Kasutajainfo

Terry Pratchett

28.04.1948–12.03.2015

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Terry Pratchett ·

Jingo

(romaan aastast 1997)

eesti keeles: «Patrioot»
Tallinn «Varrak» 2005 (F-sari)

Sarjad:
  • F-sari
Hinne
Hindajaid
3
5
1
0
0
Keskmine hinne
4.222
Arvustused (9)

Meres, enam-vähem võrdsel kaugusel Ankh-Morpoki ja Klatchistani randadest, kerkib pinnale saar. Saar iseenesest on loomulikult inimtyhi, haiseb vastikult adru järele ja ka optimistlikud kalurid, kes sealt peidetud aardeid otsivad pole neid sealt veel yhtegi leidnud. Kyll aga annab too jumalaist hyljatud õnnetu maalapp nii Ankh-Morpoki kui Klatchistani rahvahulkadele põhjust üleüldiseks patriotismiks. Nimelt on mõlemad osapooled veendunud, et saar on _nende_ oma. Yhesõnaga - tundub et sõda on vältimatu. Ainsad kes kõiges selles tohuvapohus selget pead yritavad säilitada on Ankh-Morpoki n.ö. linnapea lord Vetinari ja Valve komandör Samuel Vimes.
Edasisest tegevusest võtavad põhiliselt osa juba mõnedest varasematest sarja osadest tuntud kapten Carrot, kapral Nobby, võluv libahundineiu Angua ja Leonardo da Quirm koos omaleiutatud allveelaevaga.
Raamat on igati parimate kettamaailma lugude tasemel ja alla viie hinnet panema minu käsi talle ei tõuse.
Teksti loeti inglise keeles

Vaidlused territooriumi pärast on inimkondal alati saatnud ja nii pole ime, et ka Kettamaailma kangelased maade jagamiseni jõuavad- olles seejuures sama jaburad kui alati. Viimasepeal hinnet ei anna siiski sellepärast, et aeg- ajalt tundus raamat süzeekäänakutega üleküllastatud olevat ja nii jäid mitmed põnevad liinid lõpuni lahti harutamata (mind oleks näiteks huvitanud pikem peatumine printsi röövimise ja saatkonna põlemise teemal).
Teksti loeti inglise keeles

Et siis poliitiline põnevik a la Discworld. Kusjuures kui lugeda seda 8 aastat tagasi kirjutatud romaani tänases iraagisõja-maailmas, siis torkab silma mitte niivõrd territoriaalse konflikti kui kristluse ja islami konflikti temaatika. Hakka või Pratchettit visionäärluses kahtlustama.
Teksti loeti eesti keeles

Tõenäoliselt kõige poliitiliselt korrektsem romaan, mida ma elus olen juhtunud lugema. Kuid samas esimene Pratchetti tekst, mis minu jaoks mingi sidusa kirjandusteose moodustab.
Teksti loeti eesti keeles

We don`t want to fight but by Jingo if we do,
We`ve got the ships, we`ve got the men, we`ve got the money too,
We`ve fought the Bear before, and while we`re Britons true,
The Russians shall not have Constantinople.

Jingo ja jingoism on terminid, mis üldjuhul olles ise oma loomult positiivsed on ometigi selge negatiivse alatooniga. Need sõnad on pärit ühest tuntud briti kõrtsilaulust ja nendega viidatakse ühiskonnas tekkivate (või kunstlikult tekitatud) kõrgendatud patriotismipuhangutele, mis tavaliselt viivad rumalate otsuste ning tegudeni. Kuna selle raamatu pealkiri omab tähendust ainult anglosaksi kultuuri- ja keeleruumis, on selle tõlked tavaliselt mõne puu pealkirjaga. Näiteks eestikeelne versioon kannab seetõttu nime "Patrioot".

Nagu Kettamaailma lugudele kohane on ka seda raamatut võimalik lahterdada: tegu on nimelt linnavahtide jutuga, olles ühteaegu neljas vahtkonna tegemistest pajatav üllitis ning kahekümne esimene osa kogu sarja poolt vaadatuna. Nagu ikka on platsis kõik kõvemad ässad nagu Vimes, Carrot, Angua, Nobbs, Colon ja Vetinari, kes taaskord peavad vussi läinud linnaelu tagasi õigetesse rööbastesse aitama. Seekordne lugu hakkab pihta JFK mõrvamisele sarnaneva atendaadikatsega, mis viib Ankh-Morporki vorstiõgijad sõjajalale Klatchi rätipeadega. Konflikti põhjuseks on müstiliselt merepõhjast üles kerkinud Lesphi saar, mida mõlemad osapooled kohemaid enese omandusse kuuluvaks kuulutasid.

Siinkohas oleks paslik meelde tuletada, et ükski Kettamaailma lugu ei pretendeeri kohale maailma kirjanduseliidis. Tegemist on humoorikate lugudega, mida sobib lugeda siis kui on himu millegi "kerge" järele ning selles kategoorias on tegemist esmaklassilise loominguga. Ometigi on tegemist mitmekihilise kraamiga, kus laia silmaringi omamine pole küll otseselt kohustuslik, kuid tuleb kindlasti kasuks, sest raamatust leiab ohtralt viiteid muudele teostele ning päevapoliitilistele sündmustele. Näiteks eelpoolmainitud JFK atendaati ja sellega kaasnevaid vandenõuteooriaid utiliseeritakse päris korralikult.

"Jingo" on minu arvates üks paremini õnnestunud Pratchetti lugudest. Osaliselt on see kindlasti tingitud sellest, et vahimeeste lood on selles sarjas minu absoluutsed lemmikud, kuid ka muidu on tegemist osavalt üles ehitatud ning realiseeritud jutuga.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: märts 2023
veebruar 2023
jaanuar 2023
detsember 2022
november 2022
oktoober 2022

Autorite sildid: