Kasutajainfo

Tea Roosvald

1980-

  • Eesti

Teosed

· Tea Roosvald ·

Pime aken

(jutt aastast 2012)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 11: Viirastuslik rügement» 2012

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
3
4
2
0
Keskmine hinne
3.111
Arvustused (9)

Kummalise ideega jutu, mis žanriliselt peaks vist õuduseks liigituma, peategelaseks on noor naine, kes suvises Tallinna vanalinnas teadmata kadunud kallima jälgi ajades müstilistesse sündmustesse satub...

Lugu nagu väga ei kõnetanud mind ja ideegi oli imelik, ent samas oli see täitsa korralikult kirja pandud, sellest ka hinne. Kolme Roosvaldi teksti lugemise järel võin öelda, et tegu on äärmiselt "pehmetele" teemadele keskendunud naiseliku naisautoriga, kes eelistab lugude tegevuskohana kaasaja Eestit ja põimib realistlikku sündmustikku müstilisi elemente. Kõigis kolmes loos on suur roll naiselikel tunnetel, purunenud suhetel, emadusel jne. Teised kaasaegsed eesti naisautorid nagu Meres või Lätte jätavad Roosvaldiga võrreldes ikka väga "karmi" mulje. See pole mõeldud kiituse ega laituse, vaid lihtsalt sedastusena. Kohalikus valdavalt meestest koosnevas ulmefändomis teeb see populaarseks saamise ehk raskemaks, ent oma niši täidab kahtlemata ära.

Teksti loeti eesti keeles

Ulme traditsioonilise kolmikjaotuse (SF, fantasy, lugemisel naudingut pakkuv ulme) järgi liigitub "Pime aken" viimasesse, ulme vanimasse ja hinnatuimasse alamžanri. Loo vähesed, aga muljetavaldavad sündmused on seostatud Raavo-nimelise noormehe jäljetu kadumisega. Katleen, Raavo tüdruksõber, on ängistuses, mõtleb armastatule, nende lühikesele suhtele, tuiab linna peal ringi nagu zombi. Kuhu võis Raavo kaduda, mis võis juhtuda? Ta jalutab töö juurest Raavo kodu poole, mööda marsruuti, millel sõber tõenäoliselt kaduma jäi. Juhuslikult satub ta episoodile, mil võib kadumisega ilmne seos olla. Ainuüksi selle episoodi (kaks turisti ja nende väike koeranäss; koeranässi taganemine selg-ees; turistide kadumine; mahajäänud riided) saab lugu hea hinde kätte. See esimene episood, mida peategelane ja lugeja tegelikult pealt ei näe, on palju mõjukam kui järgmine, kus Katleen näeb samas kohas asotsiaali imendumist majaseina sisse tekkinud kummalisse aknasse...

Miskipärast ma arvasin korraks, et Raavo saadakse teisest ilmast kätte, aga õnneks nii ei lähe. Unhappy end. Sündmuspaik on tõenäoliselt minu kodu lähedal, nii et mul tuleb ettevaatlik olla... Politsei võiks ka selle jutu läbi lugeda, võib-olla leiaksid paljud kadunud isikute juhtumid selgituse.

Kaks varem läbi loetud TR-i juttu pole mulle muljet avaldanud. "Pimeda akna" esimene lõik on ka selline, et ennustab pigem keskpärasust. Taolised laused nagu "Pealetükkivalt laotas kõle kuma end külmkivist lagedele ning virvendas tubade kohal, kus mitte midagi elusat ei toimunud" ja "Politsei moodi, kiirabi moodi põnevad, ripakil vihjetest kubisevad ja oma ängistust möödujate kimbutamisse uputavad allakäinud aknad" tunduvad mulle kuidagi kunstlikud ja sisaldavad kujundeid, mida ei oska visualiseerida. Aga see oli põhiliselt jutu esimese lõigu teema. Neli pluss.

Teksti loeti eesti keeles

Nüüdseks on selge, et see on autor, kes minu jaoks põeb liiga palju. Muidugi on õige, et autor peab kirjutama teemast, mis on talle tuttav, ja ilmselgelt kellestki lahkuminek seda on (vrd Nõiamoori miisu), aga – minule on seda igav lugeda. Selleks ma loen naistekaid. Ei ole tegelase käitumise sisemine loogika mulle arusaadav, näha on ainult segane põdemine ja hala ja maailmavalu.

Akna idee mulle meeldis. Aga mitte see, kuidas seda jutustati.

Teksti loeti eesti keeles

Ma olen vanalinnas aastaid igasugustes kohtades igasuguses olekus ringi komberdanud ja ei usu mitte ühtki sõna mingist inimesi neelavast aknast. Veel vähem usun ma mingit chick`i end heast peast deodorandipudelist leegiheitjaga süütavat ja sinna aknasse kargavat. Kogu lugu oli mõnus jaburdus, sama usutav kui mõni Reformierakonna töll meile kõigile helget tulevikku lubamas ja sama "õudne" kui Lasteekraan.

Mõttetu emotsev jama.

Teksti loeti eesti keeles

Idee sel lool oli, ent teostus eriti ei istunud, depressiivsus ja emotsemine muutusid liialt domineerivateks. Ja muidugi lõpplahendus, kus inimene süttib paremini kui riided ja seda ainult deodorandist? Nõrk kolm.
Teksti loeti eesti keeles

Ei ole täit rehkendust, on pool. Sellest ka hinne. Üpriski mõistukõnelistest lõpulausetest tuleb vist välja lugeda, et loo kangelanna süütab end põlema ja sööstab põleva tunglana oma armastatu ning muid juhuslikke möödakäijaid neelanud aknasse. Selgusetuks jääb isegi sellise otsuse motiiv - on selle taga kavatsus aken hävitada, püüd ühineda oma teispoolsuses viibiva kallimaga või on tegu lihtlabase enesetapuga, sest elu pole enam elamisväärne?

Minu meelest oleks sellest kohast võinud veel teise poole loost juurde kirjutada, milles oleks võinud olla ridamisi vähemal ja suuremal määral nurjunud edasisi katseid akna päritolu täpsemalt välja selgitada ja seda hävitada. Puhttehniliselt kirjutab ju autor hästi, aga antud juhul jäävad kõik loodud võimalused realiseerimata.

Teksti loeti eesti keeles

Mulle meeldis kõik peale lõpu, ja eriti just seepärast, et selles kogumikus oli Tea lugu selline kerge, õhuline ja tundeline, heas mõttes naiselik. Keskmine kogumikus avaldatud tekst kippus raskel marsisammul edasi raksuma, aga see jutt keerutas unelevaid kõverikke ja tantsis armastuse, kaotuse ja vapruse teemadel mööda vanalinna (kas oli kuskil öeldud, et Tallinn? mul ei tule ette, aga sisetunne kuidagi manas Tallinna silme ette) ringi nagu tütarlaps.
Neiu tundus usutav, tema hingevaev arusaadav ja mu lemmikstseen oli koeraga (õudus, mida me ei näe, on õudsem, kui see, mida me näeme).
Aga lõppu ma ei usu =( Inimene, kes põleb paremini, kui vanad riided? Inimene, kes leekide valu ei märkagi oma hingelise erutuse seisundis ja suudab end selle all nii füüsiliselt kui vaimselt täiuslikult kontrollida? Tuleb Stephen King meelde, ja mitte tema parima külje pealt.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019

Autorite sildid: