Kasutajainfo

Tea Roosvald

1980-

  • Eesti

Teosed

· Tea Roosvald ·

Öösiti ma nutan

(jutt aastast 2012)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 10: Juubeliväljaanne» 2012

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
0
3
3
1
Keskmine hinne
2.286
Arvustused (7)

Pean tunnistama, et millegi nii jabura otsa pole ma ammu sattunud. Väga ei imesta, et lugu jutuvõistlusel alles 10-ndale kohale tuli. Nagu Taeligi loo puhul, tekib siingi küsimus, mõtles autor seda tõsiselt või on tegu mingi eriti peene paroodiaga...

Tekst peaks olema õuduslugu... Teismelisest tüdrukust, kelle ema on surnud ja kes põgeneb isa juurest kodust, saades lapsega maha. Ja suguvõsa needusest, mis ta last ähvardab. Enamik loost on pandud kirja minategelasest tüdruku melodramaatilise ja teatraalse halana jubeda needuse teemal, mis teda ning ta maimukest on tabanud. Ning kui lõpuks needuse kirjelduseni jõutakse, kõlab see tapvalt ning uskumatult jaburalt. Rääkimata sellest, et tänapäeval on olemas valuvaigistid, et kogu loo saladuseshoidmine suguvõsa poolt abiotsimise asemel oli põhjendamatu, jne. Ja loo pealkiri on muidugi klass omaette.

Teksti loeti eesti keeles

Kõigepealt, eelmise aasta jutuvõistluse siin avaldatutest tundub see olevat kõige parem jutt. Lisaks selle valiku hulgast parim olemisele, tundub ta olevat parem ka eelmises kogumikus avaldatud sama autori Miisust. Seda viimast ütlen praegu küll mälu järgi.
Mälu järgi nõiamoori Miisust – tegemist oli aralt kirjutatud olmejutuga arast inimesest – elu hallusest huvitavalt kirjutamiseks peab kirjutamisoskust olema ikka oluliselt rohkem kui autoril seda on (oli).

Kahe loo peale kokku tekkis mulje pühendunud setust. Minu ettekujutus „pühendunud setu“ olemisest pärineb nende hümnist, kus on tähenduslikud read:

Küll oll’ rassõ ello ella
pühä esa Maarjamaal,
küll oll’ rassõ koto teta
katõ ilma veere pääl!

Hümn on avaldatud raamatus „Seto Kodu lugu“,
1999, Tõravere kirjastus
(lugemissoovitus etnohorrori kirjutajatele)


Kui juba hümn on selline, siis peavad kõik setud olema sellised!
Kui kõik setud on sellised, siis peavad kõik sellised olema setud!
Ohkimine „küll oll’ rassõ“ kajab läbi kahe jutu ja kohati läheb tüütuks. Aga ka Jaan Oksa mittearmastamine ei muuda tema loomingut väärtusetuks – vähemalt ajaloos. Igale oma.


Kui juba ollakse nii eluõnnetustesse keskendunud (nagu autor on), siis ei tundu olevat erilist mõtet üritada seda lugejatele söödavamaks muuta muinasjutuliste needuste väljamõtlemisega. Needus võiks ikka olla natukenegi loogiline – praegusel juhul on needuse lahutamatuks osaks teismeliste neidude käitumine teismeliste neidudena – usk sellesse, et esimene kutt, kes voodisse poeb, jääb sinna lõpmatult või vähemalt seni, kuni tüdruk ta üksi jätab, esimesena. Tundub nagu arvaks autor needuse lahutamatuks osaks ka valimatu seksi pärast mahajätmist (tundub, et öösiti nutja ei tea oma lapse isa nimegi...).


Mul on kahtlus, et jutuvõistluse kohtunikud ja siinsed hindajad peavad jutustatava loo loogilisust ja senistesse raamidesse mahtumist tähtsamaks kui stiili.
Stoori on öösiti nutmisel küll jabur ja see suguvõsa ei mahu mitte kuidagi vähegi kujutletava karakteriloogika sisse.


Ilusast ja heast.
Mille pärast ka see hinne.
Ilus ja hea on tumemeelsuse emotsionaalne väljendus (enamikus jutust). See (kohati napisõnaline) ekspressiivsus oli mõjus lugemine esimesed seitse-kaheksa lehekülge. Siis läks asi totaalselt käest ära – viimased kuus lehekülje jampsi rikuvad ilusa alguse.
Selge, et see esimese otsa headus ei ole ulmelugejate rida. Ja nii tulevadki üsna ühetaolised hinded.


Üldse tundub, et (selle põlvkonna) algajad (Eesti) ulmekirjanikud on leiutanud väga hästi töötava nipi kõige hea rikkumiseks, mis mingil viisil on õnnestunud paberile saada.
Tuleb sisse tuua kiri!
Kui kiri on ikka sõnasõnalt ära toodud, siis võib kindel olla, et lugeja senine heatahtlik huvi asendub põlgliku imestusega ja tundlikumal lugejal tekib okserefleks.Kuis tunduks lugejale „Must muna“ lõpus oleva seletava kirjaga?Teksti loeti eesti keeles

Võrdlemisi hästi kirja pandud võrdlemisi jama idee. Ma olen viimase eelarvustajaga täiesti päri. Loo esimene pool on hea, emotsionaalne ning ängistav. Siis keerab jutt aga ära ning lõpp... noh, selle kohta pole midagi positiivset öelda. Lame ja labane lahenduskäik, kuigi säärase ülesehitusega loo puhul ilmselt ainuvõimalik. Vähemalt võrdlemisi algajale autorile. Kaks
Teksti loeti eesti keeles

See lugu oli kuidagi ebaühtlane. Algas üsna heledais toonides, ja järguti muutus aina tumedamaks ja süngemaks ja õnnetumaks. Lõpukujund mulle meeldis, kuigi kontseptsioon ei ole päris lõpuni läbi mõeldud, aga jutustamine jättis mulje, et autor kirjutas meeleolust juhituna ja vähe tagantjärgi kohendades.

Miskipärast ma arvasin, et autor on vanem, või et kirjeldatav peategelane on vanem ja hetkeks võttis ta üleskasvamistingimuste kirjeldus kulmu kergitama – pagana hästi elasid nõuka ajal! Aga siis vaatasin autori vanust ja arvutasin, et jah, võib isegi klappida. Kui ta tahaks aga tegevusaega varasemaks nihutada kui tänane päev, peaks mõned olukirjeldused teised olema, et asi klapiks.

Mulle on lugude meeldimise juures tihti olulised pisiasjad. Mingi faktiviga või ebaloogilisus võib minu jaoks kogu loo rikkuda – tilk tõrva ja, aitäh, ei maitse. Selle jutu puhul – rubiinid ja hõbe. Kust ta teab, et rubiinid ja hõbe? Käis kuskil hindamas? Puhtast pealevaatamisest ei saa teada.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: