Kasutajainfo

Triinu Meres

20.01.1980–

  • Eesti

Teosed

· Triinu Meres ·

Kauaks jätkub lootust

(jutt aastast 2015)
https://algernon.ee/node/1022

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2015; detsember
♦   ♦   ♦

eesti keeles: ilmunud vaid perioodikas

  • Algernon
Hinne
Hindajaid
0
0
1
1
0
Keskmine hinne
2.5
Arvustused (2)

Sõda, reetmine ja kõikvõimalikud sellega seotud tunded. Otsustamine elu ja surma üle. Armastus ja valu, veri ja pori. Korralik süzee ning kirjatehnika nagu autoril ikka. Mida aga on vähe, on ulme.

Selliseid lugusid võib põhimõtteliselt vist kolme moodi kirjutada:

1) luuletada sinna ümber korralik ulmeline butafooria, mis oma elu elaks, st. peale intriigi töötaks hästi, uudselt ja huvitavalt ka lavakujundus - tulemuseks on žanriulme;

2) kirjutada ajaloolise jutustusena (küll kuskilt sobiva episoodi leiab: minu poolest kasvõi vaarao eest Punase mere poole põgenevatest juutidest);

3) jätta tegevuskoht ja aeg üldse umbmääraseks, nimetada pooled Uniooniks ja Konföderatsiooniks ning sattuda žanriliselt seega niiöelda hämarulme tsooni.

Autor valis kolmanda võimaluse ja see on kõige libedam tee. Tegevus toimub sügisel, relvastus on 20. sajandi II poole oma, kaasaegne või äärmisel juhul lähitulevikust. Maailmast on üle käinud kataklüsm ja allesjäänud inimrühmad rabelevad varemete ja mürgijärvede vahel ning organiseeruvad mingiteks kahtlasteks liitudeks. See on enam-vähem kõik, mida välismaailma kohta teada saab. Autor on pühendunud tegelaste sisemistele konfliktidele, mis on iseenesest kiiduväärt, kuid samas välise külje täiesti hooletusse jätnud. Ulmekirjanduses niimoodi eriti ei saa, sest ulmelist inimpsühholoogiat pole olemas (üritajal tuleb välja lihtsalt haiguslugu).

Natuke tuletab jutt meelde Erno Paasilinna "Kadunud armeed", mille BAAS-i lisamise üle ka aeg-ajalt mõtisklen, aga selles olid äratuntavalt ja oskuslikult kujutatud Põhja-Soome või Lapimaa maastikud väärtus omaette.

Ebahea hinne on niisiis mõeldud nõuandena järgmisel korral 3. võimaluse ahvatlust vältida.

6.01.2016: Eesti ulmest sobib analoogiaks Märt Lauri "Pagulased".

Teksti loeti eesti keeles

Niipalju kui mina aru saan, on tegu miski LARPi vmt asja, mida autor mängib, maailma kirjutatud jutuga.

Hullem veel, usutavasti oli ka "Kuningate tagasitulek" samasse maailma kirjutatud jutt. Palju me sellest maailmast kahe jutu peale kokku suudame panna? Suurt mitte midagi. Ühesõnaga, loo maailm on arusaadav vaid neile, kes seda maailma mängivad. Siseringi asi, välisringile pole vaja seda näidatagi, niikuinii ei mõista, ei saagi mõista.

Eelmine samas võtmes asi, st mängu jutukskirjutus eesti ulmes oli Orlau "Kelmid ja kangelased" ning annab otsida inimest, kes seda lugu hea sõnaga meelde tuletab.

Point B. Seoses sellega, et "Sõda, reetmine ja kõikvõimalikud sellega seotud tunded. Otsustamine elu ja surma üle. Armastus ja valu, veri ja pori." Ei tundu antud teoses autentsena. Äkki tuleks reaalsele/autentsele maailmale lähemale? Veri ja pori jne on Donbassis ja muudes pingekolletes kõik esindatud ja ilmselt enamgi veel täies paleti ulatuses. Vaevalt, et keegi tahab sinna minna, et seda omal nahal kogeda. Aga kirjutavad. Millegipärast. Miks?

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: