viimaste sõdade aadressil.
Sisust lühidalt: 12-aastane Johnny saab sõbralt laenuks arvutimängu. Arvutimäng on selline tavaline: lenda aga kosmoselaevaga ringi ja tulista kõike mis liigub. Mingil hetkel aga leveli lõpus üritab vastaste emalaev aga alla anda. Edasi jätkub mäng suuremalt jaolt öösiti unenägudes ning palju realistlikumalt ja parema graafikaga :) . Johnny eelis on see, et surma saades ärkab ta üles ja madistab järgmisel öösel edasi. Tulnukatel aga kahjuks sellist võimet ei ole. Öistesse mängudesse lisandub aga mänguhuvilisi juurde....
Teksti loeti inglise keeles

Pratchetti raamat noorematele, mida naljatamisega kasvõi küberpungiks noorematele kutsuda võib. Pole küll Gibson või Lukjanenko, kuid seda pole ka eesmärgiks seatud. Eesmärgiks ikka tutvustada paroodia läbi, mis see kord pärismaailmas toimub, maailma Pratchetti iroonilise pilgu läbi. Ja parodeerida siis valitud teoseid.

Nagu Ruumet mainis võib vahepeal ka Pratchetti ütlusi tänapäeva sõdade kohta kuulda, kuid imo on see osa liiga väike. Vahepeal Johnny küll vaatab pahaselt pidevalt teleekraanil toimuvale sõjale ja ka koolis võtab korra vastaval teemal sõna, kuid selle osapool on siiski liiga väike ning koolis sõnavõtt imo vähe ülejäänud tekstiga seotud, hoolimata siis raamatu poindist. Et jah, poiss laseb unedes sõdades ringi ning näeb ScreeWee`sid enda ümber suremas, kuid kooli sõnavõtt seoses pärissõja tingimustega on liiga kliśeeline, et meeldida. Võib kohata ju filmides ja raamatutes küllalt nooremaid, kes sõjas kiiresti üles kasvavad ja siis tarkuseteri puistama hakkavad ning nende vahele ka vanemaid, kes umbes Johnny juttu mainivad. Üldiselt kenasti ja arusaadavalt kirjutatud, nagu Pratchett ikka paistab sihtivat oma raamatutega noorematele, kuid tihedate irooniast ja naljadest tilkuvate Kettamaailma romaanide vahel ei leia siit õiget Pratchetti hinge. Teiste tema noorteromaanidega võrreldes ütleks, et Maurice ja Wee Free mehed olid tunduvalt paremad.

Ahjaa, Wikipediat lugedes sattusin sellise toreda tsitaadi peale, mis täiskasvanute pilgu järgi võib kenasti väikse Johnny vaimset tasakaalu kirjeldada:
"A trilogy of children`s books about Johnny Maxwell, who sees dead people, aliens and a variety of other bizarre things."

Teksti loeti inglise keeles

Kuna mul nädalavahetusel nikastatud selja tõttu on ruumis ümberpaiknemine raskendatud, töötlen suuremas koguses igasugust kirjandust läbi, eks ole. Kettamaailma lugusid ma arvustada ei viitsi, need saavad vaid hinde, kuid üks kolmest viimaste päevade prätsetist oli siis noortele ja noortest. Üldiselt -- ei olnud hea raamat, aga kuna ma vahetult enne sattusin lugema brennanit (ärge teie nii tehke), oli mul hea võrdlusmaterjal ja ma veendusin, et viimasele väänatud 1 ei ole ebaõiglane. Vaadake -- TP on ikkagi kirjanik, ja päris vaimukas pealegi. Kui ta ka kirjutab midagi, mida ehk oleks võinud kirjutada ka Vonnegut, kui tal oleks olnud nii umbes 12 suurusjärku rohkem huumorisoont ja elujaatust, on tulemus ikkagi vähemalt loetav. Naerda saab ja veel üks huvitav omadus -- ma tundsin isegi kohati ära mõttemaailma ja killud, mida kasutavad kasvõi mu oma vastavas eas järeltulijad; nendesamade joungadulti kapsaste puhul on mul alati tunne, et tegelased on mingist teisest liigist... Et siis mitte just Terry heledaim hetk, aga korra lugeda kõlbab.
Teksti loeti eesti keeles

Pratchett oma kettamaailma lugudega müüb tõenäoliselt nii hästi, et kirjastus on tulnud kavala plaani peale avaldada ka teised sama autori teosesed. Tegelikult pole ju see üldse halb idee. Pratchett kirjutada mõistab ja nalja oskab ka natuke teha. "Johnny Maxwell" pole just mingi eriline ilmutus, kuid lugeda see ju kõlbab. Isegi täiskasvanutel. Kolm
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024

Autorite sildid: