Kasutajainfo

Jaagup Mahkra

  • Eesti

Teosed

· Jaagup Mahkra ·

Väike täpp horisondil

(jutt aastast 2012)

eesti keeles: autorikogu «Saladuslik tsaar» 2012

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
2
3
0
0
Keskmine hinne
3.4
Arvustused (5)

Mahkra panus ründesatelliitide orbitaalkompleksist Ippolit rääkivas ühismaailma juttude kogumikus "Saladuslik tsaar" on kuueleheküljeline olupildike omalaadsest Vene-Eesti sõjast. Tegevus toimub igatahes kuskil Narva jõel ja ühel pool on eestlastest snaiprid (nende hulgas ka keegi Jaak, kes aga kindlasti pole eelmiste lugude kangelane estronaut Jaak) ja teisel pool miskid vene robotid.

Olemata füüsikaga just üliheades suhetes tundus mulle veerandi valguskiirusega mingeid projektiile tulistav püss mõnusa absurdsusena. Veerandi valguskiirusega liikuv ja mingit massi omav keha sisaldab niipalju energiat et mingist pea eraldamisest kehast tabamuse korral ei saa rääkida. Ja üldse, jutus esines mingi ulmeline aine, mis töötas püssirohuna ja mis kuule veerandi valguskiirusega teele saatis. Võib ainult oletada tagasilööki sellise ainega täidetud padruneid kasutades.

Veelgi absurdsem oli aga stseen kus peategelane kargas vene robotile kallale ja kasutas todasama püssi kaikana.

Aga lugu oli ise mõnuga loetav ja sisaldas isegi väikest puänti, mis oli küll suht läbinähtav ja mannetupoolne, aga siiski. Mahkra saab mult nõrgapoolse "kolme", suurepäraseks looks oleks vaja oluliselt rohkem pingutada. See siin oli rohkem selline proovijutt, harjutus, katsetus etteantud teemal.

Teksti loeti eesti keeles

Kolme mehe kogus on järg jõudnud järgmise autorini, ehk siis Jaagup Mahkra ainsa tekstini selles raamatus...

Jutu tegevus toimub Eesti ja Vene piiril, kus meie snaiper kõmmutab üle jõe hiilivaid punaste androide.

«Väike täpp horisondil» näitab olukorda Maal, kus tähelaevad on lahkunud ning allesjäänud peavad elama orbiidil tiirleva Ippoliti valvsa ja karmi pilgu all.

Tõttöelda, kartsin hullemat... lugesin kogemata teiste arvustusi ja sealt jäi mulje, et otsekui oleks tegu miski nõrga jutujubinaga. Ei olnud nõrk, pigem suisa hea jutt. Isegi muhe puänt oli! Viriseda ju võiks, aga enne raamatu lõpetamist oleks see vist tänamatu tegevus, sest ilmselgelt tuleb neid jutte vaadelda üheskoos ja kogumiku kontekstis.

Teksti loeti eesti keeles

Mingisugune snaiper nopib mingisuguuse ülima snaiprirelvaga mingisuguseid üle Eesti-Vene piiri tulevaid küborgeid. Üsna ajuvaba idee, kuid antud maailma, kuhu tekst kuulub, see isegi sobib. Kõik muu, mis jutus leidub, on aga üks ebaloogiliste ja ebausutavate seikade jada. Eriti veel see lõpp, mida puändina lugejatele serveeritakse. Muidu täiesti lobedalt kirja pandud ja üsna loetav lugu, mida tuleb ilmselt keel tugevalt põske surutuna lugeda. Vastasel juhul ei kõlba see kuhugi. Tugev kolm
Teksti loeti eesti keeles

Jutu peategelasest snaipril on liiga palju õnnelikke juhuseid järjest. Võib olla on nende olemasolu heaks snaipriks saamise eelduseks, ent ulmeliselt hea õnn ei olnud ehk planeeritud selleks teguriks, mis sellest jutust ulmejutu tegema pidi. Ehk sai autorilgi peategelase liigsest vedamisest kõrini ning nii ta loole puändi kirjutaski.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: